O'zbekiston obligatsiyalari bozori hali ham nisbatan kichik bo'lib qolmoqda, ammo aynan uning rivojlanishi mamlakat fond bozori o'sishining asosiy omillaridan biriga aylanishi mumkin. Bunday fikrni "Toshkent" Respublika fond birjasi (RFB) raisi Georgiy Paresishvili "kapital bozori: investitsiya uchun yangi imkoniyatlar"konferensiyasida bildirdi.
Paresishvili ta'kidlashicha, joriy obligatsiyalar bozori sezilarli darajada oshkor etilmagan potentsialga ega va iqtisodiy rivojlanish darajasiga ega bo'lgan mamlakat imkoniyatlaridan sezilarli darajada past. Bugungi kunda birjada qisqa muddatli muomalada bo'lgan obligatsiyalar ustunlik qilmoqda-taxminan bir yil. Mutaxassisning fikriga ko'ra, doimiy birja obligatsiyalarini chiqarish ushbu moliyaviy vositani investorlarning keng auditoriyasi uchun yanada jozibali va qulayroq qilishga qodir.
Bozor rivojlanishidagi yana bir muhim qadam individual investitsiya hisobvaraqlari (IIS) tizimini joriy etish bo'ladi. Soliq kodeksiga qonuniy o'zgartirishlar allaqachon qabul qilingan va tizim endi Markaziy bank bilan birgalikda takomillashtirilmoqda. IIS ishga tushirilgandan so'ng investorlar har yili 127 million so'mgacha bo'lgan hisoblarni 12 foiz soliq imtiyozi bilan to'ldirishlari mumkin. Ushbu yangilik xususiy investitsiyalarni rag'batlantirish va fond bozori ishtirokchilari doirasini kengaytirish uchun mo'ljallangan.
Paresishvili bozor rivojlanishining lokomotiviga aylanishi va uning o'sishiga jiddiy hissa qo'shishi mumkin deb hisoblagan ipoteka obligatsiyalariga alohida e'tibor qaratdi. Bundan tashqari, istiqbolda xalqaro moliya institutlarining faollashishi kutilmoqda, ular O'zbekiston bozorida milliy valyutadagi obligatsiyalarni joylashtira boshlaydi, bu esa uning likvidligi va barqarorligini oshiradi.
Obligatsiya bozoridan tashqari, mamlakatda IPO dasturi ustida ish olib borilmoqda. Yaqin kelajakda fond bozoriga bir qator yirik davlat kompaniyalarini, shu jumladan Navoiy kon-metallurgiya kombinatini (NGMK) olib chiqish rejalashtirilgan. Ushbu qadam kapitallashuvni kuchaytirishi va mahalliy bozorda investitsiyalar doirasini kengaytirishi kerak.
Ushbu bayonotlar berilgan konferentsiyada to'rtta tematik sessiya bo'lib o'tdi:
- "Qanday qilib fond bozoriga kirish va investorlarni jalb qilish kerak"
- "O'zbekistonda investorning diqqat markazida qayerda?"
- "O'zbekiston obligatsiyalari bozori: investitsiyalarning yangi vositalari"
- "Pul qayerda ishlaydi"
Asosiy ma'ruzachilar orasida: Mansurjon Rasulev, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish agentligi direktori; Jett asoschisi Tolibjon Mirzakulov; Vyacheslav Park, milliy istiqbolli loyihalar agentligi direktorining birinchi o'rinbosari; va Georgiy Paresishvili, "Toshkent"RFB boshqaruvi raisi. Tadbir TVS Bank, Payme, milliy investitsiya institutlari assotsiatsiyasi va Universal banki ko'magida o'tkazildi.
Shunday qilib, obligatsiyalar bozorining rivojlanishi va yangi investitsiya vositalarining ishga tushirilishi fond bozorining kengayishi va diversifikatsiyasi uchun qulay shart-sharoitlarni yaratadi, iqtisodiy o'sishni rag'batlantiradi va mamlakatning investitsion jozibadorligini oshiradi.

The Uzbek bond market is still relatively small, but its development can become one of the key drivers of growth in the country's stock market. This opinion was expressed by the chairman of the Republican Stock Exchange (RSE) "Toshkent" Georgy Paresishvili at the conference " Capital Market: new investment opportunities".
Paresishvili stressed that the current bond market has a significant undisclosed potential and is significantly inferior to the capabilities of a country with such a level of economic development. Today, the exchange is dominated by bonds with a short maturity of about one year. According to the expert, the issue of perpetual exchange-traded bonds can make this financial instrument more attractive and accessible to a wide audience of investors.
Another important step in the development of the market will be the introduction of a system of individual investment accounts (IIS). Legislative changes to the Tax Code have already been adopted, and the system is currently being finalized jointly with the Central Bank. After the launch of the IC, investors will be able to add up to 127 million soums to their accounts annually with a 12% tax benefit. This innovation is designed to encourage private investment and expand the range of participants in the stock market.
Paresishvili paid special attention to mortgage bonds, which, in his opinion, can become the engine of market development and make a serious contribution to its growth. In addition, in the future, international financial institutions are expected to become more active, which will start placing bonds in the national currency on the Uzbek market, which will increase its liquidity and stability.
In addition to the bond market, the country continues to work on an IPO program. In the near future, a number of large state-owned companies are planned to enter the stock market, including the Navoi Mining and Metallurgical Combine (NMMC). This step should strengthen capitalization and expand the range of investments in the local market.
The Conference where these statements were made included four thematic sessions:
- "How to enter the stock market and attract investors"
- "Where is the investor's focus shifting in Uzbekistan"
- "Uzbek Bond Market: new investment tools"
- "Where money works"
Key speakers included: Mansurjon Rasulev, Director of the Agency for Attracting Foreign Investment; Tolibjon Mirzakulov, founder of Jett; Vyacheslav Pak, First Deputy Director of the National Agency for Advanced Projects; and Giorgi Paresishvili, Chairman of the Management Board of RSE Toshkent. The event was supported by TVS Bank, Payme, the National Association of Investment Institutions and Universal Bank.
Thus, the development of the bond market and the launch of new investment instruments create favorable conditions for expanding and diversifying the stock market, stimulating economic growth and increasing the country's investment attractiveness.