26 iyun kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o'rinbosari Shohruh G'ulomov va Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) delegatsiyasi o'rtasida muzokaralar bo'lib o'tdi, unga iqtisodiy rivojlanish departamentining xususiy sektorni rivojlantirish guruhining katta direktori Yasuyo Okumoto boshchilik qildi. Uchrashuvning asosiy mavzusi O'zbekistonda yoshlar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlash va xususiy sektorni rivojlantirish bo'ldi.
Tomonlar ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikning holatini batafsil muhokama qilib, keyingi hamkorlikning asosiy vektorlarini — inson kapitalini rivojlantirish, texnik ko'mak va ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirishni belgilab berishdi. Yoshlar o'rtasida tadbirkorlik tashabbusini rag'batlantirish va biznes ta'limi sifatini oshirishga qaratilgan loyihalarga alohida e'tibor qaratildi.
Ushbu sa'y-harakatlarda JICA ko'magida faoliyat ko'rsatayotgan O'zbekiston-Yaponiya inson resurslarini rivojlantirish markazi (UJC) muhim rol o'ynaydi. Markaz yosh mutaxassislarda amaliy biznes ko'nikmalarini shakllantirishga yo'naltirilgan tadbirkorlik bo'yicha ixtisoslashtirilgan kurslar, malaka oshirish dasturlari va madaniy-ma'rifiy tashabbuslarni tashkil etadi.
Uchrashuv doirasida Markazning o'quv infratuzilmasini modernizatsiya qilish va ta'lim mazmunini kengaytirish bo'yicha takliflar ko'rib chiqildi. Yapon ekspertlari va tadbirkorlarining ishtirokini o'z ichiga olgan yangi o'quv dasturlari formatlari va maslahat yordamini ishlab chiqish rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunida "O'zbekiston-Yaponiya inson resurslarini rivojlantirish markazi (3-bosqich) orqali tadbirkorlar salohiyatini rivojlantirish va ishbilarmonlik aloqalarini o'rnatish"loyihasi doirasida texnik hamkorlik to'g'risidagi bayonnoma imzolandi. Hujjat, ayniqsa, yoshlar segmentida tadbirkorlik ekotizimini mustahkamlashga qaratilgan ta'lim va institutsional tashabbuslarni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Loyiha inson kapitalini uzoq muddatli rivojlantirish va innovatsiyalarni va kichik va o'rta biznesning barqaror o'sishini qo'llab-quvvatlashga qodir muhitni shakllantirishga qaratilgan strategik e'tiborni aks ettiradi. Ushbu yo'nalishda Yaponiya bilan hamkorlikni chuqurlashtirish O'zbekistonning xalqaro ishbilarmonlik aloqalarini iqtisodiy o'zgartirish va kengaytirishga qo'shimcha turtki bo'lmoqda.

On June 26, Deputy Minister of Investment, Industry and Trade Shohrukh Gulamov held talks with a delegation of the Japan International Cooperation Agency (JICA), headed by Yasuyo Okumoto, Senior Director of the Private Sector Development Group of the Department of Economic Development. The main topic of the meeting was support for youth entrepreneurship and development of the private sector in Uzbekistan.
The parties discussed in detail the state of bilateral economic cooperation, identifying key vectors of further cooperation — development of human capital, technical assistance and expansion of business contacts. Special attention was paid to projects aimed at stimulating entrepreneurial initiative among young people and improving the quality of business education.
The Uzbek-Japanese Center for Human Resource Development (UJC), supported by JICA, plays a key role in this effort. The Center organizes specialized courses on entrepreneurship, advanced training programs, and cultural and educational initiatives aimed at developing practical business skills among young professionals.
During the meeting, proposals were considered to modernize the educational infrastructure of the Center and expand educational content. It is planned to develop new formats of training programs and consulting support, including the participation of Japanese experts and entrepreneurs.
Following the talks, a Protocol on technical cooperation was signed within the framework of the project " Developing the potential of entrepreneurs and establishing business ties through the Uzbek-Japanese Center for Human Resource Development (Phase 3)". The document provides for the implementation of educational and institutional initiatives aimed at strengthening the entrepreneurial ecosystem, especially in the youth segment.
The project reflects a strategic focus on the long-term development of human capital and the formation of an environment that can support innovation and sustainable growth of small and medium-sized businesses. Deepening cooperation with Japan in this direction creates an additional impetus for the economic transformation and expansion of international business ties of Uzbekistan.