O'zbekiston hukumati ko'chmas mulk bilan bog'liq har qanday operatsiyalarda naqd puldan foydalanishni qonuniy taqiqlashni rejalashtirmoqda. Yangi qonun loyihasi shuni ko'rsatadiki, barcha bitimlar — turar — joy va tijorat ko'chmas mulk ob'ektlarini sotib olish, sotish va almashtirish-faqat bank hisobvaraqlari orqali naqd pulsiz shaklda amalga oshirilishi kerak.
Tashabbus haqida soliq qo'mitasi raisining birinchi o'rinbosari Mubin Mirzayev parlament eshituvlari davomida ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, chora-tadbirlar ichki bozorning eng yirik tarmoqlaridan birida shaffoflikni oshirishga va ko'pincha soliq to'lashdan bo'yin tovlash uchun foydalaniladigan norasmiy hisob-kitoblar ulushini kamaytirishga qaratilgan.
Hujjat allaqachon tegishli vazirliklar bilan oldindan kelishilgan va prezident ma'muriyatida ko'rib chiqilmoqda. Tasdiqlangandan so'ng, u parlamentga tasdiqlanadi, u erda soliq intizomini mustahkamlash va "soya" iqtisodiyotiga qarshi kurashish bo'yicha islohotlar to'plami doirasida uni yanada ilgari surish kutilmoqda.
Tashabbus naqd pulsiz hisob-kitob shakllariga o'tishning global tendentsiyasiga mos keladi. Ko'pgina mamlakatlar 2030 yilgacha naqd puldan voz kechish strategiyasini ishlab chiqmoqdalar. O'zbekiston ko'chmas mulk sektoridan boshlanadi-iqtisodiyotning moliyaviy intizomiga eng ko'p sarmoya talab qiladigan va sezgir segmentlaridan biri sifatida.
Majburiy naqd pulsiz hisob-kitoblarni amalga oshirish bitimlarni aniqroq hisobga olishni ta'minlaydi, mablag'larning kelib chiqishi ustidan nazoratni kuchaytiradi va pul yuvish xavfini kamaytiradi deb taxmin qilinadi. Chora-tadbirlar ko'chmas mulkning birlamchi va ikkilamchi bozoriga, shu jumladan jismoniy shaxslar o'rtasidagi bitimlarga ta'sir qilishi kutilmoqda.
Naqd pulsiz modelga o'tish bozorning barcha ishtirokchilaridan — banklar, ishlab chiquvchilar, ko'chmas mulk agentliklari va aholidan moslashishni talab qiladi. Biroq, rasmiylar bu harakatni iqtisodiyotni raqamlashtirish va soliq ma'muriyati samaradorligini oshirish bo'yicha uzoq muddatli strategiyaning asosiy elementi deb bilishadi.

Власти Узбекистана планируют ввести законодательный запрет на использование наличных денег при любых операциях с недвижимостью. Новый законопроект предполагает, что все сделки — покупка, продажа и обмен объектов жилой и коммерческой недвижимости — должны будут осуществляться исключительно в безналичной форме через банковские счета.
Об инициативе сообщил первый заместитель председателя Налогового комитета Мубин Мирзаев в ходе парламентских слушаний. По его словам, меры направлены на повышение прозрачности в одной из крупнейших отраслей внутреннего рынка и на сокращение доли неформальных расчётов, нередко используемых для уклонения от налогообложения.
Документ уже прошёл предварительное согласование с профильными министерствами и находится на рассмотрении в Администрации президента. После одобрения он будет вынесен на утверждение в парламент, где ожидается его дальнейшее продвижение в рамках пакета реформ по укреплению налоговой дисциплины и борьбе с «теневой» экономикой.
Инициатива соответствует глобальной тенденции к переходу на безналичные формы расчётов. Многие страны разрабатывают стратегии по отказу от наличного оборота к 2030 году. Узбекистан начинает с сектора недвижимости — как одного из наиболее капиталоёмких и чувствительных к финансовой дисциплине сегментов экономики.
Предполагается, что внедрение обязательных безналичных расчётов позволит обеспечить более точный учёт сделок, усилить контроль за происхождением средств и снизить риски отмывания денег. Ожидается, что меры окажут влияние как на первичный, так и на вторичный рынок недвижимости, включая сделки между физическими лицами.
Переход к безналичной модели потребует адаптации от всех участников рынка — банков, застройщиков, агентств недвижимости и населения. Однако власти рассматривают этот шаг как ключевой элемент долгосрочной стратегии по цифровизации экономики и повышению эффективности налогового администрирования.