Ko'zoynak ishlab chiqaruvchi Ray-Ban, essilorluxottica guruhining kotirovkalari Meta texnologiya korporatsiyasining strategik sarmoyasi haqida xabarlar paydo bo'lganidan keyin deyarli 6% ga oshdi. Bitim jarayoni bilan tanish bo'lgan manbalar tomonidan tarqatilgan ma'lumotlarga ko'ra, Meta kompaniyaning 3 milliard evro (taxminan 3,51 milliard dollar) miqdoridagi ozchilik ulushini sotib oldi va paketni 5% gacha oshirish imkoniyatini o'rganmoqda.
Investitsiya Meta-ning aqlli taqiladigan qurilmalar bozoriga, ayniqsa sun'iy intellekt texnologiyalari integratsiyasiga bo'lgan qiziqishini kuchaytiradi. AI qurilmalari o'zlarining apparat va dasturiy ta'minot ekotizimini yaratishga qaratilgan kompaniya rivojlanishining asosiy yo'nalishlaridan biri sifatida qaraladi.
Meta va EssilorLuxottica o'rtasidagi hamkorlik 2019 yilda boshlangan. Bu Ray-Ban brendi ostida ikki avlod aqlli ko'zoynaklarning chiqarilishiga olib keldi. Birinchi model 2021-yilda chiqdi, biroq tijorat muvaffaqiyati 2023-yilda yanada ilg'or AI funksiyalarini amalga oshirgan ikkinchi avlod ko'zoynaklarining ishga tushirilishi bilan keldi.
Ray-Ban Meta-ning zamonaviy versiyasi meta AI ovozli yordamchisi bilan jihozlangan va smartfonga ulanganda sizga diqqatga sazovor joylarni tanib olish, ingredientlarni tasvirlash bo'yicha retseptlar olish va messenjerlarda ovozli xabarlarni yozish va yuborish kabi ishlarni bajarishga imkon beradi. Barcha funktsiyalar kengaytirilgan haqiqat va mashinani ko'rish tamoyillari yordamida amalga oshiriladi.
EssilorLuxottica rahbari Franchesko Millerining so'zlariga ko'ra, 2023 yil oxiridan beri Ray-Ban Meta ko'zoynaklarining 2 million nusxasi sotilgan va 2026 yilga kelib kompaniya yillik ishlab chiqarish hajmini 10 million donagacha oshirishni rejalashtirmoqda.
Aqlli optikaga qiziqish fonida kompaniyalar liniyaning kengayishini e'lon qilishdi. Yaqin kelajakda AI funktsiyalari bilan jihozlangan Oakley va Prada brendlari ostida aqlli ko'zoynak modellarini ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Ushbu harakat Metaning yangi avlod shaxsiy qurilmalarining tez o'sib borayotgan segmentida o'z o'rnini egallashga bo'lgan strategik intilishini tasdiqlaydi.

Котировки производителя очков Ray-Ban, группы EssilorLuxottica, выросли почти на 6% после появления сообщений о стратегическом вложении со стороны технологической корпорации Meta. Согласно информации, распространяемой источниками, знакомыми с ходом сделки, Meta приобрела миноритарную долю компании на сумму около 3 миллиардов евро (примерно 3,51 миллиарда долларов) и изучает возможность увеличения пакета до 5%.
Инвестиция указывает на укрепление интереса Meta к рынку умных носимых устройств, особенно с интеграцией технологий искусственного интеллекта. Устройства с ИИ рассматриваются как одно из ключевых направлений развития компании, ориентированной на построение собственной экосистемы аппаратного и программного обеспечения.
Партнёрство между Meta и EssilorLuxottica началось ещё в 2019 году. Оно привело к выпуску двух поколений умных очков под брендом Ray-Ban. Первая модель вышла в 2021 году, но коммерческий успех пришёл с запуском второго поколения очков в 2023 году, в котором были реализованы более продвинутые ИИ-функции.
Современная версия Ray-Ban Meta оснащена голосовым ассистентом Meta AI, а при подключении к смартфону позволяет выполнять такие действия, как распознавание достопримечательностей, получение рецептов по изображению ингредиентов, а также запись и отправка голосовых сообщений в мессенджерах. Все функции реализованы с использованием принципов дополненной реальности и машинного зрения.
По словам главы EssilorLuxottica Франческо Миллери, с конца 2023 года было продано уже 2 миллиона экземпляров очков Ray-Ban Meta, а к 2026 году компания планирует увеличить годовой объём производства до 10 миллионов устройств.
На фоне интереса к смарт-оптике компании анонсировали расширение линейки. В ближайших планах — выпуск моделей умных очков под брендами Oakley и Prada, также оборудованных ИИ-функциями. Этот шаг подтверждает стратегическое стремление Meta закрепиться в быстрорастущем сегменте персональных устройств нового поколения.