Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 30-iyundagi 400-sonli qarori bilan davlat va munitsipal mulkdan foydalanish samaradorligini oshirishga qaratilgan o'zgartirishlar tasdiqlandi. Hujjat kim oshdi savdosida sotilmagan mulklarni boshqarishning yangi mexanizmini taqdim etadi.
Davlat ko 'chmas mulk obyektlarini sotish tartibi to' g 'risidagi yangilangan Nizomga muvofiq, mahalliy hokimiyat organlariga tegishli bo' lgan munitsipal binolar, agar ular olti oy ichida auksion tartib-taomillari orqali sotilmagan bo ' lsa, tadbirkorlik subyektlariga uzoq muddatli ijaraga berilishi mumkin.
Biz maydoni 10 000 m2 gacha bo'lgan va taxminiy qiymati 5 000 bazaviy hisoblash miqdoridan (BRV) oshmaydigan ob'ektlar haqida gapiramiz. Mexanizm ma'muriy markazlardan tashqaridagi mulkka nisbatan qo'llaniladi-Nukus shahrida, viloyat va tuman markazlarida, shuningdek Toshkent shahri tumanlarida joylashgan ob'ektlar bundan mustasno.
Ijara minimal ijara stavkasi belgilangan holda 10 yilgacha taqdim etiladi. Foydalanish uchun bunday ob'ektlarni olishning asosiy mezoni tadbirkorning ikki yil ichida investitsiya yoki ishlab chiqarish loyihasini amalga oshirish, yangi ish o'rinlari yaratish va ijaraga olingan hududda ishlab chiqarish, xizmat ko'rsatish yoki xizmat ko'rsatish sohasini rivojlantirishni ta'minlash majburiyatidir.
Ushbu chora mintaqalarda iqtisodiy faollikni tiklashga, munitsipal hududlarning investitsion jozibadorligini oshirishga va bo'sh turgan davlat ko'chmas mulkidan oqilona foydalanishga yordam berishi kutilmoqda.
Ushbu harakat hukumatning iqtisodiy rivojlanish vositalarini markazsizlashtirish, xususiy sektorni faollashtirish va biznesni iqtisodiy foydalanilmagan aktivlarni qayta tiklashga jalb qilish istagini aks ettiradi.

Постановлением Кабинета Министров №400 от 30 июня 2025 года утверждены изменения, направленные на повышение эффективности использования государственного и муниципального имущества. Документ вводит новый механизм управления объектами недвижимости, не реализованными на торгах.
Согласно обновлённому Положению о порядке реализации государственных объектов недвижимости, муниципальные помещения, находящиеся в собственности местных органов власти, смогут передаваться в долгосрочную аренду субъектам предпринимательства, если в течение шести месяцев они не были проданы через аукционные процедуры.
Речь идёт об объектах площадью до 10 000 м² и оценочной стоимостью не более 5 000 базовых расчётных величин (БРВ). Механизм распространяется на имущество вне административных центров — исключение составляют объекты, расположенные в городе Нукус, областных и районных центрах, а также в районах города Ташкента.
Аренда предоставляется на срок до 10 лет с установлением минимальной арендной ставки. Основным критерием получения таких объектов в пользование становится обязательство предпринимателя в течение двух лет реализовать инвестиционный или производственный проект, создать новые рабочие места и обеспечить развитие производства, сферы услуг или сервиса на арендованной территории.
Ожидается, что мера будет способствовать оживлению экономической активности в регионах, повышению инвестиционной привлекательности муниципальных территорий и рациональному использованию простаивающей государственной недвижимости.
Этот шаг отражает стремление органов власти к децентрализации инструментов экономического развития, активизации частного сектора и вовлечению бизнеса в реанимацию экономически неиспользуемых активов.