Sun'iy intellekt sanoatida etakchi tadqiqotchilar uchun kurash kuchaymoqda. Meta OpenAI mutaxassislarini, shu jumladan yirik til modellari bo'yicha taniqli mutaxassislarni faol ravishda jalb qiladi. Kompaniyaning jamoani kuchaytirish va o'zining Llama 4 flagmanining raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan sa'y-harakatlari fonida kadrlar transferlari strategik tus oladi.
O'tganlar orasida Openai tadqiqotchilaridan biri Trapit Bansal, shuningdek, Shengjia Chjao, Jiahui yu, Shuchao Bi va Xunyu Ren bor. Turli manbalarga ko'ra, Meta ilgari generativ modellarning asosiy komponentlari ustida ishlagan kamida sakkizta mutaxassisni jalb qilgan. Brakonerlik ko'lami shuni ko'rsatadiki, kompaniya generativ AI yo'nalishini qayta qurish uchun har tomonlama harakat qilmoqda.
O'tish Llama 4 til modelining chiqarilishiga noaniq munosabat fonida sodir bo'ladi. Yuqori kutishlarga qaramay, mahsulot qiyosiy testlarda ishonchli ustunlikni ko'rsatmadi va mashhur mezonlardan o'tishda modelning o'ziga xos konfiguratsiyasidan foydalangani uchun tanqid qilindi. Ushbu fonda Meta Transformerlar arxitekturasi, kengaytiriladigan hisoblash va multimodal tizimlar bo'yicha tajribaga ega mutaxassislarni jalb qilishga e'tibor qaratib, o'z tadqiqot guruhini rivojlantirishga e'tiborni kuchaytiradi.
Kompaniyalar o'rtasidagi ommaviy raqobat yuqori menejmentning sharhlari bilan birga keladi. OpenAI Bosh direktori Sem Altman Meta 100 million dollargacha obuna bonuslarini taklif qilayotganini aytdi va "eng yaxshi mutaxassislar hali ham qolmoqda"deb qo'shimcha qildi. Bunga javoban Meta bosh texnologiya direktori Endryu Bosvort takliflarning tuzilishi bir martalik to'lovdan ko'ra "ancha murakkab" ekanligini aytdi.
Moliyaviy sharoitlar spekulyatsiya mavzusi bo'lib qolmoqda. Biroq, sanoatda kompensatsiya paketining raqobatbardoshligi, shu jumladan optsionlar, mukofotlar va intellektual mulk shartlari yuqori malakali mutaxassislar uchun ish beruvchilarni almashtirish to'g'risida qaror qabul qilishda asosiy omil hisoblanadi.
Katta til modellari sanoati nafaqat texnologik poyga, balki iste'dodlar uchun kurash maydoniga aylanmoqda. Hisoblash quvvatini kengaytirish uchun asosiy kadrlar va imkoniyatlarga ega kompaniyalar keyingi avlod AI mahsulotlarini ishlab chiqishda strategik ustunlikka ega. Ushbu kurashda Meta kechikishni kamaytirish va tashabbusni qo'lga kiritish uchun tajovuzkor qadamlar qo'yishga tayyorligini namoyish etadi.

In the artificial intelligence industry, the competition for leading researchers is intensifying. Meta actively attracts specialists from OpenAI, including recognized experts in the field of large language models. Against the background of the company's efforts to strengthen the team and increase the competitiveness of its own flagship Llama 4, personnel transfers are becoming strategic.
Trapit Bansal, one of the leading OpenAI researchers, as well as Shengjia Zhao, Jiahui Yu, Shuchao Bi, and Hongyu Ren are among the new entrants. According to various sources, Meta has already attracted at least eight specialists who previously worked on key components of generative models. The scale of the poaching indicates that the company is making a comprehensive attempt to restructure its generative AI direction.
The transition comes amid mixed reactions to the release of the Llama 4 language model. Despite high expectations, the product did not demonstrate a convincing superiority in comparative tests and received criticism for using a specific model configuration when passing popular benchmarks. Against this background, Meta is increasing its focus on developing its own research team, focusing on attracting specialists with experience in transformer architecture, scalable computing, and multimodal systems.
Public rivalry between companies is accompanied by comments from top management. OpenAI CEO Sam Altman said that Meta offers subscription bonuses of up to $ 100 million, adding that "the best specialists still remain." In response, Meta chief Technology Officer Andrew Bosworth said the structure of the offers was "significantly more complex" than just a lump sum payment.
Financial conditions remain a subject of speculation. However, the industry believes that the competitiveness of the compensation package, including options, bonuses and intellectual property terms, is a key factor in deciding whether to change employers for highly qualified professionals.
The industry of large language models is becoming the arena not only of a technological race, but also of a battle for talent. Companies with key human resources and the ability to scale computing power gain a strategic advantage in developing next-generation AI products. In this fight, Meta demonstrates a willingness to take aggressive steps to reduce the backlog and seize the initiative.