O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining birinchi o'rinbosari Bahromjon A'loyev va Qatar davlati tashqi ishlar davlat vaziri Sulton Al-Murayhi o'rtasida telefon orqali suhbat bo'lib o'tdi. Muloqot ikki tomonlama hamkorlik va tashqi siyosat pozitsiyalarini muvofiqlashtirishning asosiy jihatlarini muhokama qilishga bag'ishlandi.
Suhbat davomida diplomatlar bo'lajak qo'shma tadbirlar kun tartibini, jumladan, yuqori darajadagi tashriflar va davlatlararo muzokaralarga tayyorgarlikni batafsil ko'rib chiqdilar. Iqtisodiy tashabbuslar va siyosiy-diplomatik hamkorlik mexanizmlarini ilgari surishga alohida e'tibor qaratildi.
Tomonlar, shuningdek, hozirgi xalqaro va mintaqaviy vaziyatni baholashdi. Xavfsizlik, barqaror rivojlanish va xalqaro kooperatsiya masalalari muhokama markazida bo'lib, unda ikkala mamlakat ham xalqaro joylarda muvofiqlashtirish va o'zaro qo'llab-quvvatlashni kuchaytirishdan manfaatdor.
O'zbekiston va Qatar tashqi siyosat idoralari o'rtasidagi aloqa yaqin Sharq mintaqasi va Markaziy Osiyo doirasida hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan davlatlar o'rtasidagi muloqotni faollashtirish tendentsiyasini aks ettiradi.

First Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Bahromjon Ayloyev and State Minister of Foreign Affairs of the State of Qatar Sultan Al-Murayhi had a telephone conversation. The dialogue focused on key aspects of bilateral cooperation and coordination of foreign policy positions.
During the conversation, the diplomats discussed in detail the agenda of upcoming joint events, including high-level visits and preparations for interstate negotiations. Special attention was paid to the promotion of economic initiatives and mechanisms of political and diplomatic cooperation.
The sides also exchanged views on the current international and regional situation. The discussion focused on issues of security, sustainable development and international cooperation, in which both countries are interested in strengthening coordination and mutual support on international platforms.
The contact between the Foreign Ministries of Uzbekistan and Qatar reflects the trend towards intensifying the dialogue between the states, aimed at expanding partnership within the Middle East and Central Asia region.