7-10 iyul kunlari Yekaterinburgda bo'lib o'tadigan Innoprom-2025 xalqaro sanoat ko'rgazmasida O'zbekiston milliy stendi brend ostida ish boshladi Made in Uzbekistan. Ko'rgazmada ishtirok etish mahalliy sanoat va innovatsion mahsulotlarni ilgari surish, savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va yangi eksport bozorlariga chiqishga qaratilgan.
Ko'rgazmada iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarini qamrab oluvchi turli xil tovarlar va xizmatlar namoyish etiladi. O'zbekiston farmatsevtika sanoatining yutuqlari diqqat markazida. Respublikaning beshta yetakchi farmkompaniyasi stendda sektorning xalqaro integratsiya va yuqori sifat standartlariga muvofiqligini aks ettiruvchi mahsulotlar, ilmiy-ishlab chiqarish ishlanmalari va texnologik yechimlarni taqdim etdi.
Xorijiy delegatsiyalar va mutaxassislarning O'zbekiston ekspozitsiyasiga bo'lgan qiziqishi milliy biznesga bo'lgan ishonch va mahalliy ishlab chiqarishning raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan sa'y-harakatlardan dalolat beradi. Boshqa eksponentlar orasida mashinasozlik, to'qimachilik, qurilish va agrosanoat tarmoqlari vakillari ham bor.
Innoprom-2025da ishtirok etishning muhim voqealaridan biri o'zbek kompaniyalari va xorijiy sheriklar o'rtasida eksport bitimlarini imzolash bo'ladi. Shartnomalar bo'yicha muzokaralar ko'rgazmaning biznes dasturi doirasida olib borilmoqda, unda O'zbekiston hamkorlikning yangi shakllarini yo'lga qo'yish va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun maydonchadan faol foydalanmoqda.
Innoprom xalqaro sanoat ko'rgazmasi bu yil Rossiya, Evropa, yaqin Sharq va Osiyodan 1000 dan ortiq ishtirokchilarni jalb qildi. 50 ming kvadrat metr maydonda asosiy ishlab chiqarish klasterlari, texnologik startaplar va ishtirokchi mamlakatlarning milliy stendlari mavjud. Biznes dasturida "texnologik etakchilik: sanoat yutug'i"mavzusiga alohida e'tibor qaratilgan.
O'zbekiston vakillari Xitoy, Qozog'iston, Saudiya Arabistoni va boshqa mamlakatlardan kelgan delegatsiyalar bilan bir qatorda Yevroosiyo bozorida o'z rolini kuchaytirish va global ishlab chiqarish zanjirlariga faol qo'shilish istagini namoyish etmoqda.

At the international industrial exhibition INNOPROM-2025, which is taking place from July 7 to 10 in Yekaterinburg, the national stand of Uzbekistan under the brand has started working Made in Uzbekistan. Participation in the exhibition is aimed at promoting domestic industrial and innovative products, as well as developing trade and economic ties and entering new export markets.
The exhibition shows a wide range of goods and services covering key sectors of the economy. The focus is on the achievements of the Uzbek pharmaceutical industry. Five leading pharmaceutical companies of the republic presented at the stand products, scientific and production developments and technological solutions reflecting the sector's desire for international integration and compliance with high quality standards.
The interest of foreign delegations and specialists in the exposition of Uzbekistan indicates growing confidence in the national business and efforts to increase the competitiveness of domestic production. Other exhibitors include representatives of the mechanical engineering, textile, construction and agro-industrial sectors.
One of the key events of participation in INNOPROM-2025 will be the signing of export agreements between Uzbek companies and foreign partners. Contract negotiations are conducted within the framework of the exhibition's business program, where Uzbekistan actively uses the platform to establish new forms of cooperation and attract foreign investment.
This year's INNOPROM International Industrial Exhibition brought together more than 1,000 participants from Russia, Europe, the Middle East and Asia. Key production clusters, technology startups and national stands of the participating countries are represented on an area of 50 thousand square meters. The business program focuses on the topic "Technological Leadership: Industrial Breakthrough".
Representatives of Uzbekistan, along with delegations from China, Kazakhstan, Saudi Arabia and other countries, demonstrate their desire to strengthen their role in the Eurasian market and actively integrate into global production chains.