Belarus va O'zbekiston mahsulotlarning muvofiqligini baholash natijalarini o'zaro tan olish to'g'risida ikki tomonlama bitim tayyorlashning yakuniy bosqichiga kirishmoqda. Ikki mamlakatning milliy standartlashtirish organlari o'rtasida muhokama qilingan hujjat texnik to'siqlarni olib tashlash va o'zaro savdoni soddalashtirishning asosiy elementi bo'ladi.
Muzokaralar standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish bo'yicha davlatlararo kengashning 67-yig'ilishi doirasida faollashdi. Belorussiyani standartlashtirish bo'yicha davlat qo'mitasi raisi Elena Morgunovaning O'zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi texnik tartibga solish agentligi delegatsiyasi bilan Akmal Jumanazarov boshchiligidagi uchrashuvi chog'ida texnik to'siqlarni bartaraf etish bo'yicha kompleks dasturni amaliy amalga oshirishga yondashuvlar kelishib olindi.
Yangi kelishuvning asosiy elementi ikki mamlakat vakolatli tashkilotlari tomonidan o'tkaziladigan sertifikatlashtirish, sinov va inspeksiya nazorati natijalarini tan olish bo'ladi. Bu eksportchilarga muvofiqlikni baholashning takroriy protseduralaridan qochishga imkon beradi va mahsulotni sherik mamlakat bozoriga kiritish uchun vaqt va moliyaviy xarajatlarni sezilarli darajada kamaytiradi.
Muloqot doirasida texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi islohotlarning kadrlar va uslubiy jihatlari ham ko'rib chiqildi. Eksport qiluvchi korxonalar mutaxassislarini tayyorlash masalalariga, shu jumladan mashinasozlikdan tortib oziq-ovqat va kimyo sanoatiga qadar turli sohalardagi mahsulotlarga majburiy talablar masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Belarus tomonidan O'zbekiston hududida "sifat Akademiyasi" ta'lim markazining filialini tashkil etish tashabbusi bildirildi. Bunday qadam ta'limni mahalliylashtirish, texnik mutaxassislarning vakolatlari darajasini oshirish va eksport uchun mahsulotlar bilan ishlaydigan korxonalarda yagona standartlarni amalga oshirishni soddalashtirishga imkon beradi.
Belarus tashqi qo'ng'iroqlarga javoban standartlashtirish tizimini moslashtirishda davom etmoqda. Yangi bosqichning ustuvor yo'nalishlari import o'rnini bosish maqsadida standartlashtirish, texnologik avtonomiya va normativ-huquqiy bazani rivojlantirish bo'ldi. Shu nuqtai nazardan, O'zbekiston bilan strategik sheriklik Evroosiyo mintaqasida sanoat kooperatsiyasini mustahkamlash va umumiy texnik makonni shakllantirish yo'lidagi muhim qadam sifatida qabul qilinmoqda.

Беларусь и Узбекистан выходят на финальный этап подготовки двустороннего соглашения о взаимном признании результатов оценки соответствия продукции. Документ, обсуждаемый между национальными органами по стандартизации двух стран, станет ключевым элементом в снятии технических барьеров и упрощении взаимной торговли.
Переговоры активизировались в рамках 67-го заседания Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации. В ходе встречи председателя Государственного комитета по стандартизации Беларуси Елены Моргуновой с делегацией Агентства по техническому регулированию при Кабинете Министров Узбекистана, которую возглавил Акмал Жуманазаров, были согласованы подходы к практической реализации Комплексной программы по устранению технических препятствий.
Ключевым элементом нового соглашения станет признание результатов сертификации, испытаний и инспекционного контроля, проводимых уполномоченными организациями обеих стран. Это позволит экспортёрам избежать дублирующих процедур оценки соответствия и существенно сократит временные и финансовые издержки на выход продукции на рынок партнёрской страны.
В рамках диалога были также рассмотрены кадровые и методологические аспекты реформ в области технического регулирования. Отдельное внимание уделено вопросам подготовки специалистов предприятий-экспортёров, в том числе по вопросам обязательных требований к продукции в различных отраслях — от машиностроения до пищевой и химической промышленности.
С белорусской стороны прозвучала инициатива создать филиал образовательного центра «Академия качества» на территории Узбекистана. Такой шаг позволит локализовать обучение, повысить уровень компетенций технических специалистов и упростить внедрение единых стандартов на предприятиях, работающих с продукцией на экспорт.
Беларусь продолжает адаптировать свою систему стандартизации в ответ на внешние вызовы. Приоритетами нового этапа стали опережающая стандартизация, технологическая автономия и развитие нормативной базы в целях импортозамещения. В этом контексте стратегическое партнёрство с Узбекистаном воспринимается как важный шаг к укреплению промышленной кооперации и формированию общего технического пространства в Евразийском регионе.