Xitoyda xalqaro chuqur kosmik tadqiqotlar assotsiatsiyasi (IDSEA) rasman tashkil etilgan bo'lib, u butunlay oy, sayyoralar va yerni kosmik tahdidlardan himoya qilish bo'yicha fundamental va amaliy tadqiqotlarni ilgari surishga qaratilgan dunyodagi birinchi ixtisoslashgan tashkilotdir. Yangi tuzilmani boshqarish markazi Anxuy provinsiyasida, Xefey ilmiy-texnologik markazida joylashgan.
IDSEA assotsiatsiyasi Xitoyning to'rtta etakchi kosmik ilmiy muassasalari: chuqur kosmik tadqiqotlar laboratoriyasi, oy missiyalari va dasturlari markazi, Xitoy astronavtika jamiyati va Xitoy kosmik tadqiqotlar jamiyati tomonidan muvofiqlashtirilgan holda tashkil etilgan. Tuzilmani tayyorlash va shakllantirish jarayonida xorijiy ekspertlar, shu jumladan Frantsiyaning Planetary Exploration Horizon 2061 tashabbusi ishtirokchilari ham faol ishtirok etdilar. Xitoy fuqarolik ishlari vazirligida ro'yxatdan o'tish mamlakat Davlat Kengashi tomonidan ma'qullangandan so'ng yakunlandi.
7-iyul kuni Xefeyda bo'lib o'tgan ochilish marosimida 100 dan ortiq mehmonlar, shu jumladan milliy vazirliklar, ilmiy tashkilotlar, universitetlar va xalqaro tuzilmalar vakillari ishtirok etishdi. 16 ta xorijiy tashkilot, shu jumladan BMT vakolatxonalari, xalqaro astronavtika federatsiyasi va butun dunyo bo'ylab 70 dan ortiq ilmiy muassasalar tabriklar bilan chiqishdi.
Ta'sis konferensiyasida assotsiatsiya ustavi tasdiqlandi va kengashning birinchi tarkibi saylandi. IDSEA prezidenti Xitoy muhandislik akademiyasining akademigi va milliy oy dasturining yetakchi konstruktor u Veyjen bo'ldi. Mamlakat rahbariyati nomidan O'qilgan bayonotda sayyoralararo makonni rivojlantirishda xalqaro hamkorlik va taraqqiyotning ahamiyati ta'kidlangan. Chuqur kosmosni o'rganish turli mamlakatlarning intellektual va texnologik resurslarini birlashtirishni talab qiladigan insoniyatning umumiy ishi sifatida qabul qilinishi kerakligi ta'kidlandi.
IDSEA faoliyatining asosiy yo'nalishlari quyidagilardan iborat: oy fanini rivojlantirish, Sayyora tizimlarini tadqiq qilish, asteroidlar bilan to'qnashuvlarning oldini olish choralarini ishlab chiqish, shuningdek, tegishli ilmiy sohalarda fanlararo tadqiqotlarni qo'llab-quvvatlash. Assotsiatsiyaning tashkil etilishi xalqaro kosmik tashabbuslarning faollashishi bilan bir vaqtga to'g'ri keldi, bu esa chuqur kosmik tadqiqotlar bo'yicha yanada yaqin ilmiy hamkorlik va global hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlarini ochib beradi.

В Китае официально учреждена Международная ассоциация исследования глубокого космоса (IDSEA) — первая в мире специализированная организация, целиком ориентированная на продвижение фундаментальных и прикладных исследований Луны, планет и защиты Земли от космических угроз. Центр управления новой структурой расположен в провинции Аньхой, в научно-технологическом центре Хэфэй.
Ассоциация IDSEA создана при координации четырёх ведущих китайских научных учреждений, занимающихся космосом: Лаборатории исследования глубокого космоса, Центра лунных миссий и программ, Китайского общества астронавтики и Китайского общества космических исследований. В процессе подготовки и становления структуры активное участие принимали также зарубежные эксперты, в том числе участники французской инициативы Planetary Exploration Horizon 2061. Регистрация в Министерстве по гражданским делам Китая была завершена после получения одобрения со стороны Госсовета страны.
На церемонии открытия 7 июля в Хэфэе присутствовали более 100 гостей, включая представителей национальных министерств, научных организаций, университетов и международных структур. С поздравлениями выступили 16 зарубежных организаций, включая представительства ООН, Международную астронавтическую федерацию и более 70 научных учреждений со всего мира.
На учредительной конференции был утверждён устав ассоциации и избран первый состав совета. Президентом IDSEA стал У Вэйжэнь — академик Китайской инженерной академии и ведущий конструктор национальной лунной программы. В заявлении, зачитанном от имени руководства страны, акцентировано внимание на важности международного сотрудничества и прогресса в освоении межпланетного пространства. Подчёркнуто, что исследование глубокого космоса должно восприниматься как общее дело человечества, требующее объединения интеллектуальных и технологических ресурсов разных стран.
Ключевыми направлениями деятельности IDSEA обозначены: развитие лунной науки, исследование планетарных систем, разработка мер по предупреждению столкновений с астероидами, а также поддержка междисциплинарных исследований в смежных научных сферах. Создание ассоциации совпало с активизацией международных космических инициатив, что открывает возможности для более тесного научного взаимодействия и расширения глобальной кооперации в освоении дальнего космоса.