Texnologiya va investitsiya sanoatining 600 ga yaqin vakillari Sequoia Capital venchur kapital firmasidan jamg'arma hamkori shon Maguayrning musulmon siyosatchisi Zohran Mamdaniga qarshi bayonotlarini qoralashni talab qilgan ochiq xatni imzoladilar. Buning sababi Maguayrning x ijtimoiy tarmog'idagi bayonoti bo'lib, u Mamdanini "Islomiy kun tartibini" ilgari surishda aybladi va u "hamma narsa haqida yolg'on gapiradigan madaniyatdan kelib chiqqan"deb e'lon qildi.
Mamdani Nyu-Yorkdagi demokratik saylovlarda g'olib va shahar hokimi lavozimiga nomzod. U o'zini demokratik sotsialist deb ta'riflaydi va ilgari biznes hamjamiyati va texnologiya sanoati tomonidan tanqid qilingan.
Maguayrning posti 5,3 milliondan ortiq tomoshaga ega bo'lib, biznes va texnologiya doiralarida rezonans to'lqinini keltirib chiqardi. Keyinchalik u o'z pozitsiyasini tushuntirib beradigan videoni joylashtirdi va uni o'chirishga urinish teskari ta'sirga olib kelishini aytdi. U Mamdani bilan ishbilarmonlik munosabatlari haqida izoh berishdan bosh tortdi.
Murojaatni imzolaganlar Sequoia-dan Mamdani va musulmon tadbirkorlardan rasmiy ravishda kechirim so'rashni va Maguayrning so'nggi ikki yildagi xatti-harakatlari bo'yicha mustaqil tergovni boshlashni talab qilmoqdalar. Boshqa talablar orasida diniy murosasizlikka nisbatan nol bag'rikenglik siyosatini rasmiylashtirish va tegishli printsiplarning ommaviy deklaratsiyasi mavjud. Maktubda aytilishicha, agar reaktsiya bo'lmasa, 14 iyulgacha imzo chekuvchilar ommaviy axborot vositalari va biznes tarmoqlarini jalb qilgan holda ommaviy kampaniyani boshlaydilar.
Xatni imzolaganlar orasida sun'iy intellekt, FinTech va transport texnologiyalari bo'yicha asoschilar va kompaniya rahbarlari bor. Ulardan ba'zilari Sequoia o'zi ilgari sarmoya kiritgan startaplarni ifodalaydi.
Jamg'arma ochiq xat haqida rasmiy izoh bermadi. Maguayr, shuningdek, so'z erkinligi va siyosiy e'tiqodlarini aytib, mohiyatan dialogdan voz kechdi. Ma'lumki, u ilgari Donald Trampning saylovoldi kampaniyasiga xayr-ehson qilgan.
Ilgari Sequoia sheriklari allaqachon siyosiy faollikni namoyish etishgan edi, fondning sobiq menejerlaridan biri Respublikachilar partiyasini va AQShning amaldagi prezidentini qo'llab-quvvatlagan, ikkinchisi esa kompaniyani tark etib, bu xatti-harakatni tanqid qilgan va texnologiya sektori obro'siga tahdidlar haqida ogohlantirgan.
Jamg'armaning amaldagi boshqaruvchi hamkori tashkilot siyosiy yo'nalishga rioya qilmasligini va sheriklarga individual qarashlarni ifoda etish erkinligini berishini aytdi. Biroq, Maguayr bilan bog'liq vaziyat fondga ichki va tashqi bosimni kuchaytirdi. Amerika jamiyatida tobora kuchayib borayotgan qutblanish sharoitida korporativ obro ' - e'tibor uchun so'z erkinligi va javobgarlik chegaralari masalasi venchur kapital qo'yilmalari sohasidagi eng yirik o'yinchilar uchun yana bir bor birinchi o'ringa chiqadi.

Около 600 представителей технологической и инвестиционной индустрии подписали открытое письмо с требованием к венчурной фирме Sequoia Capital осудить заявления партнёра фонда Шона Магуайра, направленные против мусульманского политика Зохрана Мамдани. Поводом стало высказывание Магуайра в социальной сети X, где он обвинил Мамдани в продвижении «исламистской повестки» и заявил, что тот «происходит из культуры, которая лжёт обо всём».
Мамдани — победитель демократических праймериз в Нью-Йорке и кандидат на пост мэра. Он описывает себя как демократического социалиста и ранее вызвал критику со стороны представителей бизнес-сообщества и технологической отрасли.
Пост Магуайра набрал более 5,3 миллиона просмотров, вызвав волну резонанса в деловых и технологических кругах. Позже он опубликовал видеоролик с объяснением своей позиции и заявил, что попытки заставить его замолчать приведут к противоположному эффекту. Комментировать свои деловые отношения с Мамдани он отказался.
Подписанты обращения требуют от Sequoia официальных извинений перед Мамдани и мусульманскими предпринимателями, а также запуска независимого расследования поведения Магуайра за последние два года. Среди других требований — формализация политики нулевой терпимости к религиозной нетерпимости и публичная декларация соответствующих принципов. В письме указано, что в случае отсутствия реакции до 14 июля подписанты начнут публичную кампанию с вовлечением СМИ и деловых сетей.
Среди подписавших письмо — основатели и руководители компаний в области искусственного интеллекта, финтеха и транспортных технологий. Некоторые из них представляют стартапы, в которые ранее инвестировала сама Sequoia.
Фонд не дал официального комментария по поводу открытого письма. Магуайр также воздержался от диалога по существу, сославшись на свободу слова и свои политические убеждения. Известно, что ранее он публично заявлял о пожертвованиях в пользу избирательной кампании Дональда Трампа.
Ранее партнёры Sequoia уже демонстрировали политическую активность: один из бывших управляющих фонда поддерживал Республиканскую партию и действующего президента США, в то время как другой, покинувший компанию, критиковал такое поведение и предупреждал об угрозах для репутации технологического сектора.
Текущий управляющий партнёр фонда заявил, что организация не придерживается политической линии и предоставляет партнёрам свободу выражения индивидуальных взглядов. Однако ситуация с Магуайром усилила внутреннее и внешнее давление на фонд. В условиях нарастающей поляризации в американском обществе вопрос о границах свободы высказываний и ответственности за корпоративную репутацию вновь выходит на передний план для крупнейших игроков в сфере венчурных инвестиций.