Jek Dorsi, Twitter asoschisi va block moliyaviy-texnologiya kompaniyasining bosh direktori mutlaq avtonomiya, maxfiylik va markazsizlashtirishga qaratilgan yangi Bitchat messenjerini taqdim etdi. Ilova internetga ulanishni, telefon raqami yoki elektron pochta orqali ro'yxatdan o'tishni talab qilmaydi va faqat Bluetooth mesh tarmoqlari orqali ishlaydi.
Ishlab chiquvchining so'zlariga ko'ra, Bitchat g'oyasi an'anaviy markazlashtirilgan messenjerlarga muqobil yaratish bo'lib, foydalanuvchilarga anonim va barqaror aloqa qilish imkoniyatini beradi, ayniqsa tarmoqqa kirish, blokirovka qilish yoki aloqani uzish cheklangan sharoitlarda.
Bitchat — ning asosiy printsipi mahalliy Bluetooth tarmoqlarini qurishdir, unda har bir qurilma shifrlangan xabarlarni qabul qiladigan va uzatadigan tugun vazifasini bajaradi. Ushbu model vaqtinchalik klasterlarni yaratishga imkon beradi va bunday klasterlarni kesib o'tishda xabarlar bir foydalanuvchidan ikkinchisiga uzoq masofalarga — Internet, mobil aloqa yoki serverlardan foydalanmasdan uzatilishi mumkin.
Bundan tashqari, saqlash va yo'naltirish mexanikasi amalga oshirildi — xabarlar qabul qiluvchiga etib borguncha tarmoq bo'ylab "sayohat qilishi" mumkin, boshqa foydalanuvchilarning qurilmalaridan oraliq vosita sifatida foydalanish. Barcha aloqa sukut bo'yicha vaqtinchalik va shifrlangan, ma'lumotlar bulutga uzatilmaydi va tashqi serverlarda saqlanmaydi.
Bitchat — da o'zaro aloqada bo'lish uchun foydalanuvchi nomi, parol yoki identifikator talab qilinmaydi-faqat Bluetooth diapazonida jismoniy mavjudlik. Foydalanuvchilar hashtaglar orqali belgilanadigan va parollar bilan himoyalangan guruhlarni (xonalarni) yaratishi mumkin. Ushbu yondashuv ilovani faollar, jurnalistlar, yopiq hududlarda ishlaydiganlar yoki shunchaki raqamli anonimlik tarafdorlari uchun jozibador qiladi.
Kelajakda messenjer Wi-Fi Direct-ni qo'llab-quvvatlaydi, bu ulanish diapazoni va barqarorligini sezilarli darajada kengaytiradi. Bitchat shuningdek, xabarlarni kechiktirilgan etkazib berishni qo'llab-quvvatlaydi, bu qurilmalarga vaqtincha tarmoqdan tashqarida bo'lishiga imkon beradi, ammo klasterga qaytgandan so'ng ma'lumotlarni uzatishda ishtirok etishni davom ettiradi.
Dorsining so'zlariga ko'ra, loyiha peer-to-peer kommunikatsiyalari, kriptografiya va avtonom hisoblash tarmoqlari bo'yicha tajribadir. Bitchat-ning barcha hujjatlari Github-da ommaviy ravishda nashr etilgan va ilovaning beta-versiyasi TestFlight orqali mavjud.
Ilgari, Jek Dorsi an'anaviy ijtimoiy tarmoqlar va xizmatlarga alternativalarni qo'llab-quvvatlab, markazlashtirilmagan platformalarga sodiqligini e'lon qilgan edi. Bitchat-ning ishga tushirilishi Internet-provayderlar, davlat regulyatorlari va texnologik monopoliyalardan mustaqil infratuzilmalarga global qiziqish ortib borayotganini aks ettiradi.

Jack Dorsey, co-founder of Twitter and CEO of the financial technology company Block, introduced a new messenger Bitchat, focused on absolute autonomy, privacy and decentralization. The app does not require an Internet connection, registration by phone number or email, and works exclusively via Bluetooth mesh networks.
According to the developer, the idea of Bitchat is to create an alternative to traditional centralized messengers, providing users with the possibility of anonymous and stable communication, especially in conditions of limited network access, blockages or disconnections.
The main principle of Bitchat is to build local Bluetooth networks, in which each device acts as a node that receives and transmits encrypted messages. This model allows you to create temporary clusters, and when such clusters intersect, messages can be transmitted from one user to another over considerable distances — without using the Internet, mobile communications, or servers.
Additionally, storage and forwarding mechanics are implemented — messages can "travel" over the network until they reach the recipient, using other users ' devices as intermediate media. All communications are temporary and encrypted by default. Information is not transmitted to the cloud or stored on external servers.
To interact with Bitchat, you don't need a username, password, or ID — just a physical presence within Bluetooth range. Users can create groups (rooms) that are identified using hashtags and can be protected with passwords. This approach makes the app attractive for activists, journalists, those who work in closed regions, or simply for supporters of digital anonymity.
In the future, the messenger will support Wi-Fi Direct, which will significantly expand the range and stability of the connection. Bitchat also already supports deferred message delivery, allowing devices to temporarily stay offline, but continue to participate in data transmission when they return to the cluster.
According to Dorsey, the project is an experiment in peer-to-peer communications, cryptography, and autonomous computing networks. All Bitchat documentation is publicly available on GitHub, and the beta version of the app is available through TestFlight.
Jack Dorsey has previously stated his commitment to decentralized platforms, supporting alternatives to traditional social networks and services. The launch of Bitchat reflects the growing global interest in infrastructures independent of Internet service providers, government regulators, and technology monopolies.