Belarus va O'zbekiston mahsulotlarning muvofiqligini baholash natijalarini o'zaro tan olish to'g'risida ikki tomonlama bitim tayyorlashning yakuniy bosqichiga kirishmoqda. Ikki mamlakatning milliy standartlashtirish organlari o'rtasida muhokama qilingan hujjat texnik to'siqlarni olib tashlash va o'zaro savdoni soddalashtirishning asosiy elementi bo'ladi.
Muzokaralar standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish bo'yicha davlatlararo kengashning 67-yig'ilishi doirasida faollashdi. Belorussiyani standartlashtirish bo'yicha davlat qo'mitasi raisi Elena Morgunovaning O'zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi texnik tartibga solish agentligi delegatsiyasi bilan Akmal Jumanazarov boshchiligidagi uchrashuvi chog'ida texnik to'siqlarni bartaraf etish bo'yicha kompleks dasturni amaliy amalga oshirishga yondashuvlar kelishib olindi.
Yangi kelishuvning asosiy elementi ikki mamlakat vakolatli tashkilotlari tomonidan o'tkaziladigan sertifikatlashtirish, sinov va inspeksiya nazorati natijalarini tan olish bo'ladi. Bu eksportchilarga muvofiqlikni baholashning takroriy protseduralaridan qochishga imkon beradi va mahsulotni sherik mamlakat bozoriga kiritish uchun vaqt va moliyaviy xarajatlarni sezilarli darajada kamaytiradi.
Muloqot doirasida texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi islohotlarning kadrlar va uslubiy jihatlari ham ko'rib chiqildi. Eksport qiluvchi korxonalar mutaxassislarini tayyorlash masalalariga, shu jumladan mashinasozlikdan tortib oziq-ovqat va kimyo sanoatiga qadar turli sohalardagi mahsulotlarga majburiy talablar masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Belarus tomonidan O'zbekiston hududida "sifat Akademiyasi" ta'lim markazining filialini tashkil etish tashabbusi bildirildi. Bunday qadam ta'limni mahalliylashtirish, texnik mutaxassislarning vakolatlari darajasini oshirish va eksport uchun mahsulotlar bilan ishlaydigan korxonalarda yagona standartlarni amalga oshirishni soddalashtirishga imkon beradi.
Belarus tashqi qo'ng'iroqlarga javoban standartlashtirish tizimini moslashtirishda davom etmoqda. Yangi bosqichning ustuvor yo'nalishlari import o'rnini bosish maqsadida standartlashtirish, texnologik avtonomiya va normativ-huquqiy bazani rivojlantirish bo'ldi. Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston bilan strategik sheriklik Evroosiyo mintaqasida sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash va umumiy texnik makonni shakllantirish yo'lidagi muhim qadam sifatida qabul qilinmoqda.

Belarus and Uzbekistan are entering the final stage of preparing a bilateral agreement on mutual recognition of product conformity assessment results. The document being discussed between the two countries ' national standardization bodies will be a key element in removing technical barriers and facilitating mutual trade.
Negotiations intensified during the 67th meeting of the Interstate Council for Standardization, Metrology and Certification. During the meeting between the Chairman of the State Committee for Standardization of Belarus Elena Morgunova and the delegation of the Agency for Technical Regulation under the Cabinet of Ministers of Uzbekistan, headed by Akmal Zhumanazarov, approaches to the practical implementation of a comprehensive program to eliminate technical obstacles were agreed.
A key element of the new agreement will be the recognition of the results of certification, testing and inspection carried out by authorized organizations of both countries. This will allow exporters to avoid duplicate conformity assessment procedures and significantly reduce the time and financial costs of entering the partner country's market.
Within the framework of the dialogue, personnel and methodological aspects of technical regulation reforms were also considered. Special attention is paid to the training of specialists of exporting enterprises, including mandatory requirements for products in various industries - from mechanical engineering to the food and chemical industry.
The Belarusian side proposed to create a branch of the educational center "Academy of Quality" in Uzbekistan. This step will help localize training, increase the level of competence of technical specialists and simplify the implementation of common standards at enterprises working with products for export.
Belarus continues to adapt its standardization system in response to external challenges. The priorities of the new stage are advanced standardization, technological autonomy and development of the regulatory framework for import substitution. In this context, the strategic partnership with Uzbekistan is perceived as an important step towards strengthening industrial cooperation and creating a common technical space in the Eurasian region.