Rossiya prezidenti Vladimir Putin hukumat va Markaziy bankka mahalliy tezkor xabar almashish xizmati — Max messenjerini har tomonlama qo'llab-quvvatlashni buyurdi. Bu Kreml veb-saytidagi rasmiy xabardan kelib chiqadi.
Hokimiyatning vazifasi Rossiya messenjerini rivojlantirish bo'yicha ishlarni tashkil etish, shu jumladan foydalanuvchilarning platforma orqali eng ko'p talab qilinadigan davlat xizmatlariga, shuningdek kredit va boshqa tashkilotlarning xizmatlariga kirishini ta'minlashdir. Ushbu qadam mahalliy texnologiyalar xorijiy analoglar bilan raqobatlasha oladigan yanada integratsiyalashgan va xavfsiz raqamli muhitni yaratishga qaratilgan.
Bajarilgan ishlar to'g'risidagi hisobot Rossiya Prezidentiga 15 avgustgacha taqdim etilishi kerak. Bundan tashqari, 1 sentyabrgacha Milliy raqamli infratuzilmani rivojlantirish bo'yicha keng ko'lamli chora-tadbirlarning bir qismi bo'lgan Internetning Rossiya segmentining barqarorligi va xavfsizligini ta'minlash kerak.
Rossiyaning raqamli platformasida ishlaydigan Max messenjeri allaqachon bir milliondan ortiq foydalanuvchini ro'yxatdan o'tkazgan. Tomoshabinlarning aksariyati yirik shaharlarda — Moskva, Sankt-Peterburg, Krasnodar va Qozonda to'plangan. Max Xitoyning wechat-ning rus analogi sifatida joylashtirilgan bo'lib, aloqa, davlat xizmatlari va moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini bitta ilovada birlashtiradi.
Max-ni qo'llab-quvvatlash raqamli suverenitetni mustahkamlash va aloqa segmentidagi xorijiy it mahsulotlariga bog'liqlikni kamaytirish bo'yicha davlat strategiyasining bir qismidir.

Президент России Владимир Путин поручил правительству и Центральному банку обеспечить комплексную поддержку отечественного сервиса обмена мгновенными сообщениями — мессенджера Max. Это следует из официального сообщения на сайте Кремля.
Задача властей — организовать работу по развитию российского мессенджера, включая обеспечение доступа пользователей к наиболее востребованным государственным услугам через платформу, а также к сервисам кредитных и иных организаций. Данный шаг направлен на создание более интегрированной и безопасной цифровой среды, в которой отечественные технологии смогут конкурировать с иностранными аналогами.
Отчет о проделанной работе должен быть представлен Президенту России до 15 августа. Кроме того, до 1 сентября необходимо обеспечить устойчивость и безопасность функционирования российского сегмента сети Интернет, что является частью масштабных мер по развитию национальной цифровой инфраструктуры.
Мессенджер Max, функционирующий на российской цифровой платформе, уже зарегистрировал свыше одного миллиона пользователей. Большая часть аудитории сосредоточена в крупных городах — Москве, Санкт-Петербурге, Краснодаре и Казани. Max позиционируется как российский аналог китайского WeChat, объединяя возможности общения, доступа к госуслугам и финансовым сервисам в одном приложении.
Поддержка Max является частью государственной стратегии по укреплению цифрового суверенитета и снижению зависимости от иностранных IT-продуктов в сегменте коммуникаций.