Tashqi savdo logistikasini kengaytirishga bo'lgan ehtiyoj ortib borayotgan bir paytda O'zbekiston Pokistonning Karachi portini global bozorlarga chiqishning strategik kanali deb biladi. O'zbekistonlik tadbirkorlar delegatsiyasi transport hamkorligining yangi mexanizmlarini ishlab chiqish maqsadida port va mahalliy logistika kompaniyalari vakillari bilan ishchi uchrashuvlar o'tkazdi.
O'zbekiston tomonidan bildirilgan asosiy takliflardan biri Karachi portida O'zbekistondan tovarlarni saqlash va tashish uchun ixtisoslashtirilgan tranzit omborini tashkil etish bo'ldi. Bunday infratuzilma logistika zanjirini optimallashtiradi, transport vaqtini qisqartiradi va Janubiy Osiyo, yaqin Sharq va Sharqiy Afrika bozorlariga chiqishda xarajatlarni kamaytiradi.
Karachi porti ma'muriyati vakillari obyektning Markaziy Osiyodan yuklarni qabul qilish va qayta ishlashga texnik tayyorligini tasdiqladilar. Muzokaralar davomida joriy o'tkazish qobiliyati, konteyner parklari mavjudligi va raqamli bojxona rasmiylashtiruvi tizimlaridan foydalanish to'g'risidagi ma'lumotlar taqdim etildi.
O'zbekistondan eksport qilinishi mumkin bo'lgan tovarlarning potentsial toifalariga alohida e'tibor qaratildi. Qurilish materiallari, to'qimachilik va charm sanoati mahsulotlari, shuningdek, yangi meva va sabzavotlar ustuvor ahamiyatga ega. O'zbekiston savdo-sanoat palatasi ma'lumotlariga ko'ra, Pokiston tomoni aynan shu yo'nalishlarda tovar ayirboshlashni kengaytirishga qiziqish bildirgan.
Pokiston tomonidan O'zbekistonning janubidagi xalqaro savdo markazi hududida Termiz shahrida shunga o'xshash tranzit omborini ochish niyatida ekanligi e'lon qilindi. Bunday qadam ikki tomonlama logistika salohiyatini oshirishning mantiqiy davomi bo'lishi mumkin.
Karachi portining Pokistonning eng yirik dengiz logistika markazi sifatida strategik ahamiyati alohida qayd etildi, bu esa mintaqaning tovar oqimini ta'minlashda muhim rol o'ynaydi. Ushbu port orqali yangi eksport yo'nalishlarini ishga tushirish O'zbekiston eksportini diversifikatsiya qilish va Shimoliy va g'arbiy transport yo'laklariga qaramlikni kamaytirishda muhim rol o'ynashi mumkin.
Avvalroq Karachida O'zbekiston-Pokiston savdosini rivojlantirishga qaratilgan xalqaro savdo markazi ish boshlagan edi. Ushbu tashabbus biznes tomonidan ham, tegishli davlat idoralari darajasida ham qo'llab-quvvatlandi.
Yaqin kelajakda O'zbekiston savdo-sanoat palatasi yangi eksport yo'nalishini ishga tushirish uchun me'yoriy-tashkiliy bazani tayyorlash bo'yicha amaliy tadbirlar boshlanishini e'lon qiladi.

На фоне растущей потребности в расширении внешнеторговой логистики Узбекистан рассматривает пакистанский порт Карачи как стратегический канал выхода на глобальные рынки. Делегация узбекских предпринимателей провела рабочие встречи с представителями порта и местных логистических компаний с целью выработки новых механизмов транспортного взаимодействия.
Одним из ключевых предложений, озвученных узбекской стороной, стало создание специализированного транзитного склада в порту Карачи для хранения и перевалки товаров из Узбекистана. Такая инфраструктура позволит оптимизировать логистическую цепочку, сократить сроки транспортировки и снизить издержки при выходе продукции на рынки Южной Азии, Ближнего Востока и Восточной Африки.
Представители администрации порта Карачи подтвердили техническую готовность объекта к приему и обработке грузов из Центральной Азии. В ходе переговоров были представлены данные о текущей пропускной способности, наличии контейнерных парков и применении цифровых систем таможенного оформления.
Особое внимание было уделено потенциальным категориям товаров, которые могут быть экспортированы из Узбекистана. В приоритете — строительные материалы, продукция текстильной и кожевенной отрасли, а также свежие фрукты и овощи. По информации Торгово-промышленной палаты Узбекистана, пакистанская сторона проявила заинтересованность в расширении товарооборота именно по этим направлениям.
С пакистанской стороны было заявлено о намерении в перспективе открыть аналогичный транзитный склад в Термезе — в зоне Международного торгового центра на юге Узбекистана. Такой шаг может стать логическим продолжением наращивания двустороннего логистического потенциала.
Отдельно отмечалось стратегическое значение порта Карачи как крупнейшего морского логистического узла Пакистана, играющего важную роль в обеспечении товаропотока региона. Запуск новых экспортных маршрутов через этот порт может сыграть ключевую роль в диверсификации узбекского экспорта и снижении зависимости от северных и западных транспортных коридоров.
Ранее в Карачи начал работу международный торговый центр, ориентированный на продвижение узбекско-пакистанской торговли. Эта инициатива получила поддержку как со стороны бизнеса, так и на уровне соответствующих государственных структур.
В ближайшее время Торгово-промышленная палата Узбекистана анонсирует начало практических мероприятий по подготовке нормативной и организационной базы для запуска нового экспортного маршрута.