2025-yil 1-iyuldan boshlab O'zbekistonda ijtimoiy soha, raqamlashtirish va tariflarga ta'sir ko'rsatgan bir qator muhim o'zgarishlar kuchga kirdi. Bundan tashqari, tibbiyot, ta'lim, iqtisodiyot va uy-joy qurilishida yangi islohotlar joriy etilishi kutilmoqda, ular yaqin orada amalga oshirila boshlaydi.
1 iyuldan kuchga kirgan o'zgarishlar
Toshkent va Buxoro viloyatlarida aholi uchun sovuq suv ta'minoti va kanalizatsiya xizmatlariga tariflar oshirildi. Bu infratuzilmani modernizatsiya qilish va barqaror suv ta'minotini ta'minlash zarurati bilan bog'liq.
Fuqarolar yagona interaktiv davlat xizmatlari portali va "ijtimoiy xarita"mobil ilovasi orqali shaxsni tasdiqlovchi hujjatlarning elektron nusxalaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo'ldilar. Bunday raqamlashtirish davlat xizmatlaridan foydalanishni osonlashtiradi va byurokratiyani kamaytiradi.
Birinchi va ikkinchi guruhlarning nogironligi uchun pensiya va kompensatsiyalarni tayinlash proaktiv shaklda — davlat organlariga murojaat qilmasdan amalga oshirila boshlandi. Shunga o'xshash mexanizm ko'rish qobiliyati cheklangan shaxslarga va boshqa toifadagi fuqarolarga kompensatsiya berish uchun joriy etilgan, bu esa ijtimoiy qo'llab-quvvatlashni tezlashtirdi.
Mamlakatning ba'zi aholisi davlat tibbiy sug'urta dasturida nazarda tutilgan elektron navbat asosida kasalxonalarda bepul rejalashtirilgan tibbiy yordam olish huquqiga ega bo'lishdi.
Davlat bolalar bog'chalarida bolalar va xodimlarning tashrifini qayd etish, shuningdek, oziq-ovqat xarajatlarini hisobga olish uchun "bolar boghasi" elektron tizimi ishga tushirildi.
Pilot rejimda ayrim shahar va tumanlarda sog'liqni saqlashni tashkil etishning yangi modeli joriy etila boshlandi. Tuman va shahar klinikalarida ayrim toifadagi shifokorlarning ish haqi 20 foizga, o'rtacha tibbiyot xodimlarining ish haqi 10 foizga oshdi. Shu bilan birga, tibbiyot xodimlariga byurokratik yuk taxminan uchdan biriga kamaydi.
1 iyuldan keyin kuchga kiradigan o'zgarishlar va yangiliklar
Yaqin kelajakda yangi ta'lim tashkilotlarining bosqichma-bosqich ochilishi boshlanadi. Ta'lim muassasalari litsenziyalash yoki xabarnomalarni ro'yxatdan o'tkazishlari va keyin ta'lim dasturlari uchun akkreditatsiyadan o'tishlari kerak.
Ichki ishlar vazirligi Akademiyasi tarkibida kiberxavfsizlik, axborot xavfsizligi va raqamli texnologiyalar kafedralari bilan kiberxavfsizlik va raqamli sud-tibbiyot fakulteti tashkil etiladi.
Davlat siyosati va boshqaruvi Akademiyasida davlat xizmatchilarini o'qitishning yangi tartibi va formatlari, shu jumladan an'anaviy kurslar, stajirovkalar va kasbiy vazifalarni hisobga olgan holda mustaqil o'qitish joriy etiladi.
24 iyuldan boshlab yangi mikrokreditlash qoidalari kuchga kiradi. Banklar mikrokreditlar sonini cheklaydi va qarz yuki yuqori bo'lgan qarz oluvchilar yangi kreditlar olish imkoniyatini yo'qotadilar.
Uyda ishlaydigan yakka tartibdagi tadbirkorlarga mebel mahsulotlarini ishlab chiqarish bilan shug'ullanishga ruxsat beriladi.
Kichik va o'rta biznes uchun 2028 yilgacha yangi majburiyatlar bilan normativ-huquqiy hujjatlarni qabul qilishga moratoriy qo'yiladi.
Tadbirkorlar kengashi savdo bozorlarini topish, xom ashyo sotib olish va biznes muammolarini hal qilishda yordam beradigan "tadbirkor ayollar" raqamli platformasini ishga tushiradi.
86 ta tovar guruhlari, shu jumladan yuqori ijtimoiy ahamiyatga ega bo'lgan xom ashyo va mahsulotlar bundan mustasno, tovarlarni eksport qilish bo'yicha cheklovlarning aksariyati olib tashlanishi kutilmoqda.
11,2 mln so 'mdan ortiq ichki elektron o' tkazmalar uchun to 'lov tashkilotlari jo' natuvchi va oluvchi to ' g 'risidagi qo' shimcha ma 'lumotlarni ko' rsatishga majbur bo ' ladi.
Budjet tashkilotlari, aholiga xizmat ko 'rsatuvchi korxonalar, gaz va neft mahsulotlarini realizatsiya qiluvchilar, shuningdek mol-mulkni ijaraga beruvchi yuridik shaxslar elektron to' lov tizimlariga ulanishi va onlayn to 'lov o' tkazish imkoniyatini ta ' minlashi shart.
Marketplaces, striming xizmatlari va xizmatlar agregatorlari QQS to'lashdan tashqari O'zbekistonda maxsus hisob raqamlarini ochishi va yuridik shaxslarni ro'yxatdan o'tkazishi kerak.
Uy-joy qurilishi sohasida ishlab chiquvchilar faqat notarial tasdiqlangan shartnomalar va qat'iy talablarga rioya qilgan holda banklardagi maxsus eskrou hisob raqamlariga pul o'tkazishda aktsiyadorlarning mablag'larini jalb qilishlari mumkin. Qurilish jarayonini onlayn kuzatib borish mumkin.
Yakka tartibdagi uy-joylar va kichik turar-joy bo'lmagan ob'ektlar qurilishi xususiy mutaxassislar tomonidan nazorat qilinadi va "shaffof qurilish"tizimi orqali rasmiylashtirilgan ijobiy xulosa mavjud bo'lganda foydalanishga ruxsat beriladi.
2025 yil iyul oyida O'zbekistonda hayot sifatini yaxshilash, biznesni qo'llab-quvvatlash va davlat xizmatlarini modernizatsiya qilishga qaratilgan bir qator muhim islohotlar va o'zgarishlar boshlandi. Yangi tashabbuslar yil davomida asta-sekin amalga oshirilib, mamlakatning rivojlanish vektorini belgilaydi.

Since July 1, 2025, a number of significant changes have come into force in Uzbekistan, which affected the social sphere, digitalization and tariffs. In addition, it is expected to introduce new reforms in medicine, education, economy and housing construction, which will begin to be implemented in the near future.
Changes that took effect on July 1
In the Tashkent and Bukhara regions, tariffs for cold water supply and sewerage services for the population were increased. This is due to the need to modernize the infrastructure and ensure stable water supply.
Citizens got the opportunity to use electronic copies of identity documents through the Unified Portal of Interactive Public Services and the Social Card mobile application. Such digitalization simplifies access to public services and reduces red tape.
The appointment of disability pensions and compensations for the first and second groups was carried out in a proactive form-without the need to apply to state bodies. A similar mechanism was introduced for compensating people with visual disabilities and other categories of citizens, which accelerated the receipt of social support.
Some residents of the country received the right to free planned medical care in hospitals on the basis of an electronic queue provided for by the state health insurance program.
An electronic system "Bolalar bogchasi" has been launched in state kindergartens to record attendance of children and staff, as well as record food expenses.
In a pilot mode, a new model of healthcare organization has been introduced in selected cities and districts. Salaries of some categories of doctors in district and city clinics increased by 20 %, and those of secondary medical personnel-by 10 %. At the same time, the bureaucratic burden on health workers has decreased by about a third.
Changes and innovations that will take effect after July 1
In the near future, the gradual opening of new educational organizations will start. Educational institutions must pass licensing or notification registration, and then obtain accreditation of educational programs.
The Faculty of Cybersecurity and Digital Criminalistics with departments on cyber law, information security and digital technologies will be created in the structure of the Academy of the Ministry of Internal Affairs.
The Academy of Public Policy and Management will introduce a new procedure and formats for training civil servants, including traditional courses, internships, and independent training based on professional tasks.
New microcredit rules will come into force on July 24. Banks will limit the number of microloans, and borrowers with a high debt burden will lose the opportunity to receive new loans.
Individual entrepreneurs working from home will be allowed to produce furniture products.
For small and medium-sized businesses, there will be a moratorium on the adoption of regulatory legal acts with new obligations until 2028.
The Council of Businesswomen will launch a digital platform called "Women Entrepreneurs" to help find sales markets, purchase raw materials, and solve business problems.
Most restrictions on the export of goods are expected to be lifted, with the exception of 86 product groups that include raw materials and products with high social significance.
For internal electronic transfers of more than 11.2 million soums, payment organizations will be required to provide additional information about the sender and recipient.
State-funded organizations, enterprises that provide services to the public, gas and oil products distributors, as well as legal entities that rent out property, will be required to connect to electronic payment systems and provide online payment options.
Marketplaces, streaming services and service aggregators, in addition to paying VAT, will have to open special accounts and register legal entities in Uzbekistan.
In the field of housing construction, developers will be able to attract funds from equity holders only when transferring money to special escrow accounts in banks with notarized contracts and strict requirements. You will be able to follow the progress of construction online.
The construction of individual housing and small non-residential facilities will be supervised by private specialists, and a permit for commissioning will be issued if there is a positive conclusion issued through the "Transparent Construction" system.
July 2025 was the launch point for a number of significant reforms and changes aimed at improving the quality of life, supporting businesses and modernizing public services in Uzbekistan. New initiatives will gradually be implemented throughout the year, setting the direction of the country's development.