2025 yil oxirigacha O'zbekiston, Belarus va Xitoy Ulyanovsk viloyatining Dimitrovgrad shahrida qurilayotgan ko'p maqsadli tezkor neytron tadqiqot reaktorini (MBIR) ishlatish bo'yicha xalqaro konsorsium ishtirokchilari bo'lishi mumkin. Bu haqda loyiha koordinatori kompaniyasining bosh direktori Vasiliy Konstantinov 2025 yilgi Evroosiyo iqtisodiy forumi doirasida ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, reaktor hali qurilish bosqichida, ammo bu jarayonda xalqaro ilmiy platforma yaratilmoqda, unda 20 dan ortiq xorijiy davlatlar va tashkilotlar ishtirok etishini tasdiqladilar. Xitoy, O'zbekiston va Belarus bilan muzokaralarning faol bosqichi davom etmoqda. Uchala davlat ham joriy yil oxirigacha konsortsiumga qo'shilish to'g'risidagi shartnomalarni imzolashi mumkin.
Mbir 150 MVt issiqlik quvvatiga ega to'rtinchi avlod tezkor neytron reaktoridir. U ishga tushirilgandan so'ng dunyodagi eng kuchli tadqiqot reaktori bo'ladi. Loyiha atom reaktorlari ilmiy-tadqiqot instituti Davlat ilmiy markazi negizida amalga oshirilmoqda va yadro fizikasi, yangi materiallar va yadro tibbiyoti sohasidagi fundamental va amaliy tadqiqotlarga yo'naltirilgan.
MBIRNING o'ziga xosligi uning yangi avlod yoqilg'isi va istiqbolli elektr stantsiyalari uchun materiallarni tezlashtirilgan formatda sinovdan o'tkazish qobiliyatidir, bu esa uni global yadroviy tadqiqot infratuzilmasining asosiy elementiga aylantiradi.
Reaktor qurilishi bosqichida ilmiy faoliyatni va xalqaro sheriklar bilan hamkorlikni muvofiqlashtiruvchi xalqaro tadqiqot markazi (MQI mbir) faoliyat ko'rsatishni boshladi. MQI mbir konsorsiumi ishtirokchi mamlakatlarni dasturga kiritish va reaktorning tadqiqot quvvatlariga kirishni taqsimlashning huquqiy mexanizmi hisoblanadi.
O'zbekistonning konsorsiumga qo'shilishi milliy ilmiy maktab uchun yadro texnologiyalari va Materialshunoslik sohasida keng zamin yaratmoqda. Platformada ishtirok etish o'zbekistonlik mutaxassislarga jahon miqyosidagi tadqiqotlarni olib borish, shuningdek, mahalliy ilmiy ishlanmalarni xalqaro kooperatsiya loyihalariga integratsiya qilish imkonini beradi. Bu, shuningdek, ilg'or kompetentsiyalarni o'tkazish va yuqori texnologiyali mutaxassislarning yangi avlodini shakllantirishga yordam beradi.

До конца 2025 года Узбекистан, Беларусь и Китай могут стать участниками международного консорциума по эксплуатации многоцелевого исследовательского реактора на быстрых нейтронах (МБИР), строящегося в городе Димитровград Ульяновской области. Об этом заявил генеральный директор компании — координатора проекта Василий Константинов на полях Евразийского экономического форума 2025 года.
По его словам, реактор пока находится на стадии строительства, однако уже в процессе создается международная научная платформа, участие в которой подтвердили более 20 иностранных государств и организаций. Активная фаза переговоров с Китаем, Узбекистаном и Беларусью продолжается. Все три страны потенциально могут подписать соглашения о присоединении к консорциуму до конца текущего года.
МБИР представляет собой реактор четвертого поколения на быстрых нейтронах с тепловой мощностью 150 МВт. Он будет самым мощным исследовательским реактором в мире после ввода в эксплуатацию. Проект реализуется на базе Государственного научного центра НИИ атомных реакторов и ориентирован на фундаментальные и прикладные исследования в области ядерной физики, новых материалов и ядерной медицины.
Уникальность МБИР заключается в его способности проводить испытания топлива нового поколения и материалов для перспективных энергетических установок в ускоренном формате, что делает его ключевым элементом глобальной ядерной исследовательской инфраструктуры.
На этапе сооружения реактора уже начал функционировать Международный центр исследований (МЦИ МБИР), координирующий научную деятельность и взаимодействие с международными партнёрами. Консорциум МЦИ МБИР является правовым механизмом для включения стран-участниц в программу и распределения доступа к исследовательским мощностям реактора.
Присоединение Узбекистана к консорциуму открывает широкие горизонты для национальной научной школы в области ядерных технологий и материаловедения. Участие в платформе позволит узбекским специалистам проводить исследования мирового уровня, а также интегрировать отечественные научные наработки в международные кооперационные проекты. Это также будет способствовать передаче передовых компетенций и формированию нового поколения специалистов в области высоких технологий.