Kanada bozorida faoliyat yuritayotgan xalqaro texnologiya kompaniyalarining daromadlarini soliqqa tortishni o'z ichiga olgan raqamli xizmatlar solig'i Vashington bilan ziddiyatlarni keltirib chiqardi. Uni amalga oshirishdan bosh tortish Ottavaning siyosiy moslashuvchanligi va iqtisodiy muzokaralarda taraqqiyot yo'lidagi to'siqlarni olib tashlash istagi belgisi bo'ldi.
Kanada bosh vaziri Mark Karni soliqni bekor qilish prezident Donald Tramp ma'muriyati bilan ikki tomonlama muloqotni tiklashga yordam beradigan konstruktiv harakat ekanligini ta'kidladi. Uning so'zlariga ko'ra, raqamli soliqqa tortish atrofidagi yuzaga kelishi mumkin bo'lgan mojaroni bartaraf etish o'zaro manfaatli tarif shartnomasini ishlab chiqish va savdo oqimlarini normallashtirish imkoniyatlarini ochadi.
Raqamli soliq ilgari transmilliy it gigantlariga soliq solish bo'yicha global kelishmovchiliklar fonida vaqtinchalik chora sifatida ko'rib chiqilgan. Biroq, AQSh bilan muzokaralar jarayoni qayta tiklanayotgan bir paytda, ikkita eng yirik savdo sheriklari o'rtasidagi strategik iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga ustuvor ahamiyat berildi.
Kelgusi muzokaralar tarif to'siqlari, raqamli bozorlarga kirish, transchegaraviy ma'lumotlar qoidalari va savdoni tartibga solish mexanizmlarini modernizatsiya qilish kabi keng ko'lamli masalalarni hal qilishi kutilmoqda. Ikki mamlakat ma'muriyati kelgusi haftalarda kelishuvning kelishilgan matniga kirishni rejalashtirmoqda.

Министерство финансов Канады объявило об отмене налога на цифровые услуги в рамках усилий по перезапуску торговых переговоров с Соединёнными Штатами. Решение принято на фоне подготовки к новому раунду двустороннего диалога, целью которого является достижение обновлённого торгового соглашения до 21 июля 2025 года.
Налог на цифровые услуги, предполагавший обложение доходов международных технологических компаний, действующих на канадском рынке, вызывал напряжённость в отношениях с Вашингтоном. Отказ от его внедрения стал сигналом политической гибкости Оттавы и стремления снять препятствия на пути к прогрессу в экономических переговорах.
Премьер-министр Канады Марк Карни подчеркнул, что отмена налога — это конструктивный шаг, способствующий восстановлению двустороннего диалога с администрацией президента Дональда Трампа. По его словам, устранение потенциального конфликта вокруг цифрового налогообложения открывает возможности для выработки взаимовыгодного тарифного соглашения и нормализации торговых потоков.
Цифровой налог ранее рассматривался как временная мера на фоне глобальных разногласий по поводу налогообложения транснациональных ИТ-гигантов. Однако в условиях оживления переговорного процесса с США приоритет отдан укреплению стратегических экономических связей между двумя крупнейшими торговыми партнёрами.
Ожидается, что предстоящие переговоры затронут широкий круг вопросов, включая тарифные барьеры, доступ к цифровым рынкам, правила трансграничной передачи данных и модернизацию механизмов торгового регулирования. Администрации двух стран планируют выйти на согласованный текст соглашения в ближайшие недели.