Tatariston va O'zbekiston o'rtasidagi hamkorlik chuqurlashib, savdo — sotiqdan ilm-fan va ta'limgacha bo'lgan sohalarni qamrab olmoqda. Bu haqda Tatariston Respublikasi Davlat Kengashi raisi Farid Muhammadshin qozon davlat tibbiyot universiteti va Toshkent tibbiyot akademiyasining qo'shma ta'lim dasturining birinchi xalqaro nashriga diplom topshirish marosimida ma'lum qildi.
Muhammadshin sheriklik munosabatlarining mustahkam asosini xalqlar o'rtasidagi chuqur tarixiy va madaniy aloqalar tashkil etishini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, bugungi kunda 40 mingga yaqin O'zbekiston fuqarolari Tataristonda yashab, mehnat qilib, mintaqaning ko'p millatli tuzilmasiga organik ravishda integratsiyalashgan. Respublikada 175 millat vakillari birga yashaydi, ularning har biri o'z madaniy o'ziga xosligini saqlab qoladi va rivojlantiradi.
O'zbekistondagi tatar diasporasi ham o'zaro ta'sirning muhim omili bo'lib qolmoqda, uning soni 320 mingdan oshadi — Rossiyadan tashqaridagi eng yirik. Parlament Spikerining so'zlariga ko'ra, ushbu diaspora vakillari tarixiy jihatdan O'zbekistonda ijtimoiy fikr, ta'lim va madaniyatni rivojlantirishda muhim rol o'ynagan va gumanitar aloqalarni mustahkamlashda faol ishtirok etishda davom etmoqda.
Iqtisodiy o'zaro ta'sir ham ijobiy dinamikani namoyish etadi. 2024 yilda Tatariston va O'zbekiston o'rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 376 million AQSh dollarini tashkil etdi. O'zbekiston Tataristonda mehnat migrantlari soni bo'yicha yetakchi mamlakatlar qatoriga kiradi, bu ham ikki tomonlama aloqalarni chuqurlashtirishga yordam beradi.
Farid Muhammadshin o'zaro hamkorlik barqarorligini ta'minlaydigan diplomatik va institutsional infratuzilmaning ahamiyatiga e'tibor qaratdi. U O'zbekistonning Qozondagi Bosh konsulligining muhim rolini, shuningdek, Tatariston xalqlari Assambleyasiga kiruvchi o'zbeklarning milliy-madaniy avtonomiyasi faolligini ta'kidladi.
Parlamentlararo hamkorlik, ilmiy hamkorlik va akademik almashinuvga alohida ahamiyat beriladi. Ushbu yo'nalishlar inson kapitalini rivojlantirish va qo'shma texnologik kelajakka yo'naltirilgan ikki tomonlama hamkorlikning yangi arxitekturasini shakllantirish uchun uzoq muddatli manba sifatida qaraladi.

Сотрудничество между Татарстаном и Узбекистаном продолжает углубляться, охватывая всё более широкий круг направлений — от торговли до науки и образования. Об этом сообщил Председатель Государственного Совета Республики Татарстан Фарид Мухаметшин в ходе церемонии вручения дипломов первому международному выпуску совместной образовательной программы Казанского государственного медицинского университета и Ташкентской медицинской академии.
Мухаметшин отметил, что устойчивую основу партнёрских отношений составляют глубокие исторические и культурные связи между народами. По его словам, около 40 тысяч граждан Узбекистана сегодня проживают и трудятся в Татарстане, органично интегрируясь в многонациональную структуру региона. В республике сосуществуют представители 175 национальностей, каждая из которых сохраняет и развивает собственную культурную идентичность.
Значимым фактором взаимодействия остаётся и татарская диаспора в Узбекистане, насчитывающая свыше 320 тысяч человек — крупнейшая за пределами России. По словам спикера парламента, представители этой диаспоры исторически играли важную роль в развитии общественной мысли, образования и культуры в Узбекистане, и продолжают активно участвовать в укреплении гуманитарных связей.
Экономическое взаимодействие также демонстрирует позитивную динамику. В 2024 году товарооборот между Татарстаном и Узбекистаном составил 376 миллионов долларов США. Узбекистан стабильно входит в число стран — лидеров по числу трудовых мигрантов в Татарстане, что также способствует углублению двусторонних связей.
Фарид Мухаметшин акцентировал внимание на важности дипломатической и институциональной инфраструктуры, обеспечивающей устойчивость взаимодействия. Он подчеркнул значительную роль Генерального консульства Узбекистана в Казани, а также активность национально-культурной автономии узбеков, входящей в Ассамблею народов Татарстана.
Особую ценность придаётся межпарламентскому взаимодействию, научному сотрудничеству и академическим обменам. Эти направления рассматриваются как долгосрочный ресурс для формирования новой архитектуры двустороннего партнёрства, ориентированной на развитие человеческого капитала и совместное технологическое будущее.