Tarif stavkalari 25% dan 36% gacha o'rnatiladi va importning butun hajmiga, shu jumladan asosiy sohalardagi mahsulotlarga ta'sir qiladi. Trumpning so'zlariga ko'ra, bunday choralar "xalqaro savdoda muvozanatni tiklash" va amerikalik ishlab chiqaruvchilarni himoya qilishga qaratilgan.
Mamlakatlar ro'yxati va ular bilan savdo qilishning yangi shartlari:
- Tunis-1 avgustdan boshlab AQShga etkazib beriladigan barcha Tunis tovarlari 25% tarif bilan qoplanadi.
- Indoneziya-32% tarif AQSh eksportining butun hajmiga nisbatan qo'llaniladi.
- Bangladesh-35% stavka barcha tarmoqlar mahsulotlariga nisbatan qo'llaniladi. Agar ushbu choralarni uchinchi davlatlar orqali chetlab o'tishga harakat qilinsa, yuborilgan tovarlar qo'shimcha tariflarga tortiladi.
- Serbiya-avgust oyidan boshlab AQSh bilan o'zaro savdo tarmoq cheklovlarini hisobga olmaganda 35% tarifga tortiladi.
- Kambodja - ushbu mamlakatdan keladigan barcha tovarlar sanoat to'lovlaridan alohida 36% tarif bilan qoplanadi.
- Tailand-AQShga eksport sektorlarni hisobga olmagan holda 36% yagona tarif bilan qoplanadi.
- Bosniya va Gertsegovina-AQShga jo'natiladigan barcha tovarlar 30% ga tushadi tarif, alohida sanoat pozitsiyalarini hisobga olmaganda.
Mutaxassislar bu choralarni Donald Tramp o'zining oldingi prezidentlik davrida o'tkazgan protektsionistik kursni yanada kuchaytirish yo'lidagi qadam sifatida baholamoqda. Yangi tariflarning joriy etilishi global logistika zanjirlariga, xom ashyo va tayyor mahsulotlar narxiga ta'sir qilishi, shuningdek, xalqaro savdoda, ayniqsa AQSh saylovlari arafasida keskinlikni kuchaytirishi mumkin.
Yangi bojlar avtomatik ravishda kuchga kiradi va ushbu mamlakatlar bilan ishlaydigan barcha savdo operatorlari uchun majburiy bo'ladi.

Starting August 1, 2025, the United States of America will introduce new increased tariffs on imports of goods from several countries. The corresponding statement was made by former US President Donald Trump, announcing the beginning of the next stage of protectionist trade policy against states that, according to him, "unfairly use the American market."
The tariff rates will be set at a level of 25% to 36% and will affect the entire volume of imports, including products from key industries. According to Trump, such measures are aimed at" restoring the balance in international trade " and protecting American manufacturers.
List of countries and new terms of trade with them:
- Tunis-Starting August 1, all Tunisian goods shipped to the United States will be subject to a 25% tariff.
- Indonesia-a 32% tariff will apply to all exports to the United States.
- Bangladesh-the 35% rate will apply to products from all sectors. In case of attempts to circumvent these measures through third countries, the forwarded goods will be subject to additional tariffs.
- Serbia-from August, mutual trade with the United States will be subject to a tariff of 35%, not including sectoral restrictions.
- Cambodia — all goods coming from this country will be subject to a 36% tariff, separate from industry fees.
- Thailand-exports to the United States will be subject to a single tariff of 36%, excluding sectors.
- Bosnia and Herzegovina — all goods sent to the United States will be subject to a 30% tariff, not counting individual industry items.
Experts assess these measures as a step towards further strengthening the protectionist course that Donald Trump pursued during his previous presidential term. The introduction of new tariffs may affect global logistics chains, the cost of raw materials and finished products, as well as increase tensions in international trade, especially in the run-up to the US election.
The new duties will come into force automatically and will become mandatory for all trading operators working with these countries.