O'zbekiston telekommunikatsiya xizmatlarining o'sish sur'ati bo'yicha MDH davlatlaridan oldinda bo'lib, raqamli transformatsiyaning asosiy tarmoqlaridan birida ta'sirchan iqtisodiy va texnologik taraqqiyotni namoyish etmoqda. 2024 yil yakunlariga ko'ra, mamlakat Telekom bozori hajmi 20,9 trln so'mga yetdi, bu 2020 yil ko'rsatkichidan ikki baravar ko'p. O'rtacha yillik o'sish 18,6% ni tashkil etdi, bu qo'shni Qirg'iziston (13,6%), Qozog'iston (11%) va Rossiya (7,8%) sur'atlaridan ancha yuqori.
Tahlilchilar yanada tezlashishni bashorat qilmoqdalar: 2027 yilga kelib telekommunikatsiya xizmatlari bozori 30 trillion so'mga yetishi mumkin, 2025 yilda esa 15 foizdan 24 trillion so'mgacha o'sishi kutilmoqda. Kelgusi uch yil ichida o'rtacha yillik o'sish sur'ati, hisob — kitoblarga ko'ra, 12,7% darajasida saqlanib qoladi-bu mintaqadagi eng yaqin sheriklarga qaraganda 2-3 baravar yuqori.
Daromadning asosiy hajmi mobil aloqa va internetga kirish xizmatlari hisobidan shakllantiriladi. 2023 yil yakunlariga ko'ra, aholining 93 foizi keng polosali internetdan foydalangan, bu o'tgan yilga nisbatan 4,3 foiz punktga yuqori. Uyali aloqa ko'rsatkichi - har 100 aholiga 81,1 ta faol SIM-karta-yanada kengaytirish uchun davom etayotgan potentsialdan dalolat beradi.
Iqtisodiyotning raqamlashtirilishi, aloqa infratuzilmasining rivojlanishi, raqamli xizmatlar sonining ko'payishi, bulutli echimlarga talabning o'sishi va it xizmatlarining tarqalishi o'sishning asosiy omillari bo'lib qolmoqda. Texnologik modernizatsiya vektori O'zbekiston-2030 milliy strategiyasi darajasida mustahkamlanib, uning doirasida ulkan vazifalar qo'yildi: aholini keng polosali Internet bilan to'liq qamrab olish, barcha avtomobil yo'llari bo'ylab mobil aloqa va Toshkent, Nukus va boshqa mintaqaviy markazlarda 5G tarmoqlarini joylashtirish.
Uy interneti segmentida davlat operatori ustunlik qiladi, uning ulushi 83% ni tashkil qiladi. Davlat tomonidan qo'llab-quvvatlanganligi sababli, u ko'plab infratuzilma loyihalarini, shu jumladan optik tolali magistrallarni qurish va uzel quvvatlarini kengaytirishni amalga oshiradi.
Shu bilan birga, mobil aloqa sektori yuqori raqobatbardoshlikni namoyish etadi. Operatorlar nafaqat an'anaviy Telekom xizmatlarini, balki raqamli ekotizimni ham faol rivojlantirmoqdalar: oqim, FinTech, bulutli echimlar, "katta ma'lumotlar" platformalari va B2B mijozlari uchun mahsulotlar. 5G segmentidagi raqobat kuchaymoqda - operatorlarning texnologik poygasi tarmoqlarni modernizatsiya qilish va yangi xizmatlarni joriy etishni rag'batlantirmoqda.
Ushbu tendentsiyalar O'zbekistonning MDHning yuqori o'sish potentsialiga ega yetakchi Telekom bozorlaridan biri sifatida, shu jumladan milliy raqamli kun tartibi doirasida kelajakdagi IT-markazni eksportga yo'naltirish hisobiga joylashtirilishini tasdiqlaydi.

Узбекистан опережает государства СНГ по темпам роста телекоммуникационных услуг, демонстрируя впечатляющий экономический и технологический прогресс в одном из ключевых секторов цифровой трансформации. По итогам 2024 года объем телеком-рынка страны достиг 20,9 трлн сумов, что вдвое превышает показатели 2020 года. Среднегодовой прирост составил 18,6%, что значительно выше темпов соседей — Кыргызстан (13,6%), Казахстан (11%) и Россия (7,8%).
Аналитики прогнозируют дальнейшее ускорение: к 2027 году рынок телекоммуникационных услуг может достичь 30 трлн сумов, при этом в 2025 году ожидается прирост свыше 15%, до 24 трлн. Среднегодовые темпы роста в ближайшие три года, по расчетам, будут сохраняться на уровне 12,7% — это в 2–3 раза выше, чем у ближайших партнеров по региону.
Основной объем выручки формируется за счет мобильной связи и услуг доступа в интернет. По итогам 2023 года 93% населения пользовались широкополосным интернетом, что на 4,3 процентных пункта выше, чем годом ранее. Показатель сотовой связи — 81,1 активных SIM-карт на 100 жителей — сигнализирует о сохраняющемся потенциале для дальнейшего расширения.
Ключевыми драйверами роста остаются цифровизация экономики, развитие инфраструктуры связи, увеличение числа цифровых сервисов, рост спроса на облачные решения и распространение IT-услуг. Вектор на технологическую модернизацию закреплен на уровне национальной стратегии «Узбекистан-2030», в рамках которой поставлены амбициозные задачи: полное покрытие населения широкополосным интернетом, мобильная связь вдоль всех автомагистралей и развертывание 5G-сетей в Ташкенте, Нукусе и других региональных центрах.
Доминирующее положение в сегменте домашнего интернета удерживает государственный оператор, чья доля оценивается в 83%. Благодаря государственной поддержке, именно он реализует большинство инфраструктурных проектов, включая строительство оптоволоконных магистралей и расширение узловых мощностей.
В то же время сектор мобильной связи демонстрирует высокую конкурентность. Операторы активно развивают не только традиционные телеком-услуги, но и цифровую экосистему: стриминг, финтех, облачные решения, платформы для «больших данных» и продукты для B2B-клиентов. Конкуренция в 5G-сегменте усиливается — технологическая гонка операторов стимулирует модернизацию сетей и внедрение новых сервисов.
Данные тренды подтверждают позиционирование Узбекистана как одного из ведущих телеком-рынков СНГ с высоким потенциалом роста, в том числе за счет экспортной ориентации будущего IT-хаба в рамках национальной цифровой повестки.