Iqtisodiyot va moliya vazirligida O'zbekistonda raqamli transformatsiya va milliy fazoviy ma'lumotlar infratuzilmasini (NSDI) rivojlantirish masalalariga bag'ishlangan uchrashuv bo'lib o'tdi. Muzokaralarda vazirning birinchi o'rinbosari Ilhom Norkulov, Yevropa Ittifoqi vakili yana Kurpiza va jahon bankining shaharsozlik masalalari bo'yicha katta mutaxassisi Muhammad nad, shuningdek, mamlakatning tegishli vazirliklari va idoralari vakillari ishtirok etdilar.
Muhokamaning asosiy mavzusi fazoviy ma'lumotlarni raqamlashtirish loyihasi doirasida hamkorlikni kengaytirish edi. NSDI-ni joriy qilish holatiga, shuningdek, platformani davlat rejalashtirish, statistika va hududiy ma'lumotlarni boshqarish tizimiga integratsiya qilish istiqbollariga alohida e'tibor qaratilgan.
Milliy fazoviy ma'lumotlar infratuzilmasi geografik ma'lumotlarni markazlashtirilgan saqlash, qayta ishlash va ulardan foydalanishga qaratilgan huquqiy, texnologik va tashkiliy komponentlarni qamrab oluvchi yagona raqamli ekotizim sifatida shakllanmoqda. Bunday platformalar shaharsozlik, tabiatdan foydalanish, logistika, energetika va ekologiya kabi muhim sohalarda asosli qarorlar qabul qilish uchun asos bo'lib xizmat qiladi.
Uchrashuv ishtirokchilari NSDI ni hududiy rivojlanishda qo'llash imkoniyatlarini, jumladan, hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy salohiyatini aniqroq baholash, infratuzilma yuklarini bashorat qilish va yerdan foydalanish sxemalarini optimallashtirish imkoniyatlarini ko'rib chiqdilar. Geoaxborot texnologiyalarini strategik va operativ rejalashtirish jarayonlariga integratsiya qilish yo'llari ham muhokama qilindi.
Milliy statistika organlari, kadastr xizmatlari, vazirliklar va agentliklar o'rtasida institutsional hamkorlik zarurligi, shuningdek, xalqaro ekspertiza va fazoviy ma'lumotlarni boshqarishning global amaliyotlarini moslashtirish muhimligiga alohida e'tibor qaratildi.
NSDI rivojlanishi, ayniqsa, mintaqalarning barqaror va muvozanatli o'sishi nuqtai nazaridan "O'zbekiston – 2030" milliy strategiyasini amalga oshirish vositasi sifatida qaraladi. Geoaxborot platformasi davlat boshqaruvi samaradorligini oshiradi va hududiy rivojlanish sohasida shaffoflikni ta'minlaydi.
Muzokaralar yakunida ishtirokchilar texnik va ekspert hamkorligini chuqurlashtirishga tayyorligini tasdiqladilar, shuningdek, loyihaning keyingi bosqichlarida hamkorlik formatini kengaytirish to'g'risida kelishib oldilar.

В Министерстве экономики и финансов состоялась встреча, посвящённая вопросам цифровой трансформации и развитию Национальной инфраструктуры пространственных данных (NSDI) в Узбекистане. В переговорах приняли участие первый заместитель министра Илхом Норкулов, представитель Европейского союза Яна Курпиза и старший специалист Всемирного банка по вопросам градостроительства Мухаммад Над, а также представители профильных министерств и ведомств страны.
Ключевой темой обсуждения стало расширение партнёрства в рамках проекта цифровизации пространственной информации. Особое внимание уделено текущему статусу внедрения NSDI, а также перспективам интеграции платформы в государственную систему планирования, статистики и управления территориальными данными.
Национальная инфраструктура пространственных данных формируется как единая цифровая экосистема, охватывающая правовые, технологические и организационные компоненты, направленные на централизованное хранение, обработку и использование географической информации. Подобные платформы становятся основой для принятия обоснованных решений в таких критически важных секторах, как градостроительство, природопользование, логистика, энергетика и экология.
Участники встречи рассмотрели возможности применения NSDI в территориальном развитии, в том числе для более точной оценки социально-экономического потенциала регионов, прогнозирования инфраструктурных нагрузок и оптимизации схем землепользования. Обсуждались и пути интеграции геоинформационных технологий в процессы стратегического и оперативного планирования.
Отдельное внимание было уделено необходимости институционального взаимодействия между национальными органами статистики, кадастровыми службами, министерствами и агентствами, а также значению международной экспертизы и адаптации глобальных практик управления пространственными данными.
Развитие NSDI рассматривается как инструмент реализации национальной стратегии «Узбекистан – 2030», особенно в части устойчивого и сбалансированного роста регионов. Геоинформационная платформа позволит повысить эффективность государственного управления и обеспечить прозрачность в сфере территориального развития.
По итогам переговоров участники подтвердили готовность к углублению технического и экспертного взаимодействия, а также договорились о расширении формата сотрудничества на следующих этапах проекта.