AQShning CoreWeave kompaniyasining bosh direktori Maykl Intrator texnologiya giganti Oracle-ni sun'iy intellekt infratuzilmasi echimlari bo'yicha "jiddiy raqib" deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, kompaniyalar tez o'sib borayotgan yuqori samarali hisoblash bozoridagi ulush uchun kurashda bir-biriga mos keladi, ammo u o'zining dasturiy ta'minot arxitekturasini CoreWeave-ning asosiy afzalligi deb biladi.
Intrator CoreWeave o'zining dasturiy ta'minot to'plamini noldan ishlab chiqayotganini, ishlash va miqyoslilikka e'tibor qaratishini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, kompaniya eskirgan texnologiyalarni birlashtirmaydi yoki sohadagi oldingi yutuqlar yoki muvaffaqiyatsizliklar bilan bog'liq boshqa birovning echimlaridan foydalanmaydi. Ushbu yondashuv unga AI sohasidagi mijozlarning ehtiyojlariga moslashuvchan moslashishga imkon beradi.
Strategik reja bayonotlari fonida CoreWeave Core Scientific infratuzilma kompaniyasini egallab olganini e'lon qildi. Bitim taxminan 9 milliard AQSh dollarini tashkil etadi. Yangiliklar fonida CoreWeave aktsiyalari 3% dan oshdi, Core Scientific kotirovkalari esa 17% ga kamaydi.
Sotib olish CoreWeave-ga katta operatsion foyda keltiradi. Kompaniya bir qator ma'lumotlar markazlarida quvvat ijarasi xarajatlaridan xalos bo'ladi va kelajakdagi ijara majburiyatlarini taxminan 10 milliard dollarga kamaytiradi. Bundan tashqari, u AQShda 1,3 gigavatt umumiy energiya quvvatiga to'g'ridan — to'g'ri kirish huquqiga ega bo'ladi-hisoblash markazlari va AI infratuzilmasini rivojlantirish uchun asosiy manba.
Intratorning ta'kidlashicha, kompaniyalar ilgari ham hamkorlik qilgan va bitim bu munosabatlarning mantiqiy davomi hisoblanadi. Birlashtirilgan tuzilma CoreWeave takliflarini kengaytiradi va yuqori samarali sun'iy intellekt echimlariga muhtoj bo'lgan mijozlarga yaxshiroq xizmat ko'rsatadi.
AI infratuzilmasi va hisoblash quvvatiga global talab o'sishda davom etmoqda, dedi u. U, shuningdek, bozor CoreWeave biznesining ko'lamini va kompaniyaning hisoblash arxitekturasini yaratish va boshqarishga o'ziga xos yondashuvining afzalliklarini to'liq baholash uchun vaqt kerakligini ta'kidladi.

Генеральный директор американской компании CoreWeave Майкл Интратор назвал технологического гиганта Oracle «серьёзным конкурентом» в области инфраструктурных решений для искусственного интеллекта. По его словам, компании пересекаются в борьбе за долю на быстрорастущем рынке высокопроизводительных вычислений, однако ключевым преимуществом CoreWeave он считает собственную программную архитектуру.
Интратор подчеркнул, что CoreWeave разрабатывала свой программный стек с нуля, ориентируясь на производительность и масштабируемость. Компания, по его словам, не интегрирует устаревшие технологии и не использует чужие решения, связанные с предыдущими успехами или провалами в отрасли. Такой подход позволяет ей гибко адаптироваться под нужды заказчиков в сфере ИИ.
На фоне заявлений о стратегических планах CoreWeave объявила о поглощении инфраструктурной компании Core Scientific. Сделка оценивается примерно в 9 миллиардов долларов США. На фоне новости акции CoreWeave снизились на более чем 3%, тогда как котировки Core Scientific упали на 17%.
Покупка принесёт CoreWeave значительные операционные выгоды. Компания избавится от расходов на аренду мощностей в ряде дата-центров и сократит будущие обязательства по аренде на сумму около 10 миллиардов долларов. Вдобавок, она получит прямой доступ к 1,3 гигаваттам общей энергетической мощности в США — ключевому ресурсу для развития вычислительных центров и ИИ-инфраструктуры.
Интратор отметил, что компании сотрудничали и ранее, а сделка представляет собой логичное продолжение этих отношений. Объединённая структура позволит расширить предложения CoreWeave и лучше обслуживать клиентов, которым необходимы высокоэффективные решения в области искусственного интеллекта.
По его словам, глобальный спрос на ИИ-инфраструктуру и вычислительные мощности продолжает расти. Он также подчеркнул, что рынку потребуется время, чтобы в полной мере оценить масштабы бизнеса CoreWeave и те преимущества, которые даёт уникальный подход компании к созданию и управлению вычислительной архитектурой.