O'zbekistonda iqtisodiyotning strategik dvigatellaridan biriga aylangan raqamli sektorning keskin o'sishi qayd etildi. 2025 yil o'rtalariga kelib, mamlakatning IT-xizmatlari eksporti 1 milliard dollarga yetdi — bu o'tgan yillardagi ko'rsatkichdan deyarli olti baravar ko'p.
O'sishning asosiy haydovchilari IT-Park rezidentlari bo'lib, ularning soni 2800 dan oshdi. Ulardan 752 nafari chet ellik ishtirokchilar bo'lib, bu xorijiy investorlarning mahalliy ekotizimga bo'lgan ishonchi ortib borayotganidan dalolat beradi. Bozorda 40 mingga yaqin yosh mutaxassislar ishtirok etmoqda, bu kuchli kadrlar salohiyatidan dalolat beradi.
Raqamli infratuzilmani takomillashtirish ham muhim rol o'ynadi. Mamlakatda o'rtacha Internet tezligi 7 baravar oshdi va mobil aloqa 4,5 baravar tezlashdi. Faqatgina 2023 yilda o'zbekistonlik startaplar 70 million dollarga yaqin venchur sarmoyalarini jalb qilishga muvaffaq bo'lishdi.
O'zbekiston global reytinglarda o'z o'rnini mustahkamladi. Mamlakat global startap ekotizimlari reytingida 12-o'ringa ko'tarilib, eng yaxshi 100 talikka kirdi va sun'iy intellektga tayyorlik indeksi bo'yicha Markaziy Osiyoda birinchi o'rinni egallab, o'z pozitsiyasini 17 pog'onaga yaxshiladi. Bundan tashqari, MDH mamlakatlari orasida telekommunikatsiya sanoatining eng yuqori o'sish sur'atlari qayd etildi.
Keyingi strategik qadam "raqamli davlat" modeliga o'tishdir. Hozirgi vaqtda davlat xizmatlarining 760 turi raqamlashtirildi, ulardan o'tgan yili 10 millionga yaqin fuqaro foydalangan. 2025 yilgi reja barcha davlat xizmatlarining 70 foizini raqamlashtirish, ko'rsatilayotgan IT-xizmatlar hajmini 100 trillion so'mgacha oshirish va elektron hukumat rivojlanishining global reytingida kamida 55-o'ringa chiqishni o'z ichiga oladi.
Sun'iy intellekt infratuzilmasini rivojlantirish uchun 50 million dollar ajratildi. 2030 yilgacha milliy AI modelini yaratish va ushbu sohada 1 million mutaxassis tayyorlash rejalashtirilgan. Ish prezidentning 2024 yil oktyabrdagi farmoni bilan tasdiqlangan strategiyasi doirasida amalga oshiriladi.
Asosiy raqamli faollik Toshkentda to'plangan bo'lsa-da, texnologik taraqqiyotni mintaqalar bo'yicha bir tekis taqsimlash zarurligi ta'kidlandi. Relokantlarning ortib borayotgan oqimi va xorijiy kompaniyalarning qiziqishini hisobga olgan holda, hukumat milliy darajada raqobatbardosh va inklyuziv raqamli ekotizimni shakllantirishga intilmoqda.

В Узбекистане зафиксирован резкий рост цифрового сектора, превратившегося в один из стратегических двигателей экономики. По состоянию на середину 2025 года, экспорт IT-услуг страны достиг отметки в 1 млрд долларов — почти в шесть раз больше по сравнению с уровнем предыдущих лет.
Ключевыми драйверами роста стали резиденты IT-парка, число которых превысило 2800 компаний. Из них 752 — иностранные участники, что говорит о растущем доверии зарубежных инвесторов к локальной экосистеме. На рынке задействованы около 40 тысяч молодых специалистов, что указывает на сильный кадровый потенциал.
Улучшение цифровой инфраструктуры также сыграло важную роль. Средняя скорость интернета в стране увеличилась в 7 раз, а мобильная связь стала в 4,5 раза быстрее. Только в 2023 году узбекские стартапы сумели привлечь около 70 млн долларов венчурных инвестиций.
Узбекистан укрепил позиции в глобальных рейтингах. Страна поднялась на 12 строчек в мировом рейтинге стартап-экосистем, войдя в топ-100, и заняла первое место в Центральной Азии по Индексу готовности к искусственному интеллекту, улучшив свою позицию на 17 пунктов. Кроме того, зафиксированы самые высокие темпы роста телекоммуникационной отрасли среди стран СНГ.
Следующий стратегический шаг — переход к модели «Цифрового государства». В настоящее время оцифровано 760 видов государственных услуг, которыми за прошлый год воспользовались около 10 млн граждан. План на 2025 год включает цифровизацию 70% всех госуслуг, увеличение объема предоставляемых IT-услуг до 100 трлн сумов и выход как минимум на 55-е место в глобальном рейтинге развития электронного правительства.
На развитие инфраструктуры искусственного интеллекта выделено 50 млн долларов. До 2030 года запланировано создание национальной модели ИИ и подготовка 1 млн специалистов в данной области. Работа осуществляется в рамках утвержденной президентским указом стратегии от октября 2024 года.
Хотя основная цифровая активность сосредоточена в Ташкенте, обозначена необходимость равномерного распространения технологического прогресса по регионам. Учитывая растущий поток релокантов и интерес со стороны зарубежных компаний, правительство стремится сформировать конкурентную и инклюзивную цифровую экосистему на национальном уровне.