Bred Pitt bosh rolda ishtirok etgan" formula-1 " filmi Shimoliy Amerikada yangi kassa yetakchisi bo'lib, debyut dam olish kunida 55,6 million dollar yig'di. Rasm boshlang'ich to'lovlarni 50 million dollarga baholagan sanoat prognozlaridan sezilarli darajada oshdi.
200 million dollardan ortiq byudjetga ega bo'lgan loyiha Apple kompaniyasining an'anaviy kino prokatida o'z o'rnini egallash istagida eng yirik kino tashabbusiga aylandi. Filmni Warner Bros. Discovery. Kompaniya vakillarining ta'kidlashicha, reliz tomoshabinlar va kino tanqidchilari tomonidan keng qo'llab-quvvatlangan. Fikr-mulohaza agregatoridagi reyting 80% dan oshdi, bu tomoshabinlarning ijobiy javobini tasdiqlaydi.
Formula 1 muvaffaqiyatining asosiy elementi uning vizual realizmi edi. Aksariyat sahnalar chempionat bosqichlarida haqiqiy treklarda, bolidlarga o'rnatilgan miniatyura kameralaridan foydalangan holda suratga olingan. Filmda haqiqiy sport sharhlovchilari ham ishtirok etadi, bu esa sodir bo'layotgan voqealarning mavjudligi va ishonchliligini oshiradi.
Prodyuser Jerri Brukxaymer loyihaning o'ziga xosligini ta'kidlab, ekipajga taqdim etilgan formula 1 jamoalari, uchuvchilari va infratuzilmasiga misli ko'rilmagan kirishni ta'kidladi. Bu nafaqat texnik tafsilotlarni, balki motorsportning hissiy muhitini ham etkazishga imkon berdi.
Apple uchun ushbu nashr o'zining to'liq metrajli kino bozoridagi ishtirokini kuchaytirish strategiyasining muhim qismi bo'lib xizmat qiladi. Kompaniya prokat relizlarini Apple TV+striming xizmatida paydo bo'lishidan oldin filmlarni targ'ib qilish bosqichi sifatida ko'radi. An'anaviy kino prokati va undan keyingi onlayn relizni birlashtirgan model kengroq auditoriyani jalb qilish va brend xabardorligini oshirishning asosiy vositasiga aylanmoqda.

Кинофильм «Формула-1», в главной роли которого снялся Брэд Питт, стал новым кассовым лидером в Северной Америке, собрав $55,6 млн в дебютный уикенд. Картина значительно превысила прогнозы индустрии, которые оценивали стартовые сборы на уровне $50 млн. Общие мировые сборы достигли $144 млн.
Проект с бюджетом свыше $200 млн стал крупнейшей киноинициативой Apple в её стремлении занять нишу в традиционном кинопрокате. Дистрибуцией фильма занималась Warner Bros. Discovery. Представители компании отметили, что релиз получил широкую поддержку со стороны зрителей и кинокритиков. Рейтинг на агрегаторе отзывов превысил 80%, что подтверждает положительный отклик аудитории.
Ключевым элементом успеха «Формулы-1» стал её визуальный реализм. Большинство сцен сняты на реальных трассах во время этапов чемпионата, с использованием миниатюрных камер, встроенных в болиды. В фильме также задействованы настоящие спортивные комментаторы, что усиливает эффект присутствия и достоверность происходящего.
Продюсер Джерри Брукхаймер подчеркнул уникальность проекта, отметив беспрецедентный доступ к командам, пилотам и инфраструктуре «Формулы-1», предоставленный съёмочной группе. Это позволило не только передать технические детали, но и эмоциональную атмосферу автоспорта.
Для Apple этот релиз служит важной частью стратегии по укреплению своего присутствия на рынке полнометражного кино. Компания рассматривает прокатные релизы как этап продвижения фильмов перед их появлением на стриминговом сервисе Apple TV+. Модель, сочетающая традиционный кинопрокат и последующий онлайн-релиз, становится ключевым инструментом привлечения более широкой аудитории и повышения узнаваемости бренда.