Baydarka va kanoeda eshkak eshish bo'yicha O'zbekiston milliy terma jamoasi Bolgariyaga yo'l oldi va u yerda mavsumning ikkita asosiy xalqaro startiga tayyorgarlikning yakuniy bosqichini boshlaydi. O'quv — mashg'ulot yig'ini Sharqiy Yevropadagi akademik eshkak eshish markazlaridan biri bo'lgan Plovdiv shahrida o'tkaziladi. Jamoa 23-27 iyul kunlari Portugaliyaning Montemor-u-Velho shahrida bo'lib o'tadigan yoshlar o'rtasidagi jahon chempionati (18 yoshgacha va 23 yoshgacha), shuningdek, 20-24 avgust kunlari Milanda (Italiya) bo'lib o'tadigan kattalar o'rtasidagi jahon chempionati arafasida mashq qiladi.
Milliy jamoa tarkibiga qit'a va jahon chempionatlarida o'zini ko'rsatishga muvaffaq bo'lgan istiqbolli sportchilar kiritildi:
- Lochin Esonaliyev
- Yaroslav Slavgorodskiy
- Shahriyor Maxkamov
- Begzod Murodov
- Shohruhbek Azamov
- Milan Dushev-Yanich
- Kamron Axtamov
- Vladlen Denisov
- Artur Guliyev
- Oleksander Zarubin
Jamoani tayyorlashni tajribali murabbiylar Adrian Dushev va Natasha Dushev — Yanich boshqaradi. Ularning tayyorgarlik usullari uzoq vaqtdan beri xalqaro maydonda o'zini namoyon qildi va yoshlar bilan ishlashga yondashuv jamoaga natijani barqaror ravishda oshirishga imkon berdi.
Portugaliyada yoshlar o'rtasida bo'lib o'tgan jahon chempionati o'zbek eshkak eshishchilarining yangi avlodini shakllantirishdagi muhim bosqich sifatida qaralmoqda. Shuningdek, kattalar toifasiga e'tibor qaratiladi-Milanda bo'lib o'tadigan musobaqalar terma jamoaning keyingi Olimpiya tsikli uchun konturlarini belgilashi mumkin. Sportchilar individual va jamoaviy yo'nalishlarda, shu jumladan ikkita kanoeda va to'rtta baydarkada chiqishlari kutilmoqda.
Ayni paytda, YouTube video platformasida foydalanuvchilar " ROWING & CANOE madhiyasi-oldinga, jamoa!, milliy jamoaga bag'ishlangan va tahririyatga yuborilgan maili.uz. Video sportchilarni yangi yutuqlarga ilhomlantiradigan vatanparvarlik musiqiy asaridir.
Bunday tashabbuslar O'zbekistonda eshkak eshish sporti mamlakat madaniy o'ziga xosligining bir qismiga aylanib borayotganini va nafaqat sport jamoatchiligi, balki keng auditoriya e'tiborini tortayotganini ta'kidlaydi.

Национальная сборная Узбекистана по гребле на байдарках и каноэ отправилась в Болгарию, где начнет заключительный этап подготовки к двум ключевым международным стартам сезона. Тренировочный сбор проходит в городе Пловдив — одном из признанных центров академической гребли в Восточной Европе. Команда тренируется в преддверии молодежного чемпионата мира (до 18 и до 23 лет), который состоится в португальском городе Монтемор-у-Велью с 23 по 27 июля, а также взрослого чемпионата мира в Милане (Италия), запланированного на 20–24 августа.
В состав национальной команды вошли перспективные спортсмены, уже успевшие проявить себя на континентальных и мировых первенствах:
- Лочин Эсоналиев
- Ярослав Славгородский
- Шахриёр Махкамов
- Бегзод Муродов
- Шохрухбек Азамов
- Милана Душев-Янич
- Камрон Ахтамов
- Владлен Денисов
- Артур Гулиев
- Олександр Зарубин
Подготовку команды возглавляют опытные тренеры — Адриан Душев и Наташа Душев-Янич. Их методы подготовки давно зарекомендовали себя на международной арене, а подход к работе с молодежью позволил команде стабильно наращивать результат.
Чемпионат мира среди молодежи в Португалии рассматривается как важный этап в становлении нового поколения узбекских гребцов. Внимание также сосредоточено на взрослой категории — грядущие соревнования в Милане могут определить контуры сборной на следующий олимпийский цикл. Ожидается, что спортсмены выступят как в индивидуальных, так и в командных дисциплинах, включая каноэ-двойки и байдарки-четверки.
Между тем, на видеоплатформе YouTube пользователи заметили музыкальный клип под названием «Гимн ROWING & CANOE – Вперед, команда!», посвященный национальной команде и прислали в редакцию maili.uz. Ролик представляет собой патриотическую музыкальную работу, вдохновляющую спортсменов на новые достижения.
Подобные инициативы подчеркивают, что гребной спорт в Узбекистане становится частью культурной идентичности страны и привлекает внимание не только спортивного сообщества, но и широкой аудитории.