AQShning CoreWeave kompaniyasining bosh direktori Maykl Intrator texnologiya giganti Oracle-ni sun'iy intellekt infratuzilmasi echimlari bo'yicha "jiddiy raqib" deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, kompaniyalar tez o'sib borayotgan yuqori samarali hisoblash bozoridagi ulush uchun kurashda bir-biriga mos keladi, ammo u o'zining dasturiy ta'minot arxitekturasini CoreWeave-ning asosiy afzalligi deb biladi.
Intrator CoreWeave o'zining dasturiy ta'minot to'plamini noldan ishlab chiqayotganini, ishlash va miqyoslilikka e'tibor qaratishini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, kompaniya eskirgan texnologiyalarni birlashtirmaydi yoki sohadagi oldingi yutuqlar yoki muvaffaqiyatsizliklar bilan bog'liq boshqa birovning echimlaridan foydalanmaydi. Ushbu yondashuv unga AI sohasidagi mijozlarning ehtiyojlariga moslashuvchan moslashishga imkon beradi.
Strategik reja bayonotlari fonida CoreWeave Core Scientific infratuzilma kompaniyasini egallab olganini e'lon qildi. Bitim taxminan 9 milliard AQSh dollarini tashkil etadi. Yangiliklar fonida CoreWeave aktsiyalari 3% dan oshdi, Core Scientific kotirovkalari esa 17% ga kamaydi.
Sotib olish CoreWeave-ga katta operatsion foyda keltiradi. Kompaniya bir qator ma'lumotlar markazlarida quvvat ijarasi xarajatlaridan xalos bo'ladi va kelajakdagi ijara majburiyatlarini taxminan 10 milliard dollarga kamaytiradi. Bundan tashqari, u AQShda 1,3 gigavatt umumiy energiya quvvatiga to'g'ridan — to'g'ri kirish huquqiga ega bo'ladi-hisoblash markazlari va AI infratuzilmasini rivojlantirish uchun asosiy manba.
Intratorning ta'kidlashicha, kompaniyalar ilgari ham hamkorlik qilgan va bitim bu munosabatlarning mantiqiy davomi hisoblanadi. Birlashtirilgan tuzilma CoreWeave takliflarini kengaytiradi va yuqori samarali sun'iy intellekt echimlariga muhtoj bo'lgan mijozlarga yaxshiroq xizmat ko'rsatadi.
AI infratuzilmasi va hisoblash quvvatiga global talab o'sishda davom etmoqda, dedi u. U, shuningdek, bozor CoreWeave biznesining ko'lamini va kompaniyaning hisoblash arxitekturasini yaratish va boshqarishga o'ziga xos yondashuvining afzalliklarini to'liq baholash uchun vaqt kerakligini ta'kidladi.

Michael Intrator, CEO of the American company CoreWeave, called the technology giant Oracle a "serious competitor" in the field of infrastructure solutions for artificial intelligence. According to him, the companies overlap in the fight for a share in the fast-growing high-performance computing market, but he considers the key advantage of CoreWeave to be its own software architecture.
The intrator emphasized that CoreWeave developed its software stack from scratch, focusing on performance and scalability. The company, according to him, does not integrate outdated technologies and does not use other people's solutions related to previous successes or failures in the industry. This approach allows it to flexibly adapt to the needs of customers in the field of AI.
Against the background of statements about strategic plans, CoreWeave announced the takeover of the infrastructure company Core Scientific. The deal is valued at approximately $ 9 billion. Against the background of the news, CoreWeave shares fell by more than 3%, while Core Scientific quotes fell by 17%.
The acquisition will bring significant operational benefits to CoreWeave. The company will eliminate the cost of renting capacity in a number of data centers and reduce future lease obligations by about $ 10 billion. In addition, it will have direct access to 1.3 gigawatts of total energy capacity in the United States — a key resource for developing computing centers and AI infrastructure.
The intrator noted that the companies had cooperated before, and the deal is a logical continuation of these relations. The combined structure will expand CoreWeave's offerings and better serve customers who need high-performance AI solutions.
According to him, the global demand for AI infrastructure and computing power continues to grow. He also stressed that it will take time for the market to fully appreciate the scale of CoreWeave's business and the benefits of the company's unique approach to creating and managing a computing architecture.