2025-yil 1-iyun holatiga ko'ra O'zbekiston transport bozori hajmi 70,7 trln so'mga yetdi va yillik o'sish 14% ni tashkil etdi. Davlat statistika ma'lumotlariga ko'ra, transport sektori xizmat ko'rsatish sohasida iqtisodiy o'sishning asosiy omillaridan biri bo'lib qolmoqda.
Poytaxt mintaqasi yetakchilikni saqlab qoldi: Toshkent bozorning eng katta hajmini — 15,5 trln so'mni tashkil etdi. Ikkinchi va uchinchi o'rinlarda Samarqand va Toshkent viloyatlari bo'lib, ularning har biri 4,8 trln so'mlik darajaga yetdi. Farg'ona (3,8 trln so'm) va Andijon (3 trln so'm) viloyatlarida ham muhim ko'rsatkichlar qayd etildi.
Hajmi 373 trillion so'mdan oshgan xizmat ko'rsatish sohasining umumiy kengayishi fonida transport jismoniy hajmlarda ham, narx dinamikasida ham barqaror o'sishni ko'rsatdi. So'nggi 12 oy ichida mamlakatda transport xizmatlari narxi o'rtacha 17,4 foizga oshdi.
Transport xizmatlari sektori O'zbekiston iqtisodiy kun tartibi doirasida strategik ahamiyat kasb etmoqda. Joriy yilning yanvar oyida mamlakat prezidenti transport xizmatlari eksportini 3 milliard dollarga yetkazish vazifasini qo'ydi. Bunga logistika yo'laklarini rivojlantirish, temir yo'l va avtomobil infratuzilmasini yaxshilash va qo'shma transport loyihalariga xorijiy sheriklarni jalb qilish kiradi.
Transport sektorining barqaror o'sishi nafaqat transportga bo'lgan ichki talabning o'sishini, balki O'zbekistonni Osiyo va Yevropa mamlakatlari o'rtasidagi logistika markaziga aylantirish bo'yicha strategik sa'y-harakatlarni ham aks ettiradi. Kelgusi yillarda transport segmentining mamlakat yalpi ichki mahsuloti tarkibidagi mavqeini yanada mustahkamlash prognoz qilinmoqda.

По состоянию на 1 июня 2025 года объём транспортного рынка Узбекистана достиг 70,7 трлн сумов, продемонстрировав годовой прирост в 14%. Согласно данным государственной статистики, транспортный сектор остаётся одним из ключевых драйверов роста экономики в сфере услуг.
Столичный регион удерживает лидерство: Ташкент сформировал наибольший объём рынка — 15,5 трлн сумов. На втором и третьем местах оказались Самаркандская и Ташкентская области, каждая из которых достигла уровня 4,8 трлн сумов. Существенные показатели также зафиксированы в Ферганской (3,8 трлн сумов) и Андижанской (3 трлн сумов) областях.
На фоне общего расширения сектора услуг, объём которого превысил 373 трлн сумов, транспорт продемонстрировал устойчивый рост, как в физических объёмах, так и в ценовой динамике. За последние 12 месяцев цены на транспортные услуги в стране увеличились в среднем на 17,4%.
Сектор транспортных услуг приобретает стратегическое значение в рамках экономической повестки Узбекистана. В январе текущего года президент страны поставил задачу довести экспорт транспортных услуг до 3 млрд долларов. Это включает развитие логистических коридоров, улучшение железнодорожной и автомобильной инфраструктуры, а также привлечение иностранных партнёров к совместным транспортным проектам.
Устойчивый рост транспортного сектора отражает не только увеличение внутреннего спроса на перевозки, но и стратегические усилия по превращению Узбекистана в логистический хаб между странами Азии и Европы. В ближайшие годы прогнозируется дальнейшее укрепление позиций транспортного сегмента в структуре ВВП страны.