2025 yil 30 iyun kuni O'zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va bosh vazir o'rinbosari, Italiya tashqi ishlar vaziri Antonio tayani o'rtasida telefon orqali suhbat bo'lib o'tdi. Muloqot ikki tomonlama strategik sheriklikni har tomonlama ko'rib chiqish, shuningdek, dolzarb mintaqaviy va xalqaro masalalar bo'yicha pozitsiyalarni muvofiqlashtirishga qaratilgan.
Yuqori darajadagi aloqalar natijasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi. Tomonlar savdo-iqtisodiy, investitsiya, madaniy va ilmiy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan aniq tashabbuslarni amalga oshirishga o'zaro sodiqligini tasdiqladilar.
Siyosiy maslahatlashuvlar va biznes — forumlardan tortib madaniy almashinuvlar va qo'shma ilmiy loyihalargacha bo'lgan turli formatdagi bir qator tadbirlarni o'z ichiga olgan yil kun tartibi muhokama qilindi. Qo'shma sanoat loyihalarini ilgari surish, logistika aloqalarini mustahkamlash, shuningdek, yangi bozorlarga chiqishda xususiy sektorni qo'llab — quvvatlash kabi ustuvor yo'nalishlar belgilandi.
Vazirlar, shuningdek, barqarorlik, energiya xavfsizligi va global oziq-ovqat barqarorligi masalalari bo'yicha fikr almashdilar. Yevropa va Markaziy Osiyo o'rtasida mintaqalararo muloqotni rivojlantirish bo'yicha xalqaro tashkilotlar va tashabbuslar doirasida konstruktiv hamkorlik muhimligi qayd etildi.
Aloqa uzoq muddatli manfaatlarga va strategik vazifalarni birgalikda amalga oshirishga yo'naltirilgan O'zbekiston-Italiya sherikligini yanada chuqurlashtirishga bo'lgan ishonch va siyosiy irodaning yuqori darajasini namoyish etdi.

30 июня 2025 года состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым и вице-премьером, министром иностранных дел Италии Антонио Таяни. Диалог был посвящён всестороннему обзору двустороннего стратегического партнёрства, а также координации позиций по актуальным региональным и международным вопросам.
Особое внимание было уделено реализации договорённостей, достигнутых по итогам контактов на высшем уровне. Стороны подтвердили обоюдную приверженность выполнению конкретных инициатив, направленных на развитие торгово-экономического, инвестиционного, культурного и научного сотрудничества.
Обсуждалась насыщенная повестка года, включающая целый ряд мероприятий различного формата — от политических консультаций и бизнес-форумов до культурных обменов и совместных научных проектов. Были обозначены приоритетные направления, среди которых — продвижение совместных индустриальных проектов, укрепление логистической связности, а также поддержка частного сектора в выходе на новые рынки.
Министры также обменялись мнениями по вопросам устойчивого развития, энергетической безопасности и глобальной продовольственной стабильности. Отмечена значимость конструктивного взаимодействия в рамках международных организаций и инициатив по развитию межрегионального диалога между Европой и Центральной Азией.
Контакт продемонстрировал высокий уровень доверия и политической воли к дальнейшему углублению узбекско-итальянского партнёрства, ориентированного на долгосрочные интересы и совместную реализацию стратегических задач.