2025 yil oxirigacha O'zbekiston, Belarus va Xitoy Ulyanovsk viloyatining Dimitrovgrad shahrida qurilayotgan ko'p maqsadli tezkor neytron tadqiqot reaktorini (MBIR) ishlatish bo'yicha xalqaro konsorsium ishtirokchilari bo'lishi mumkin. Bu haqda loyiha koordinatori kompaniyasining bosh direktori Vasiliy Konstantinov 2025 yilgi Evroosiyo iqtisodiy forumi doirasida ma'lum qildi.
Uning so'zlariga ko'ra, reaktor hali qurilish bosqichida, ammo bu jarayonda xalqaro ilmiy platforma yaratilmoqda, unda 20 dan ortiq xorijiy davlatlar va tashkilotlar ishtirok etishini tasdiqladilar. Xitoy, O'zbekiston va Belarus bilan muzokaralarning faol bosqichi davom etmoqda. Uchala davlat ham joriy yil oxirigacha konsortsiumga qo'shilish to'g'risidagi shartnomalarni imzolashi mumkin.
Mbir 150 MVt issiqlik quvvatiga ega to'rtinchi avlod tezkor neytron reaktoridir. U ishga tushirilgandan so'ng dunyodagi eng kuchli tadqiqot reaktori bo'ladi. Loyiha atom reaktorlari ilmiy-tadqiqot instituti Davlat ilmiy markazi negizida amalga oshirilmoqda va yadro fizikasi, yangi materiallar va yadro tibbiyoti sohasidagi fundamental va amaliy tadqiqotlarga yo'naltirilgan.
MBIRNING o'ziga xosligi uning yangi avlod yoqilg'isi va istiqbolli elektr stantsiyalari uchun materiallarni tezlashtirilgan formatda sinovdan o'tkazish qobiliyatidir, bu esa uni global yadroviy tadqiqot infratuzilmasining asosiy elementiga aylantiradi.
Reaktor qurilishi bosqichida ilmiy faoliyatni va xalqaro sheriklar bilan hamkorlikni muvofiqlashtiruvchi xalqaro tadqiqot markazi (MQI mbir) faoliyat ko'rsatishni boshladi. MQI mbir konsorsiumi ishtirokchi mamlakatlarni dasturga kiritish va reaktorning tadqiqot quvvatlariga kirishni taqsimlashning huquqiy mexanizmi hisoblanadi.
O'zbekistonning konsorsiumga qo'shilishi milliy ilmiy maktab uchun yadro texnologiyalari va Materialshunoslik sohasida keng zamin yaratmoqda. Platformada ishtirok etish o'zbekistonlik mutaxassislarga jahon miqyosidagi tadqiqotlarni olib borish, shuningdek, mahalliy ilmiy ishlanmalarni xalqaro kooperatsiya loyihalariga integratsiya qilish imkonini beradi. Bu, shuningdek, ilg'or kompetentsiyalarni o'tkazish va yuqori texnologiyali mutaxassislarning yangi avlodini shakllantirishga yordam beradi.

Until the end of 2025, Uzbekistan, Belarus and China can become participants in the international consortium for the operation of a multi-purpose fast neutron research reactor (MBIR), which is being built in the city of Dimitrovgrad, Ulyanovsk region. This was stated by Vasily Konstantinov, General Director of the project coordinator company, on the sidelines of the 2025 Eurasian Economic Forum.
According to him, the reactor is still under construction, but an international scientific platform is already being created, and more than 20 foreign states and organizations have confirmed their participation in it. The active phase of negotiations with China, Uzbekistan and Belarus continues. All three countries can potentially sign agreements on joining the consortium before the end of this year.
MBIR is a fourth-generation fast-neutron reactor with a thermal capacity of 150 MW. It will be the most powerful research reactor in the world after commissioning. The project is implemented on the basis of the State Scientific Center of the Research Institute of Nuclear Reactors and is focused on fundamental and applied research in the field of nuclear physics, new materials and nuclear medicine.
The unique feature of MBIR is its ability to test new-generation fuel and materials for advanced power plants in an accelerated format, which makes it a key element of the global nuclear research infrastructure.
At the stage of reactor construction, the International Research Center (ICI MBIR) has already started functioning, coordinating scientific activities and interaction with international partners. The ICI MBIR Consortium is a legal mechanism for including participating countries in the program and allocating access to the reactor's research facilities.
Uzbekistan's accession to the consortium opens up broad horizons for the national scientific school in the field of nuclear technology and materials science. Participation in the platform will allow Uzbek specialists to conduct world-class research, as well as integrate domestic scientific developments into international cooperation projects. It will also facilitate the transfer of advanced competencies and the formation of a new generation of specialists in the field of high technologies.