Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanches AQSh tarif siyosatini keskin tanqid qilib, Ispaniya eksportiga qo'yilgan savdo bojlari "ikki baravar adolatsiz"ekanligini aytdi. Uning so'zlariga ko'ra, Ispaniya qo'shma Shtatlar bilan savdo defitsitini qayd etib, bunday choralarni iqtisodiy va siyosiy jihatdan asossiz qiladi.
Sanchesning sharhi Vashington va Evropa Ittifoqi mamlakatlari o'rtasidagi savdo ziddiyatlari kuchayib borayotgan bir paytda yangradi. 9 iyul kuni AQShning bir qator Yevropa tovarlari, shu jumladan ispan mahsulotlari uchun 50 foizgacha oshirilgan tariflari kuchga kirishi mumkin. Ispaniya hukumati yangi cheklovlar kuchga kirmasligi uchun diplomatik harakatlar qilmoqda.
Ispaniyaning NATOning mudofaa xarajatlari bo'yicha yangilangan maqsadini qo'llab-quvvatlamaslik to'g'risidagi qarori keskinlikning qo'shimcha manbai bo'ldi. Gaagadagi alyans sammitida blok a'zolari mudofaa xarajatlarining minimal darajasini YaIMning 5 foizigacha oshirishga kelishib oldilar. Sanchesning ta'kidlashicha, Ispaniya byudjetni 2,1 foizga oshirishga tayyor, ammo endi yo'q. Bu pozitsiya ittifoq sheriklarining tanqidiga sabab bo'ldi va AQShning sobiq prezidenti Donald Trampning Madridga qarshi savdo cheklovlarini joriy etish bilan tahdid qilgan keskin munosabatiga sabab bo'ldi.
Iqtisodiy o'sish sur'atlarini evro hududi o'rtacha ko'rsatkichlaridan yuqori bo'lgan Ispaniya qo'shimcha tarif to'siqlarisiz Amerika bozoriga kirishni saqlab qolishga intiladi. Mamlakat rasmiylari savdo munosabatlarida muvozanatli yondashuv zarurligini ta'kidlaydilar va Ispaniyaning o'zi AQShga aniq eksport qiluvchi bo'lmagan sharoitda nomutanosib iqtisodiy bosim o'tkazayotganliklarini ta'kidlaydilar.

Премьер-министр Испании Педро Санчес выступил с резкой критикой в адрес тарифной политики США, заявив, что введённые торговые пошлины на испанский экспорт являются «вдвойне несправедливыми». По его словам, Испания фиксирует торговый дефицит с Соединёнными Штатами, что делает подобные меры экономически и политически необоснованными.
Комментарий Санчеса прозвучал на фоне усиления торговой напряжённости между Вашингтоном и странами Европейского союза. 9 июля в силу могут вступить повышенные тарифы США — до 50% на ряд европейских товаров, включая продукцию испанского производства. Испанское правительство предпринимает дипломатические усилия, чтобы избежать вступления новых ограничений в силу.
Дополнительным источником напряжённости стало решение Испании не поддерживать обновлённую цель НАТО по оборонным расходам. На саммите альянса в Гааге члены блока согласовали повышение минимального уровня оборонных расходов до 5% ВВП. Санчес заявил, что Испания готова увеличить бюджет до 2,1%, но не более. Позиция вызвала критику со стороны партнёров по альянсу и стала поводом для резкой реакции со стороны бывшего президента США Дональда Трампа, пригрозившего ввести торговые ограничения против Мадрида.
Испания, демонстрирующая темпы экономического роста, опережающие средние показатели по еврозоне, стремится сохранить доступ к американскому рынку без дополнительных тарифных барьеров. Власти страны настаивают на необходимости сбалансированного подхода в торговых отношениях и подчёркивают, что несут непропорциональное экономическое давление в условиях, когда сама Испания не является нетто-экспортёром в США.