Avstraliya zaxira banki asosiy foiz stavkasini — 3,85% ni o'zgarishsiz qoldirdi. Qaror inflyatsiya dinamikasini qo'shimcha tahlil qilish va uning pasayishining barqarorligini baholash zarurati bilan izohlanadi.
Bozor stavkaning 25 bazaviy punktga pasayishini kutgan bo'lsa-da, regulyator yanada ehtiyotkor pozitsiyani egalladi. Uning so'zlariga ko'ra, hozirgi ma'lumotlar inflyatsiya barqaror ravishda 2,5% maqsad darajasiga qarab harakatlanayotganiga ishonch hosil qilish uchun etarli emas.
May oyidagi iste'mol narxlari indeksi 2,1% ni tashkil etdi — bu 2024-yil oktabr oyidan beri eng past ko'rsatkich. Birinchi chorakda inflyatsiya darajasi 2,4% ga etdi, bu ham to'rt yillik eng past ko'rsatkichga aylandi. Shunga qaramay, Markaziy bankning hisob-kitoblariga ko'ra, individual ko'rsatkichlar "kutilganidan biroz kuchliroq" bo'lib, kutish va ko'rish taktikasini qo'llab-quvvatladi.
Ushbu qaror fonida S\ & P / ASX 200 Avstraliya fond bozori indeksi 0,24% ga kamaydi, Avstraliya dollari kursi esa 0,79% ga oshdi. Valyuta bozori ijobiy munosabatda bo'lib, stavkaning saqlanishini pul-kredit siyosatini o'zgartirishga ehtiyotkorlik bilan yondashish belgisi sifatida ko'rdi.
Mamlakatdagi makroiqtisodiy vaziyat keskinligicha qolmoqda. Birinchi chorakda YAIM o'sishi 1,3% ni tashkil etdi, bu tahlilchilarning kutganlariga to'g'ri kelmadi. Iqtisodiyot bir qator muammolarga duch kelmoqda: davlat iste'molining pasayishi, ichki talabning zaiflashishi va eksport faolligining pasayishi.
Ishsizlik darajasi past va alohida o'sish nuqtalari mavjud bo'lsa-da, umuman olganda, biznes faoliyati sekinlashadi. Ushbu fonda ekspertlar hamjamiyatida kelgusi oylarda pul-kredit siyosatini yumshatish bo'yicha umidlar kuchaymoqda.
Tahlilchilarning taxminiga ko'ra, stavkaning pasayishi avgust oyida, Avstraliya zaxira banki ikkinchi chorak inflyatsiya ma'lumotlariga ega bo'lganda sodir bo'lishi mumkin. Yaqin kelajakda kuchga kiradigan yangi tarif choralari pasayish to'g'risida mumkin bo'lgan qarorni tezlashtiradigan qo'shimcha omil bo'lishi mumkin.
Iqtisodchilarning fikriga ko'ra, stavkaning o'z vaqtida pasayishi ichki talabni qo'llab-quvvatlashi va vaziyat yomonlashishini kutmasdan tashqi xavflarni qoplashi mumkin.

Резервный банк Австралии оставил без изменений ключевую процентную ставку — 3,85%. Решение объясняется необходимостью дополнительного анализа динамики инфляции и оценкой устойчивости её снижения.
Хотя рынок ожидал снижения ставки на 25 базисных пунктов, регулятор занял более осторожную позицию. По его заявлению, текущих данных недостаточно для уверенности в том, что инфляция стабильно движется к целевому уровню в 2,5%.
Майский индекс потребительских цен составил 2,1% — это самый низкий уровень с октября 2024 года. В первом квартале показатель инфляции достиг 2,4%, что также стало четырёхлетним минимумом. Тем не менее, по оценке Центробанка, отдельные показатели оказались «немного сильнее ожиданий», что усилило аргументы в пользу выжидательной тактики.
На фоне этого решения индекс австралийского фондового рынка S\&P/ASX 200 снизился на 0,24%, тогда как курс австралийского доллара укрепился на 0,79%. Валютный рынок отреагировал позитивно, расценив сохранение ставки как признак осторожного подхода к изменению денежно-кредитной политики.
Макроэкономическая ситуация в стране остаётся напряжённой. Рост ВВП в первом квартале составил 1,3%, что не дотянуло до ожиданий аналитиков. Экономика сталкивается с целым рядом проблем: снижение государственного потребления, ослабление внутреннего спроса и падение экспортной активности.
Несмотря на низкий уровень безработицы и наличие отдельных точек роста, в целом деловая активность замедляется. На этом фоне в экспертном сообществе усиливаются ожидания смягчения денежно-кредитной политики уже в ближайшие месяцы.
Аналитики прогнозируют, что снижение ставки может состояться в августе, когда у Резервного банка Австралии будут на руках данные по инфляции за второй квартал. Дополнительным фактором, ускоряющим возможное решение о снижении, могут стать новые тарифные меры, вступающие в силу в ближайшее время.
По мнению экономистов, своевременное снижение ставки может поддержать внутренний спрос и компенсировать внешние риски, не дожидаясь, пока ситуация начнёт ухудшаться.