Xalqaro reyting agentligi O'zbekistonning xorijiy valyutadagi uzoq muddatli suveren kredit reytingini avvalgi "BB-" dan "BB"darajasiga ko'tardi. Reyting prognozi "barqaror"deb belgilangan. Qaror institutsional islohotlarning tezlashishi va iqtisodiy o'sishning barqaror istiqbollari bilan bog'liq.
Reytingning o'zgarishiga ta'sir ko'rsatgan asosiy omillardan biri bu davlat qarzining past darajasini saqlab qolish, muhim tashqi zaxiralar va fiskal buferlarning mavjudligi va YAIM o'sishining yuqori potentsial dinamikasi edi. Shu bilan birga, agentlik aholi jon boshiga YaIMning nisbatan past ko'rsatkichi ko'rinishidagi cheklovni ko'rsatmoqda.
2024 yil yakunlariga ko'ra, konsolidatsiyalangan byudjet taqchilligi YaIMning 3 foizini tashkil etdi, bu kutilgan 4 foizdan past bo'ldi. Prognozlarga ko'ra, 2025-2026 yillarda keng ko'lamli investitsiya dasturlari va iqtisodiyotning ayrim tarmoqlarini doimiy qo'llab-quvvatlashiga qaramay, bu ko'rsatkich 3% da qoladi.
Fitch davlat sektorini boshqarishda ijobiy o'zgarishlarni qayd etadi. Xususan, davlat korxonalarining operatsion mustaqilligini qayta qurish va oshirishga qaratilgan islohotlar samaradorlikni oshirish va kvazifiskal xavflarni kamaytirish uchun strategik muhim qadamlar sifatida qaraladi.
2025 va 2026-yillarda O'zbekiston iqtisodiyoti har yili 6,3 foiz barqaror o'sishni ko'rsatishi kutilmoqda. Ushbu sur'at ichki talabga, infratuzilmaga faol davlat investitsiyalariga, eksportning o'sishiga va asosiy tarmoqlar — energetika, qurilish va sanoatdagi ijobiy dinamikaga tayanadi.
Kredit balining mustahkamlanishi institutsional muhit va muvozanatli makroiqtisodiy boshqaruvni modernizatsiya qilish bo'yicha izchil sa'y-harakatlar fonida mamlakatning investitsion jozibadorligining oshishidan dalolat beradi.

Международное рейтинговое агентство повысило долгосрочный суверенный кредитный рейтинг Узбекистана в иностранной валюте до уровня «BB» с прежнего «BB-». Прогноз по рейтингу обозначен как «стабильный». Решение обусловлено ускорением институциональных реформ и устойчивыми перспективами экономического роста.
Одним из ключевых факторов, повлиявших на изменение рейтинга, стало сохранение низкого уровня государственного долга, наличие значительных внешних резервов и фискальных буферов, а также высокая потенциальная динамика роста ВВП. Вместе с тем агентство указывает на сохраняющееся ограничение в виде сравнительно низкого показателя ВВП на душу населения.
По итогам 2024 года дефицит консолидированного бюджета составил 3% ВВП, что оказалось ниже ожидаемых 4%. Согласно прогнозам, в 2025–2026 годах показатель останется на уровне 3%, несмотря на масштабные инвестиционные программы и продолжающуюся поддержку отдельных секторов экономики.
Fitch отмечает положительные изменения в управлении государственным сектором. В частности, реформы, направленные на реструктуризацию и повышение операционной независимости госпредприятий, рассматриваются как стратегически важные шаги к повышению эффективности и снижению квазифискальных рисков.
Ожидается, что в 2025 и 2026 годах экономика Узбекистана будет демонстрировать стабильный рост на уровне 6,3% ежегодно. Такой темп опирается на внутренний спрос, активное государственное инвестирование в инфраструктуру, рост экспорта и позитивную динамику в ключевых секторах — энергетике, строительстве и промышленности.
Укрепление кредитного рейтинга сигнализирует о повышении инвестиционной привлекательности страны на фоне последовательных усилий по модернизации институциональной среды и сбалансированного макроэкономического управления.