2025-yilning yanvar-may oylari orasida O'zbekiston bozoriga jami 325,3 million dollarlik 18 387 ta yengil avtomobil olib kelingan.buni Milliy statistika qo'mitasi tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlar tasdiqlaydi.
Importning deyarli yarmi elektromobillar edi — 9789 dona. Ularning ekologik toza transportga global e'tibor qaratilishi fonida o'sishi shaxsiy harakatchanlikda yanada zamonaviy va energiya tejaydigan echimlarga barqaror talabni namoyish etadi.
Xitoy ushbu davrda 15 873 dona eksport qilib, O'zbekistonga yengil avtomobillar yetkazib beruvchi asosiy o'rinni egalladi. Bu umumiy ta'minot hajmining 86% dan ortig'ini tashkil qiladi. Ta'minotning barqaror o'sishi Xitoy brendlarining narx raqobatbardoshligi va mintaqada elektromobil sektorining faol kengayishi bilan bog'liq.
Koreya Respublikasi 1882 ta avtomobil yetkazib berib, ikkinchi o'rinni egalladi. Xitoy ishlab chiqaruvchilaridan sezilarli farq bo'lishiga qaramay, koreys brendlari sifat va dizaynga yuqori darajadagi ishonch tufayli mustahkam mavqega ega.
Hindistondan 168 ta avtomobil, Yaponiyadan 122 ta, AQShdan 82 ta avtomobil import qilingan. Boshqa mamlakatlardan yana 260 ta mashina keldi.
Tahlilchilar import dinamikasini qisman elektr transport vositalarini sotib olishni subsidiyalash dasturlari va soliq imtiyozlari bilan bog'liq bo'lgan ichki talabning kuchayishi bilan bog'lashadi. Ilgari sanoat hamkorligini rivojlantirish bo'yicha alohida tashabbuslar doirasida e'lon qilingan O'zbekiston hududida xorijiy brendlarni ishlab chiqarish va yig'ishni mahalliylashtirish istiqbollari alohida qiziqish uyg'otmoqda.
Importning o'sishi, shuningdek, elektr transport vositalari uchun infratuzilmani yanada rivojlantirish zarurligini ta'kidlaydi — zaryadlash stantsiyalaridan tortib xizmat ko'rsatishgacha. Geosiyosiy turbulentlik va global avtosanoatning o'zgarishi fonida O'zbekiston barqaror, energiya tejamkor va texnologik jihatdan rivojlangan modellarga nazar tashlab, o'z ichki bozorini barpo etishda davom etmoqda.

In the period from January to May 2025, 18,387 passenger cars were imported to the Uzbek market for a total of $325.3 million. This is evidenced by data published by the National Statistical Committee.
Almost half of the total import volume was made up of electric vehicles — 9,789 units. Their growth against the background of a global focus on eco-friendly transport demonstrates a steady demand for more modern and energy-efficient solutions in personal mobility.
China confidently took the position of the main supplier of passenger cars to Uzbekistan, exporting 15,873 units during the specified period. This is more than 86% of the total volume of deliveries. The steady increase in shipments is due to the price competitiveness of Chinese brands and the active expansion of the electric car sector in the region.
The Republic of Korea took the second place, delivering 1,882 cars. Despite a significant gap from Chinese manufacturers, Korean brands maintain a strong position due to a high level of trust in quality and design.
Imports from India totaled 168 vehicles, from Japan — 122, from the United States-82 units. Another 260 vehicles arrived from other countries.
Analysts attribute the dynamics of imports to the strengthening of domestic demand, partly due to programs to subsidize the purchase of electric vehicles and tax incentives. Of particular interest are the prospects for localization of production and assembly of foreign brands on the territory of Uzbekistan, which was previously stated in the framework of separate initiatives for the development of industrial cooperation.
The increase in imports also highlights the need to further develop the infrastructure for electric vehicles-from charging stations to service stations. Against the backdrop of geopolitical turbulence and the transformation of the global automotive industry, Uzbekistan continues to build its domestic market with an eye to sustainable, energy-efficient and technologically advanced models.