Texnologiya va investitsiya sanoatining 600 ga yaqin vakillari Sequoia Capital venchur kapital firmasidan jamg'arma hamkori shon Maguayrning musulmon siyosatchisi Zohran Mamdaniga qarshi bayonotlarini qoralashni talab qilgan ochiq xatni imzoladilar. Buning sababi Maguayrning x ijtimoiy tarmog'idagi bayonoti bo'lib, u Mamdanini "Islomiy kun tartibini" ilgari surishda aybladi va u "hamma narsa haqida yolg'on gapiradigan madaniyatdan kelib chiqqan"deb e'lon qildi.
Mamdani Nyu-Yorkdagi demokratik saylovlarda g'olib va shahar hokimi lavozimiga nomzod. U o'zini demokratik sotsialist deb ta'riflaydi va ilgari biznes hamjamiyati va texnologiya sanoati tomonidan tanqid qilingan.
Maguayrning posti 5,3 milliondan ortiq tomoshaga ega bo'lib, biznes va texnologiya doiralarida rezonans to'lqinini keltirib chiqardi. Keyinchalik u o'z pozitsiyasini tushuntirib beradigan videoni joylashtirdi va uni o'chirishga urinish teskari ta'sirga olib kelishini aytdi. U Mamdani bilan ishbilarmonlik munosabatlari haqida izoh berishdan bosh tortdi.
Murojaatni imzolaganlar Sequoia-dan Mamdani va musulmon tadbirkorlardan rasmiy ravishda kechirim so'rashni va Maguayrning so'nggi ikki yildagi xatti-harakatlari bo'yicha mustaqil tergovni boshlashni talab qilmoqdalar. Boshqa talablar orasida diniy murosasizlikka nisbatan nol bag'rikenglik siyosatini rasmiylashtirish va tegishli printsiplarning ommaviy deklaratsiyasi mavjud. Maktubda aytilishicha, agar reaktsiya bo'lmasa, 14 iyulgacha imzo chekuvchilar ommaviy axborot vositalari va biznes tarmoqlarini jalb qilgan holda ommaviy kampaniyani boshlaydilar.
Xatni imzolaganlar orasida sun'iy intellekt, FinTech va transport texnologiyalari bo'yicha asoschilar va kompaniya rahbarlari bor. Ulardan ba'zilari Sequoia o'zi ilgari sarmoya kiritgan startaplarni ifodalaydi.
Jamg'arma ochiq xat haqida rasmiy izoh bermadi. Maguayr, shuningdek, so'z erkinligi va siyosiy e'tiqodlarini aytib, mohiyatan dialogdan voz kechdi. Ma'lumki, u ilgari Donald Trampning saylovoldi kampaniyasiga xayr-ehson qilgan.
Ilgari Sequoia sheriklari allaqachon siyosiy faollikni namoyish etishgan edi, fondning sobiq menejerlaridan biri Respublikachilar partiyasini va AQShning amaldagi prezidentini qo'llab-quvvatlagan, ikkinchisi esa kompaniyani tark etib, bu xatti-harakatni tanqid qilgan va texnologiya sektori obro'siga tahdidlar haqida ogohlantirgan.
Jamg'armaning amaldagi boshqaruvchi hamkori tashkilot siyosiy yo'nalishga rioya qilmasligini va sheriklarga individual qarashlarni ifoda etish erkinligini berishini aytdi. Biroq, Maguayr bilan bog'liq vaziyat fondga ichki va tashqi bosimni kuchaytirdi. Amerika jamiyatida tobora kuchayib borayotgan qutblanish sharoitida korporativ obro ' - e'tibor uchun so'z erkinligi va javobgarlik chegaralari masalasi venchur kapital qo'yilmalari sohasidagi eng yirik o'yinchilar uchun yana bir bor birinchi o'ringa chiqadi.

About 600 representatives of the technology and investment industry signed an open letter demanding that the venture capital firm Sequoia Capital condemn the statements of the fund's partner Sean Maguire directed against the Muslim politician Zohrab Mamdani. The reason was Maguire's statement on the social network X, where he accused Mamdani of promoting an "Islamist agenda" and said that he " comes from a culture that lies about everything."
Mamdani is the winner of the Democratic primary in New York and a candidate for mayor. He describes himself as a democratic socialist and has previously drawn criticism from the business community and the tech industry.
Maguire's post received more than 5.3 million views, causing a wave of resonance in business and technology circles. He later posted a video explaining his position and said that attempts to silence him would have the opposite effect. He declined to comment on his business relationship with Mamdani.
The signatories of the appeal demand that Sequoia formally apologize to Mamdani and Muslim entrepreneurs, as well as launch an independent investigation into Maguire's behavior over the past two years. Other requirements include the formalization of a zero tolerance policy for religious intolerance and a public declaration of the relevant principles. The letter states that if there is no response, the signatories will launch a public campaign involving the media and business networks by July 14.
Among the signatories of the letter are founders and CEOs of companies in the field of artificial intelligence, fintech and transport technologies. Some of them represent startups that Sequoia itself has previously invested in.
The Foundation did not make an official comment on the open letter. Maguire also refrained from engaging in substantive dialogue, citing freedom of speech and his political beliefs. It is known that earlier he publicly announced donations in favor of the election campaign of Donald Trump.
Sequoia partners have previously demonstrated political activism: one of the fund's former managers supported the Republican Party and the current US president, while another, who left the company, criticized such behavior and warned of threats to the reputation of the technology sector.
The current managing partner of the foundation stated that the organization does not adhere to a political line and provides partners with freedom of expression of individual views. However, the situation with Maguire has increased internal and external pressure on the fund. In the context of increasing polarization in American society, the question of the limits of freedom of expression and responsibility for corporate reputation is once again coming to the fore for the largest players in the field of venture capital investments.