"Soyuz-5" raketasi favqulodda vaziyatlarga darhol javob bera oladigan noyob dvigatellarni himoya qilish tizimi bilan jihozlangan birinchi rus tashuvchisi bo'ladi. Yechim favqulodda vaziyatlarda raketa va foydali yuklarni saqlashga qaratilgan bo'lib, bu mahalliy kosmonavtikaning texnologik rivojlanishining yangi darajasini namoyish etadi.**
Ishlab chiqish Rossiya raketa-kosmik tarmog'idagi asosiy tuzilmalardan biri bo'lgan avtomatika ilmiy — ishlab chiqarish birlashmasiga tegishli. Tizim Real vaqt rejimida birinchi va ikkinchi bosqich dvigatellarining holatini tahlil qilish uchun mo'ljallangan. Baholash bir necha millisekundlarda amalga oshiriladi, bu muhim stsenariylarning, shu jumladan raketaning yo'q qilinishi va uchirish majmuasining shikastlanishining o'z vaqtida oldini olishga imkon beradi.
Birinchi bosqichning ishlash bosqichida, dvigatellardan birida nosozlik aniqlanganda, tizim avtomatik ravishda strukturaning yo'q qilinishini oldini olish jarayonlarini boshlaydi. Ikkinchi bosqichda sodir bo'lgan voqea sodir bo'lgan taqdirda, parvozni davom ettirish imkoniyati mavjud bo'lganda, tizim faqat bloklardan birining favqulodda kameralarini o'chirib qo'yadi va qolganlarning ishlashini saqlab qoladi. Bunday sxema hali mahalliy raketa fani amaliyotida qo'llanilmagan, bu esa texnologiyani joriy etishni muhim pretsedentga aylantiradi.
Favqulodda vaziyatlardan himoya qilishdan tashqari, Soyuz-5 uchun yangi ixcham boshqaruv bloki yaratildi. U "Soyuz-2" raketasida shunga o'xshash moduldan to'rt baravar engilroq va kichikroq bo'lib, bu og'irlik yukini sezilarli darajada optimallashtirish va boshqaruv arxitekturasini soddalashtirishga imkon beradi.
"Soyuz-5" ning birinchi uchirilishi 2025, 2026 va 2027 yillarga mo'ljallangan. 2028 yildan boshlab dasturni har yili to'rtta ishga tushirish bilan barqaror tsiklga chiqarish rejalashtirilgan. Raketa 17 tonnagacha foydali yukni past mos yozuvlar orbitasiga etkazib berishga qodir bo'ladi. Bu davlat missiyalari va tijorat buyurtmalarining zamonaviy talablariga javob beradi.
Iqtisodiy samaradorlik ham etakchi o'rinlarga ko'tarildi. Hisob — kitoblarga ko'ra, bir kilogramm foydali yukni etkazib berish narxi taxminan 300 ming rublni tashkil qiladi-bu avvalgi Soyuz-2 modelidan taxminan 40% arzonroq. Yangi tashuvchi naftil–suyuq kislorodning ekologik toza aralashmasida ishlaydigan RD0124MS dvigatellaridan foydalanadi.

Ракета «Союз-5» станет первым российским носителем, оснащённым уникальной системой защиты двигателей, способной мгновенно реагировать на нештатные ситуации. Решение направлено на сохранение ракеты и полезной нагрузки в экстренных условиях, что демонстрирует новый уровень технологического развития отечественной космонавтики.**
Разработка принадлежит Научно-производственному объединению автоматики — одной из ключевых структур в российской ракетно-космической отрасли. Система предназначена для анализа состояния двигателей первой и второй ступеней в реальном времени. Оценка выполняется за считанные миллисекунды, что позволяет своевременно предотвратить критические сценарии, включая разрушение ракеты и повреждение стартового комплекса.
На этапе работы первой ступени, при обнаружении неисправности в одном из двигателей, система будет автоматически инициировать процессы по предотвращению разрушения конструкции. В случае инцидента на второй ступени, когда остается возможность продолжения полета, система отключит только аварийные камеры одного из блоков, сохранив функционирование оставшихся. Подобная схема еще не применялась в практике отечественного ракетостроения, что делает внедрение технологии значимым прецедентом.
Помимо аварийной защиты, для «Союза-5» создан новый компактный блок системы управления. Он в четыре раза легче и меньше аналогичного модуля у действующей ракеты «Союз-2», что позволяет значительно оптимизировать весовую нагрузку и упростить архитектуру управления.
Первые запуски «Союза-5» намечены на 2025, 2026 и 2027 годы. С 2028 года планируется вывести программу в стабильный цикл с четырьмя пусками ежегодно. Ракета будет способна доставлять на низкую опорную орбиту до 17 тонн полезной нагрузки. Это соответствует современным требованиям как к государственным миссиям, так и к коммерческим заказам.
Экономическая эффективность также выведена на передовые позиции. По расчетам, стоимость доставки одного килограмма полезной нагрузки составит около 300 тысяч рублей — это примерно на 40% дешевле, чем у предыдущей модели «Союз-2». Новый носитель будет использовать двигатели РД0124МС, работающие на экологически безопасной смеси нафтил–жидкий кислород.
Инженерные решения, заложенные в архитектуру «Союза-5», свидетельствуют о попытке не просто создать модернизированный аналог существующих носителей, но и сформировать базу для будущих платформ в рамках российской космической программы. Внедрение интеллектуальных систем защиты и легких блоков управления подтверждает приоритет безопасности и технологической адаптивности как ключевых направлений в развитии отрасли.