Rossiya prezidenti Vladimir Putin hukumat va Markaziy bankka mahalliy tezkor xabar almashish xizmati — Max messenjerini har tomonlama qo'llab-quvvatlashni buyurdi. Bu Kreml veb-saytidagi rasmiy xabardan kelib chiqadi.
Hokimiyatning vazifasi Rossiya messenjerini rivojlantirish bo'yicha ishlarni tashkil etish, shu jumladan foydalanuvchilarning platforma orqali eng ko'p talab qilinadigan davlat xizmatlariga, shuningdek kredit va boshqa tashkilotlarning xizmatlariga kirishini ta'minlashdir. Ushbu qadam mahalliy texnologiyalar xorijiy analoglar bilan raqobatlasha oladigan yanada integratsiyalashgan va xavfsiz raqamli muhitni yaratishga qaratilgan.
Bajarilgan ishlar to'g'risidagi hisobot Rossiya Prezidentiga 15 avgustgacha taqdim etilishi kerak. Bundan tashqari, 1 sentyabrgacha Milliy raqamli infratuzilmani rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli chora-tadbirlarning bir qismi bo'lgan Internetning Rossiya segmentining barqarorligi va xavfsizligini ta'minlash kerak.
Rossiyaning raqamli platformasida ishlaydigan Max messenjeri allaqachon bir milliondan ortiq foydalanuvchini ro'yxatdan o'tkazgan. Tomoshabinlarning aksariyati yirik shaharlarda — Moskva, Sankt-Peterburg, Krasnodar va Qozonda to'plangan. Max Xitoyning wechat-ning rus analogi sifatida joylashtirilgan bo'lib, aloqa, davlat xizmatlari va moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini bitta ilovada birlashtiradi.
Max-ni qo'llab-quvvatlash raqamli suverenitetni mustahkamlash va aloqa segmentidagi xorijiy it mahsulotlariga bog'liqlikni kamaytirish bo'yicha davlat strategiyasining bir qismidir.

Russian President Vladimir Putin has instructed the government and the Central Bank to provide comprehensive support for the domestic instant messaging service, the Max messenger. This follows from the official message on the Kremlin's website.
The task of the authorities is to organize work on the development of the Russian messenger, including providing users with access to the most popular public services through the platform, as well as to the services of credit and other organizations. This step is aimed at creating a more integrated and secure digital environment in which domestic technologies can compete with their foreign counterparts.
A report on the work done must be submitted to the President of Russia by August 15. In addition, until September 1, it is necessary to ensure the stability and security of the functioning of the Russian segment of the Internet, which is part of large-scale measures to develop the national digital infrastructure.
Max messenger, which operates on a Russian digital platform, has already registered over one million users. Most of the audience is concentrated in major cities — Moscow, St. Petersburg, Krasnodar and Kazan. Max is positioned as the Russian equivalent of the Chinese WeChat, combining the possibilities of communication, access to public services and financial services in one application.
Support for Max is part of the government's strategy to strengthen digital sovereignty and reduce dependence on foreign IT products in the communications segment.