O 'zbekiston soliq qo' mitasi kompaniyaga ilgari qo 'yilgan 5,4 mlrd so' mlik ma ' muriy jarimani bekor qildi Lactalis Central Asia soliq kodeksining 227-1-moddasiga binoan. Tekshiruv davomida aniqlangan 1,5 mln so'mlik mahsulot yetishmasligi sanksiyaga sabab bo'ldi. Qo'mita rahbariyati jarimaning qo'llanilishini nomutanosib va qonuniy asossiz deb topdi.
Jarimani bekor qilish to'g'risidagi qarorni soliq qo'mitasi raisi Sherzod Kudbiyev 5 iyul kuni tadbirkorlar bilan uchrashuv paytida e'lon qildi. Uning ta'kidlashicha, korxona choraklik daromadining 2 foiziga teng bo'lgan sanktsiya etarli dalilsiz va belgilangan tartib-qoidalarni chetlab o'tib qo'llanilgan.
Rasmiy tekshiruv natijalariga ko'ra, kompaniyaga qarshi dalolatnoma tuzgan soliq inspektorining harakatlari amaldagi Qonunchilik qoidalarini buzganligi aniqlandi. Xususan, 227-1-modda bo'yicha sanktsiyalarni qo'llash uchun asosiy asos bo'lgan majburiy raqamli markalash qoidalarini buzganligi to'g'risida to'g'ridan-to'g'ri dalillar qayd etilmagan.
Maqola 2022-yilda taqdim etilgan va tovarlarni raqamli markalash talablarini buzganlik uchun biznesning javobgarligini tartibga soladi. Dastlab u choraklik daromadning 100 foizigacha jarimalarni nazarda tutgan edi, ammo 2024 yilda normalar yumshatildi birinchi qoidabuzarlik uchun 2 foiz, takroriy qoidabuzarlik uchun 20 foizgacha sanksiya nazarda tutilgan. Prezidentning qaroriga ko'ra, ushbu modda bo'yicha ilgari hisoblangan jarimalarning 98 foizi bekor qilinishi kerak.
2026 yildan boshlab soliq organlari markalash sohasida masofadan turib tekshiruvlar o'tkazish huquqiga ega bo'ladilar. Dastlabki ikkita qoidabuzarlik uchun tadbirkorlik sub'ektlariga ogohlantirish beriladi va shundan keyingina daromadning 0,2% dan 2% gacha jarima solinishi mumkin.
Kompaniya Lactalis dunyodagi eng yirik sut mahsulotlari ishlab chiqaruvchilardan biri. O'zbekistonda u 2019 yildan beri Namangan shahridagi aktivlarni, shu jumladan ishlab chiqarish quvvatlarini sotib olganidan beri namoyish etilmoqda. Yuqori xalqaro maqomga ega bo'lishiga qaramay, kompaniya O'zbekistonda mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan bir xil tartibga soluvchi muammolarga duch kelmoqda, shu jumladan raqamli markalashning yangi standartlariga muvofiqligi masalalari.
Lactalisga nisbatan jarimani bekor qilish holati, ayniqsa, fiskal siyosatni o'zgartirish va tovar ayirboshlash ustidan nazoratni raqamlashtirish sharoitida davlat organlari tomonidan huquqni qo'llash to'g'riligi zarurligining muhim namunasi bo'ldi.

The Tax Committee of Uzbekistan canceled an administrative fine of 5.4 billion soums previously imposed on the company. Lactalis Central Asia according to article 227-1 of the Tax Code. The reason for the sanction was the shortage of products worth 1.5 million soums revealed during the inspection. The committee's management recognized the application of the fine as disproportionate and legally unjustified.
The decision to cancel the fine was announced by the chairman of the Tax Committee Sherzod Kudbiyev on July 5 during a meeting with entrepreneurs. He noted that the sanction, equivalent to 2% of the company's quarterly revenue, was applied without sufficient evidence and bypassing the established procedures.
As a result of the internal audit, it turned out that the actions of the tax inspector who drew up an act against the company violated the provisions of the current legislation. In particular, there was no direct evidence of a violation of the rules of mandatory digital marking, which is a key reason for imposing sanctions under article 227-1.
The article was introduced in 2022 and regulates the responsibility of businesses for violating the requirements for digital labeling of goods. Initially, it provided for fines of up to 100% of quarterly revenue, but in 2024 the rules were relaxed — for the first violation, a sanction of 2% is provided, for repeated violations-up to 20%. By the decision of the President, 98% of previously accrued fines under this article are subject to cancellation.
Starting in 2026, tax authorities will have the right to conduct remote inspections in the field of labeling. For the first two violations, business entities will be issued a warning, and only after that fines in the range from 0.2% to 2% of revenue are possible.
Company Lactalis — one of the largest producers of dairy products in the world. It has been represented in Uzbekistan since 2019, when it acquired assets, including production facilities in Namangan. Despite its high international status, the company in Uzbekistan faces the same regulatory challenges as local manufacturers, including compliance with new digital labeling standards.
The case of the cancellation of the fine against Lactalis became a landmark example of the need for law enforcement correctness on the part of state bodies, especially in the context of the transformation of fiscal policy and digitalization of control over commodity turnover.