2025 yil 30 iyun kuni O'zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va bosh vazir o'rinbosari, Italiya tashqi ishlar vaziri Antonio tayani o'rtasida telefon orqali suhbat bo'lib o'tdi. Muloqot ikki tomonlama strategik sheriklikni har tomonlama ko'rib chiqish, shuningdek, dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar bo'yicha pozitsiyalarni muvofiqlashtirishga qaratilgan.
Yuqori darajadagi aloqalar natijasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi. Tomonlar savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy va ilmiy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan aniq tashabbuslarni amalga oshirishga o'zaro sodiqligini tasdiqladilar.
Siyosiy maslahatlashuvlar va biznes — forumlardan tortib madaniy almashinuvlar va qo'shma ilmiy loyihalargacha bo'lgan turli formatdagi bir qator tadbirlarni o'z ichiga olgan yil kun tartibi muhokama qilindi. Qo'shma sanoat loyihalarini ilgari surish, logistika aloqalarini mustahkamlash, shuningdek, yangi bozorlarga chiqishda xususiy sektorni qo'llab — quvvatlash kabi ustuvor yo'nalishlar belgilandi.
Vazirlar, shuningdek, barqarorlik, energiya xavfsizligi va global oziq-ovqat barqarorligi masalalari bo'yicha fikr almashdilar. Yevropa va Markaziy Osiyo o'rtasida mintaqalararo muloqotni rivojlantirish bo'yicha xalqaro tashkilotlar va tashabbuslar doirasida konstruktiv hamkorlik muhimligi qayd etildi.
Aloqa uzoq muddatli manfaatlarga va strategik vazifalarni birgalikda amalga oshirishga yo'naltirilgan O'zbekiston-Italiya sherikligini yanada chuqurlashtirishga bo'lgan ishonch va siyosiy irodaning yuqori darajasini namoyish etdi.

On June 30, 2025, a telephone conversation was held between the Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bakhtiyor Saidov and the Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs of Italy Antonio Tajani. The dialogue focused on a comprehensive review of the bilateral strategic partnership, as well as coordination of positions on topical regional and international issues.
Special attention was paid to the implementation of agreements reached as a result of high-level contacts. The parties confirmed their mutual commitment to implement specific initiatives aimed at developing trade, economic, investment, cultural and scientific cooperation.
A rich agenda of the year was discussed, including a number of events of various formats — from political consultations and business forums to cultural exchanges and joint scientific projects. Priority areas were identified, including the promotion of joint industrial projects, strengthening logistics connectivity, and supporting the private sector in entering new markets.
The Ministers also exchanged views on sustainable development, energy security and global food stability. The importance of constructive cooperation within the framework of international organizations and initiatives for the development of interregional dialogue between Europe and Central Asia was noted.
The contact demonstrated a high level of trust and political will to further deepen the Uzbek-Italian partnership, focused on long-term interests and joint implementation of strategic tasks.