O'zbekiston IT Park xalqaro kapital va yuqori texnologiyali eksportga yo'naltirilgan loyihalarni jalb qilish markazi sifatida barqaror o'sishni davom ettirmoqda. 2025 yil iyun oyida ekotizim 58 ta yangi tashqi bozorga yo'naltirilgan kompaniyalar bilan to'ldirildi, ulardan 29 tasi xorijiy kapitalni o'z ichiga oladi.
Yangi rezidentlar Indoneziya, Turkiya, BAA, Ruminiya, Portugaliya, Vengriya, Yaponiya va boshqa mamlakatlardan kelgan. Birgalikda ular a'zo maqomini olgandan keyin birinchi yilda kamida 1129 ta yangi ish o'rinlari yaratishni rejalashtirmoqdalar.
Taniqli yangi kompaniyalar orasida Braziliyadan GUARAQE ham bor. Kompaniya AQSh mijozlari uchun dasturiy ta'minotni ishlab chiqish, texnik qo'llab-quvvatlash va echimlarni moslashtirish xizmatlarini taqdim etadi. Birinchi yilda eksport daromadining kutilayotgan hajmi 1,5 million dollarga baholanmoqda.
Portugaliya va Vengriya kapitali ko'magida tashkil etilgan RUBY TALENT SOLUTIONS uzoq jamoalarni tanlash va boshqarish xizmatlarini autsorsingga qaratadi. Asosiy bozor AQSh bo'ladi, uning birinchi yilida 3,1 million dollar daromad kutilmoqda.
Ruminiyaning ACCESA kompaniyasi Germaniya va Ruminiyadan kelgan mijozlar uchun dasturiy ta'minotni ishlab chiqish, it-konsalting va dizayn segmentlarida xizmat ko'rsatishni rejalashtirmoqda. Eksport yetkazib berish hajmi 2,2 million dollarga baholanmoqda, 40 tagacha yangi ish o'rinlari yaratilmoqda.
Birlashgan arab Amirliklarida ro'yxatdan o'tgan MONT TECH SYSTEMS Tojikiston bozori uchun SAAS va it-konsalting echimlarini taqdim etishga e'tibor qaratadi. Kompaniyaning eksport daromadi yil davomida 8,5 million dollarga yetishi kutilmoqda.
2025-yil 30-iyun holatiga ko'ra, it parkga rasman a'zo bo'lgan xorijiy kompaniyalar soni 776 taga yetdi, ulardan 206 tasi hududlarda ishlaydi. Eksportga yo'naltirilgan rezidentlarning umumiy soni 750 kishini tashkil etdi, shu jumladan mintaqaviy bo'linmalarda 228 kishi.
Xalqaro ishtirokchilar sonining ko'payishi va eksport profilining o'sishi O'zbekistonning global it-bozorda nufuzi ortib borayotganidan dalolat beradi. IT Park investitsiyalar oqimi, ish o'rinlari yaratish va mahalliy jamoalarning tashqi bozorlarga chiqishi uchun sharoit yaratib, yuqori texnologiyali biznes uchun infratuzilmani rivojlantirishda muhim rol o'ynashda davom etmoqda.

IT Park Узбекистана продолжает демонстрировать устойчивый рост как центр притяжения международного капитала и высокотехнологичных экспортно-ориентированных проектов. В июне 2025 года экосистема пополнилась 58 новыми компаниями, ориентированными на зарубежные рынки, из которых 29 — с участием иностранного капитала.
Новые резиденты пришли из Индонезии, Турции, ОАЭ, Румынии, Португалии, Венгрии, Японии и других стран. В совокупности они планируют создать не менее 1129 новых рабочих мест в первый год после получения статуса участника.
Среди заметных новых компаний — GUARAQE из Бразилии. Компания будет предоставлять услуги по разработке программного обеспечения, технической поддержке и кастомизации решений для клиентов в США. Ожидаемый объем экспортной выручки в первый год оценивается в $1,5 млн.
Компания RUBY TALENT SOLUTIONS, основанная при поддержке португальского и венгерского капитала, сосредоточится на аутсорсинге услуг в сфере подбора и управления удалёнными командами. Ключевым рынком станет США, с прогнозируемой выручкой $3,1 млн в первый год работы.
Румынская компания ACCESA планирует предоставить услуги в сегментах разработки ПО, ИТ-консалтинга и дизайна для клиентов из Германии и Румынии. Объём экспортных поставок оценивается в $2,2 млн, с созданием до 40 новых рабочих мест.
Компания MONT TECH SYSTEMS, зарегистрированная в ОАЭ, сосредоточится на предоставлении решений SAAS и ИТ-консалтинга для рынка Таджикистана. По прогнозам, экспортная выручка компании достигнет $8,5 млн в течение года.
По состоянию на 30 июня 2025 года количество иностранных компаний, официально ставших участниками IT Park, достигло 776, из которых 206 работают в регионах. Общее количество экспортно-ориентированных резидентов составило 750, включая 228 в региональных подразделениях.
Рост числа международных участников и усиление экспортного профиля свидетельствуют о растущем авторитете Узбекистана на глобальном ИТ-рынке. IT Park продолжает играть ключевую роль в развитии инфраструктуры для высокотехнологичного бизнеса, формируя условия для притока инвестиций, создания рабочих мест и выхода локальных команд на зарубежные рынки.