AQSh prezidenti Donald Trump yangilangan savdo strategiyasining bir qismi sifatida yangi tariflar to'g'risida birinchi bildirishnomalarni yubordi, ular orasida Vashingtonning ikkita asosiy Osiyo sheriklari: Yaponiya va Janubiy Koreya bor. Ikkala mamlakat ham avtomobil eksporti va po'lat uchun amaldagi bojlardan aziyat chekmoqda. Yangi cheklovlar, ayniqsa, o'sishning sekinlashishi va zaif ichki faollik fonida, ularning iqtisodiyotidagi pasayish xavfini oshirishi mumkin.
Yaponiya va Janubiy Koreya iqtisodiyoti 2025 yilning birinchi choragida avvalgisiga nisbatan qisqardi. Yaponiya yalpi ichki mahsulotning salbiy dinamikasi bilan ketma — ket ikki chorakda texnik tanazzulga yuz tutmoqda. Janubiy Koreya ham iqtisodiy turg'unlik belgilarini ko'rsatmoqda.
Yangilangan tarif siyosatiga ko'ra, Janubiy Koreyadan import 25% boj olinishda davom etadi. Yaponiya uchun stavka bir foiz punktga oshirildi-25% gacha. Yangi tariflar ikki mamlakatning asosiy eksport toifalariga taalluqlidir: avtomobillar, avtomobil qismlari, po'lat va alyuminiy. Avtomobil yetkazib berish Yaponiyaning AQShga eksport qilish bo'yicha eng yirik maqolasi bo'lib, Janubiy Koreya esa Amerika bozoriga po'lat eksport qilish bo'yicha dunyoda birinchi beshlikka kiradi.
Hisob-kitoblarga ko'ra, tovarlar va xizmatlar eksporti 2023 yilda Yaponiya yalpi ichki mahsulotining 22 foizini va Janubiy Koreya yalpi ichki mahsulotining 44 foizini tashkil etdi. Bunday sharoitda tashqi savdo to'siqlarining kuchayishi tiklanish tezligini sezilarli darajada susaytirishi mumkin.
Prognozlar allaqachon mumkin bo'lgan oqibatlarni aks ettiradi. Iqtisodchilar 2026 yil oxiriga kelib Yaponiya yalpi ichki mahsulotining 0,1 foiz punktga pasayishini taxmin qilishmoqda. Shu bilan birga, iste'molchilarning ichki talabi sust bo'lib qolmoqda va global savdodagi noaniqlik biznes faoliyatiga bosim o'tkazishda davom etmoqda.
Janubiy Koreya banki may oyida 2025 yilgi iqtisodiy o'sish prognozini 1,5% dan 0,8% gacha qayta ko'rib chiqdi, bu tashqi savdo xavflarining oshishi va ichki talabning tiklanishining kechikishini ko'rsatdi. Moliyaviy regulyator AQSh tariflarining oshishi tufayli stavka qilingan eksport o'sishi sekinlashishi haqida ogohlantirdi.
Xatarlar nafaqat joriy iqtisodiy ko'rsatkichlar, balki geosiyosiy oqibatlar bilan ham bog'liq. Yaponiya hukumati allaqachon milliy manfaatlarni qurbon qilmasdan avtomobil bojlarini yo'q qiladigan kelishuvlarga erishish niyatini rasmiy ravishda e'lon qilishi kerak.
AQSh Yaponiya uchun eng yirik eksport bozori va Janubiy Koreya uchun ikkinchi o'rinda turadigan bir paytda, savdo munosabatlaridagi yangi keskinlashuv Osiyo eksport modelidagi tarkibiy o'zgarishlarga aylanishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп в рамках обновлённой торговой стратегии направил первые уведомления о новых тарифах, в числе получателей — два ключевых азиатских партнёра Вашингтона: Япония и Южная Корея. Обе страны уже пострадали от действующих пошлин на экспорт автомобилей и стали. Новые ограничения могут усилить риски спада в их экономиках, особенно на фоне замедления роста и слабой внутренней активности.
Экономики Японии и Южной Кореи сократились в первом квартале 2025 года по отношению к предыдущему. Японии грозит техническая рецессия — два квартала подряд с отрицательной динамикой ВВП. Южная Корея также демонстрирует признаки экономической стагнации.
Согласно обновлённой тарифной политике, импорт из Южной Кореи продолжит облагаться пошлиной в 25%. Для Японии ставка была увеличена на один процентный пункт — до 25%. Новые тарифы распространяются на ключевые экспортные категории обеих стран: автомобили, автозапчасти, сталь и алюминий. Поставки автомобилей — крупнейшая статья японского экспорта в США, а Южная Корея входит в пятёрку мировых лидеров по экспорту стали на американский рынок.
По оценкам, экспорт товаров и услуг составлял в 2023 году около 22% ВВП Японии и 44% ВВП Южной Кореи. В таких условиях усиление внешнеторговых барьеров способно существенно ослабить темпы восстановления.
Прогнозы уже отражают потенциальные последствия. Экономисты прогнозируют снижение ВВП Японии на 0,1 процентного пункта к концу 2026 года. При этом внутренний потребительский спрос остаётся вялым, а неопределённость в глобальной торговле продолжает оказывать давление на деловую активность.
Банк Южной Кореи в мае пересмотрел прогноз экономического роста на 2025 год — с 1,5% до 0,8%, сославшись на рост внешнеторговых рисков и задержку восстановления внутреннего спроса. Финансовый регулятор предупредил, что рост экспорта, на который делалась ставка, замедлится из-за усиления тарифов со стороны США.
Риски связаны не только с текущими экономическими показателями, но и с геополитическими последствиями. Властям Японии уже приходится на официальном уровне заявлять о намерении добиваться соглашений, которые устранят автомобильные пошлины, не жертвуя национальными интересами.
В условиях, когда США остаются крупнейшим экспортным рынком для Японии и вторым по значимости для Южной Кореи, новое обострение в торговых отношениях может перерасти в структурные изменения в азиатской экспортной модели.