Donald Trump ma'muriyati AQSh hududida qishloq xo'jaligi erlariga xorijiy egalik qilish bo'yicha yangi cheklovchi choralarni amalga oshirishga kirishdi. Qo'shma shtatlarga qarshi deb tasniflangan mamlakatlarni o'z ichiga olgan bitimlarga katta e'tibor qaratilmoqda. Xavotir markazida Xitoy va uning oziq-ovqat xavfsizligiga potentsial ta'siri bor.
AQSh qishloq xo'jaligi vazirligi idoralararo xorijiy investitsiyalar qo'mitasi (CFIUS) va alohida davlat hokimiyati organlari bilan hamkorlikda qishloq xo'jaligida er va infratuzilmani sotib olish ustidan nazoratni kuchaytirish niyatida. Maqsad agrar sohadagi muhim ta'minot zanjirlari va tadqiqot infratuzilmasini xavf ostiga qo'yishi mumkin bo'lgan strategik sotib olishlarning oldini olishdir.
Qishloq xo'jaligi vaziri Bruk Rollinsning ta'kidlashicha, bu kamsitish haqida emas, balki fermerlarni himoya qilish va milliy xavfsizlik haqida. O'z nutqida u "dushman rejimlar" ning AQSh agrar resurslari va texnologiyalaridan foydalanish urinishlariga qarshi turish zarurligini ta'kidladi.
Yangi siyosat doirasida fermer xo'jaliklari xavfsizligi milliy rejasi ishga tushirildi, unga quyidagilar kiradi:
- Qishloq xo'jaligi erlariga egalik qilish uchun ariza berishda yolg'on yoki to'liq bo'lmagan ma'lumotlar uchun 25% gacha jarimalar;
- Shubhali bitimlar va oxirgi egalarini yashirish holatlari to'g'risida xabar berish uchun milliy shikoyat portalini yaratish;
- AQShga qarshi davlatlarning qishloq xo'jaligi vazirligi (USDA) ilmiy dasturlari va tegishli loyihalarda ishtirok etishini taqiqlash.
Shu yil boshida ChemChina korporatsiyasiga tegishli Xitoyning Syngenta kompaniyasi Arkanzasdagi qishloq xo'jaligi erlarini sotishga majbur bo'ldi. Shimoliy Dakotada esa hokimiyat bosimi ostida xitoylik investorlar ishtirokida makkajo'xori tegirmonini qurish loyihasi bekor qilindi.
Rasmiy statistik ma'lumotlarga ko'ra, 2023 yil oxiriga kelib chet ellik shaxslar va tashkilotlar AQShda 45 million gektarga yaqin qishloq xo'jaligi erlariga egalik qilishgan, bu barcha xususiy qishloq xo'jaligi erlarining taxminan 3,5 foizini tashkil qiladi. Shu bilan birga, Xitoy umumiy sonning 1 foizidan kamrog'ini tashkil etdi, ammo siyosiy va ekspert doiralarida hozirgi hajmlar haqida emas, balki investitsiyalarning strategik tabiati va potentsial tahdidlar haqida savol tobora ortib bormoqda.
Yangi chora-tadbirlar kelajakdagi bitimlarga ham, AQSh agrosanoat majmuasida, xususan, o'simliklar genetikasi, ma'lumotlarni qayta ishlash, biotexnologiya va qishloq xo'jaligi texnikasi bilan bog'liq sohalarda xalqaro ishtirok etish tuzilishiga ham ta'sir qilishi mumkin.

The Trump administration has begun implementing new restrictive measures against foreign ownership of agricultural land in the United States. Increased attention is paid to transactions involving countries classified as adversaries of the United States. The focus of concern is China and its potential impact on food security.
The U.S. Department of Agriculture, in collaboration with the Interagency Committee on Foreign Investment (CFIUS) and state governments, intends to strengthen oversight of purchases of agricultural land and infrastructure. The goal is to prevent strategic acquisitions that could jeopardize critical supply chains and research infrastructure in the agricultural sector.
Agriculture Secretary Brooke Rollins said it was not about discrimination, but about protecting farmers ' interests and national security. In her speech, she stressed the need to counter attempts by " hostile regimes” to gain access to US agricultural resources and technologies.
As part of the new policy, the National Farm Safety Plan has been launched, including the following measures::
- Fines of up to 25% for false or incomplete information when applying for ownership of agricultural land;
- Create a national complaints portal where you can report suspicious transactions and cases of concealment of end owners;
- A ban on the participation of countries that oppose the United States in scientific programs of the Department of Agriculture (USDA) and related projects.
Earlier this year, the Chinese company Syngenta, owned by ChemChina Corporation, was forced to sell farmland in Arkansas. And in North Dakota, under pressure from the authorities, a project to build a corn mill with the participation of Chinese investors was canceled.
According to official statistics, by the end of 2023, foreign individuals and organizations owned about 45 million acres of agricultural land in the United States, which is approximately 3.5% of all private agricultural land. At the same time, China accounted for less than 1% of the total number, but in political and expert circles, the question is increasingly raised not about the current volume, but about the strategic nature of investments and potential threats.
The new measures may affect both future transactions and the structure of international participation in the US agro-industrial complex, especially in areas related to plant genetics, data processing, biotechnology and agricultural machinery.