O'zbekiston Markaziy banki kredit tashkilotlariga kreditlarni oldindan roziligisiz to'lash uchun fuqarolarning bank kartalaridan ijtimoiy to'lovlarni ushlab qolishni rasman taqiqladi. Tegishli ko'rsatma zaif toifalarga mo'ljallangan mablag'larni avtomatik ravishda hisobdan chiqarish amaliyotidan norozi bo'lgan aholining murojaatlari ko'payganidan keyin moliya institutlariga yuborildi.
Shikoyatlar banklar kartalarga tushgan imtiyozlarni, shu jumladan kam ta'minlangan oilalarga, nogironligi bo'lgan shaxslarga va vaqtincha nogiron fuqarolarga to'lovlarni ogohlantirmasdan hisobdan chiqargan holatlarga tegishli. Ushbu mablag'lar maqsadli davlat tomonidan qo'llab-quvvatlash toifasiga kiradi va ijtimoiy dasturlarda nazarda tutilganidan boshqa maqsadlarda foydalanish mumkin emas.
Regulyator O'zbekiston Konstitutsiyasi (57-modda) davlatning keksalar, mehnatga layoqatsiz fuqarolar, nogironlar va boshqa muhtojlarning huquqlarini himoya qilish majburiyatini mustahkamlashini esladi. O'z navbatida, "iste'molchilar huquqlarini himoya qilish to'g'risida" gi Qonunning 21-moddasi shartnomalarga belgilangan imtiyozlar va ijtimoiy kafolatlarni buzadigan shartlarni kiritishni taqiqlaydi.
Markaziy bank alohida banklarning harakatlarini vijdonsiz va ijtimoiy javobgarlik tamoyillariga mos kelmaydigan deb hisobladi. Qabul qilish rejimida hisobdan chiqarishga yo'l qo'yilmasligiga alohida e'tibor beriladi — ushlab turish avtomatik ravishda amalga oshirilganda, mijozning xohish-irodasini bildirmasdan.
Moliyaviy tashkilotlarga bunday amaliyot imkoniyatini istisno qilib, dasturiy ta'minotga tuzatishlar kiritish buyurilgan. Majburiyat ham joriy etildi: mijozdan shikoyat kelib tushganda, ushlab qolishlar darhol to'xtatilishi va noto'g'ri hisobdan chiqarilgan mablag'lar eng qisqa vaqt ichida oluvchining hisob raqamiga qaytarilishi kerak.

The Central Bank of Uzbekistan has officially banned credit institutions from withholding social payments from citizens ' bank cards to repay loans without their prior consent. The corresponding order was sent to financial institutions after an increase in the number of requests from the population dissatisfied with the practice of automatic debiting funds intended for vulnerable categories.
Complaints related to cases when banks debited benefits received on cards without notice — including payments to low-income families, persons with disabilities, and citizens who temporarily lost their ability to work. These funds belong to the category of targeted state support and cannot be used for purposes other than those provided for in social programs.
The regulator reminded that the Constitution of Uzbekistan (Article 57) stipulates the state's duty to protect the rights of the elderly, disabled citizens, disabled people and other people in need. In turn, article 21 of the Law" On Consumer Protection " prohibits the inclusion in contracts of conditions that infringe on the established benefits and social guarantees.
The Central Bank assessed the actions of individual banks as unfair and inconsistent with the principles of social responsibility. Special attention is paid to the inadmissibility of debits in the acceptance mode — when the deduction is made automatically, without the client's will.
Financial institutions are required to make adjustments to the software, eliminating the possibility of such practices. An obligation has also been introduced: upon receipt of a complaint from the client, deductions must be immediately terminated, and illegally debited funds must be returned to the recipient's account as soon as possible.
This step on the part of the regulator demonstrates the desire to strengthen social justice in the banking sector, and also emphasizes the priority of citizens ' interests over the operational interests of creditors.