O'zbekiston prezidenti tomonidan moliya va ijtimoiy himoya sohasidagi asosiy davlat xizmatlarini raqamlashtirishning kompleks rejasi tasdiqlandi. Imzolangan farmon doirasida raqamli texnologiyalarni g'aznachilik va pensiya tizimi faoliyatiga avtomatlashtirish, shaxsiylashtirilgan yondashuv va aholiga proaktiv xizmat ko'rsatishga qaratilgan holda joriy etish ko'zda tutilgan.
Loyiha hududlarda integratsiyalashgan raqamli infratuzilmaga ega ixcham xizmat ko'rsatish ofislarini bosqichma-bosqich yaratishni nazarda tutadi. Xizmatlar to'liq elektron shaklga o'tkaziladi, shu jumladan masofadan turib aloqa qilish, to'lovlarni avtomatik hisoblash va ish tajribasi to'g'risidagi ma'lumotlarni saqlash imkoniyati.
2026 yil iyul oyidan boshlab mamlakatda byudjet oqimlarini boshqarishning shaffofligi va samaradorligini oshirishga qaratilgan "raqamli g'aznachilik" tizimi ish boshlaydi. Asosiy tarkibiy qismlar yagona elektron registrlar, moliyaviy majburiyatlarning avtomatlashtirilgan bajarilishi va operatsiyalarning raqamli monitoringi bo'ladi.
O'sha yilning dekabr oyidan boshlab pensiya tizimini modernizatsiya qilish boshlanadi. Transformatsiyalarning asosi "mening pensiyam"xizmati joriy etiladigan raqamli platforma bo'ladi. Bu fuqarolarga Real vaqt rejimida yagona ma'lumotlar bazasida qayd etilgan daromad va ish staji to'g'risidagi rasmiy ma'lumotlarga asoslanib, kelajakdagi pensiya to'lovlarini hisoblash imkonini beradi.
Ushbu chora-tadbirlar ijtimoiy himoya tizimiga ishonchni oshirishga, byurokratik yukni kamaytirishga va pensiyalarni hisoblashda xatolarning oldini olishga qaratilgan. Texnologik transformatsiya barcha toifadagi fuqarolar, shu jumladan uzoq va kam harakatlanadigan guruhlar uchun xizmatlarning uzluksizligi va mavjudligini ta'minlaydi.
2025 yilning boshida mamlakatda pensiya to'lovlarining bazaviy miqdori oshirildi: yoshi bo'yicha — 918 ming so'mgacha, nogironligi bo'yicha — 1,01 million so'mgacha. Ushbu qadamlar ijtimoiy modernizatsiya va aholini himoya qilish tizimini raqamli iqtisodiyot sharoitlariga moslashtirish bo'yicha umumiy yo'nalishni aks ettiradi.

The President of Uzbekistan has approved a comprehensive plan for digitalization of key public services in the field of finance and social protection. The signed decree provides for the introduction of digital technologies in the activities of the Treasury and the pension system with an emphasis on automation, a personalized approach and proactive public service.
The project provides for the gradual creation of compact service offices with integrated digital infrastructure in the regions. Services will be fully converted to electronic form, including the possibility of remote interaction, automatic calculation of payments and storage of information about work experience.
Starting in July 2026, the Digital Treasury system will be launched in the country, aimed at increasing the transparency and efficiency of budget flow management. The key components will be unified electronic registers, automated execution of financial obligations and digital monitoring of operations.
Since December of the same year, the modernization of the pension system starts. The digital platform on which the "My Pension"service will be implemented will become the basis of the transformation. It will allow citizens to calculate future pension payments in real time, based on official data on earnings and seniority recorded in a single database.
These measures are aimed at increasing confidence in the social protection system, reducing the bureaucratic burden and preventing errors in calculating pensions. Technological transformation will ensure continuity and accessibility of services for all categories of citizens, including remote and low-mobility groups.
Earlier in 2025, the basic amount of pension payments was increased in the country: for age-up to 918 thousand soums, for disability-up to 1.01 million soums. These steps reflect the general course of social modernization and adaptation of the population protection system to the conditions of the digital economy.