O 'zbekiston soliq qo' mitasi kompaniyaga ilgari qo 'yilgan 5,4 mlrd so' mlik ma ' muriy jarimani bekor qildi Lactalis Central Asia soliq kodeksining 227-1-moddasiga binoan. Tekshiruv davomida aniqlangan 1,5 mln so'mlik mahsulot yetishmasligi sanksiyaga sabab bo'ldi. Qo'mita rahbariyati jarimaning qo'llanilishini nomutanosib va qonuniy asossiz deb topdi.
Jarimani bekor qilish to'g'risidagi qarorni soliq qo'mitasi raisi Sherzod Kudbiyev 5 iyul kuni tadbirkorlar bilan uchrashuv paytida e'lon qildi. Uning ta'kidlashicha, korxona choraklik daromadining 2 foiziga teng bo'lgan sanktsiya etarli dalilsiz va belgilangan tartib-qoidalarni chetlab o'tib qo'llanilgan.
Rasmiy tekshiruv natijalariga ko'ra, kompaniyaga qarshi dalolatnoma tuzgan soliq inspektorining harakatlari amaldagi Qonunchilik qoidalarini buzganligi aniqlandi. Xususan, 227-1-modda bo'yicha sanktsiyalarni qo'llash uchun asosiy asos bo'lgan majburiy raqamli markalash qoidalarini buzganligi to'g'risida to'g'ridan-to'g'ri dalillar qayd etilmagan.
Maqola 2022-yilda taqdim etilgan va tovarlarni raqamli markalash talablarini buzganlik uchun biznesning javobgarligini tartibga soladi. Dastlab u choraklik daromadning 100 foizigacha jarimalarni nazarda tutgan edi, ammo 2024 yilda normalar yumshatildi birinchi qoidabuzarlik uchun 2 foiz, takroriy qoidabuzarlik uchun 20 foizgacha sanksiya nazarda tutilgan. Prezidentning qaroriga ko'ra, ushbu modda bo'yicha ilgari hisoblangan jarimalarning 98 foizi bekor qilinishi kerak.
2026 yildan boshlab soliq organlari markalash sohasida masofadan turib tekshiruvlar o'tkazish huquqiga ega bo'ladilar. Dastlabki ikkita qoidabuzarlik uchun tadbirkorlik sub'ektlariga ogohlantirish beriladi va shundan keyingina daromadning 0,2% dan 2% gacha jarima solinishi mumkin.
Kompaniya Lactalis dunyodagi eng yirik sut mahsulotlari ishlab chiqaruvchilardan biri. O'zbekistonda u 2019 yildan beri Namangan shahridagi aktivlarni, shu jumladan ishlab chiqarish quvvatlarini sotib olganidan beri namoyish etilmoqda. Yuqori xalqaro maqomga ega bo'lishiga qaramay, kompaniya O'zbekistonda mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan bir xil tartibga soluvchi muammolarga duch kelmoqda, shu jumladan raqamli markalashning yangi standartlariga muvofiqligi masalalari.
Lactalisga nisbatan jarimani bekor qilish holati, ayniqsa, fiskal siyosatni o'zgartirish va tovar ayirboshlash ustidan nazoratni raqamlashtirish sharoitida davlat organlari tomonidan huquqni qo'llash to'g'riligi zarurligining muhim namunasi bo'ldi.

Налоговый комитет Узбекистана аннулировал административный штраф в размере 5,4 млрд сумов, ранее наложенный на компанию Lactalis Central Asia по статье 227−1 Налогового кодекса. Поводом для санкции стала выявленная в ходе проверки недостача продукции стоимостью 1,5 млн сумов. Руководство комитета признало применение штрафа несоразмерным и юридически необоснованным.
Решение об отмене штрафа озвучил председатель Налогового комитета Шерзод Кудбиев 5 июля во время встречи с предпринимателями. Он отметил, что санкция, эквивалентная 2% от квартальной выручки предприятия, была применена без достаточных доказательств и в обход установленных процедур.
По итогам служебной проверки выяснилось, что действия налогового инспектора, составившего акт против компании, нарушили положения действующего законодательства. В частности, не были зафиксированы прямые доказательства нарушения правил обязательной цифровой маркировки, что является ключевым основанием для наложения санкций по статье 227−1.
Статья была введена в 2022 году и регламентирует ответственность бизнеса за нарушение требований к цифровой маркировке товаров. Первоначально она предусматривала штрафы до 100% от квартальной выручки, однако в 2024 году нормы были смягчены — за первое нарушение предусмотрена санкция в размере 2%, за повторное — до 20%. По решению президента, 98% ранее начисленных штрафов по этой статье подлежат отмене.
С 2026 года налоговые органы получат право на проведение дистанционных проверок в сфере маркировки. За первые два нарушения субъектам предпринимательства будет выноситься предупреждение, и только после этого возможны штрафы в диапазоне от 0,2% до 2% от выручки.
Компания Lactalis — один из крупнейших производителей молочной продукции в мире. В Узбекистане она представлена с 2019 года, когда приобрела активы, включая производственные мощности в Намангане. Несмотря на высокий международный статус, компания в Узбекистане сталкивается с теми же регуляторными вызовами, что и местные производители, включая вопросы соответствия новым нормам цифровой маркировки.
Случай с отменой штрафа в адрес Lactalis стал знаковым примером необходимости правоприменительной корректности со стороны государственных органов, особенно в условиях трансформации фискальной политики и цифровизации контроля за товарооборотом.