Davlat chegarasining ayrim uchastkalarini delimitatsiya qilish va demarkatsiya qilish to'g'risidagi davlatlararo bitimni amalga oshirish doirasida O'zbekiston Qirg'izistonga osh viloyatidagi umumiy chegara bo'ylab joylashgan ikkita muhim yer uchastkasini berdi. Qaror 2022-yil 3-noyabrda Bishkekda imzolangan ikki tomonlama shartnomaga muvofiq qabul qilingan.
Birinchi 100 gektar maydon qora-Suy tumanida 312/4 va 312/6 chegara nuqtalari o'rtasida joylashgan. Ikkinchisi-kattaroq, maydoni 198,44 gektar — Aravan tumanida, 324 va 328-bandlar o'rtasida joylashgan. Ikkala uchastka ham rasmiy ravishda Qirg'izistonning davlat mulkiga o'tadi va yaqin vaqt ichida kadastr ro'yxatiga kiritiladi.
O'tkazish jarayoni Qirg'iziston Respublikasi hukumatining qara — Suu va kerme-Too mahalliy o'zini o'zi boshqarish organlari-Ayyl okruglari ixtiyoriga yerlarni bepul berishni nazarda tutuvchi qarori bilan tartibga solinadi. Uchastkalardan maqsadli foydalanish uchun javobgarlik tuman ma'muriyatlariga yuklatilgan bo'lib, ular mahalliy aholi manfaatlariga muvofiq ularning samarali va qonuniy qo'llanilishini ta'minlashi shart.
Inventarizatsiya qilish, mulk huquqini rasmiylashtirish va kartografik materiallarga o'zgartirishlar kiritish bo'yicha ishlarni moliyalashtirish mahalliy byudjetlar hisobidan amalga oshiriladi. Bir oy ichida yer resurslari, kadastr, geodeziya va kartografiya davlat agentligi berilgan hududlarni davlat ro'yxatidan o'tkazish jarayonini yakunlashi kutilmoqda.
Bundan tashqari, shartnoma rasmiy demarkatsiya tugagandan so'ng tuzatilgan chegaralarni aks ettiruvchi ma'muriy-hududiy tuzilmaning yangilangan xaritasini tayyorlaydi. Barcha bosqichlarning bajarilishini nazorat qilish — inventarizatsiyadan rasmiy hujjatlarga o'zgartirishlar kiritishgacha — prezident va Vazirlar Mahkamasi qarorlarining amalga oshirilishini monitoring qilish uchun mas'ul bo'lgan davlat rahbari ma'muriyati huzuridagi boshqaruv tomonidan amalga oshiriladi.
Qaror chiqarilgan kundan boshlab etti kun ichida qonuniy kuchga kiradi. Yer uchastkalarini berish yaxshi qo'shnichilik munosabatlarini mustahkamlash va ikki davlat o'rtasidagi chegara masalalarini hal qilishda yana bir qadam bo'ldi.

As part of the implementation of the interstate agreement on the delimitation and demarcation of certain sections of the state border, Uzbekistan transferred to Kyrgyzstan two significant land plots located along the common border in the Osh region. The decision was made in accordance with the bilateral agreement signed on November 3, 2022 in Bishkek.
The first 100-hectare plot is located in the Kara — Sui district, between border points 312/4 and 312/6. The second, larger, 198.44 — hectare plot is located in the Aravan district, between points 324 and 328. Both sites are officially transferred to the state ownership of Kyrgyzstan and will be put on cadastral registration in the near future.
The transfer process is regulated by a decree of the Government of the Kyrgyz Republic, which provides for the gratuitous transfer of land to local self — government bodies-aiyl districts of Kara-Suu and Kerme-Too. Responsibility for the intended use of land plots is assigned to district administrations, which are obliged to ensure their effective and legitimate use in the interests of the local population.
Financing of work on inventory, registration of ownership rights and making changes to cartographic materials will be carried out at the expense of local budgets. It is expected that within a month the State Agency for Land Resources, Cadastre, Geodesy and Cartography will complete the process of state registration of the transferred territories.
In addition, an updated map of the administrative-territorial structure will be prepared within the framework of the agreement, reflecting the adjusted borders after the official demarcation is completed. Control over the implementation of all stages — from inventory to making changes to official documents-is carried out by the Administration of the Head of State, which is responsible for monitoring the implementation of decisions of the President and the Cabinet of Ministers.
The resolution comes into legal force seven days after its publication. The transfer of land plots was another step in strengthening good-neighborly relations and resolving border issues between the two countries.