O ' zbekiston Respublikasi Senati yalpi majlisda 1963-yil 21-maydagi "o' zbekiston Respublikasini yadroviy zarar uchun fuqarolik javobgarligi to ' g 'risidagi Vena konvensiyasiga qo' shish to ' g 'risida" gi qonunni tasdiqladi. Xalqaro huquqiy hujjatga qo'shilish fuqarolik yadroviy inshootlarida sodir bo'lgan voqealar oqibatlari uchun javobgarlik masalalarini tartibga solish uchun aniq huquqiy bazani o'rnatishga qaratilgan.
Konvensiyada yadroviy qurilma operatorining radiatsiyaviy avariyalar natijasida yetkazilgan zarar uchun fuqarolik javobgarligi rejimini belgilash nazarda tutilgan, shuningdek, jabrlanganlarga kompensatsiya berishning moliyaviy kafolatlarini ta'minlash uchun minimal talablarni belgilaydi. Hodisa yuz bergan taqdirda ham alohida fuqarolarga, ham umuman davlatga etkazilgan zararni qoplash tartibi ko'zda tutiladi.
Qonun sug'urta va kompensatsiya mexanizmlarini joriy etish, yadro xavfsizligining huquqiy kafolatlarini mustahkamlash va atom energetikasi sohasidagi milliy tartibga solish tizimiga bo'lgan ishonch darajasini oshirishga qaratilgan. Hujjatga ko'ra, O'zbekiston yadro xavfsizligi sohasidagi huquqiy tartibga solishning asosiy xalqaro mexanizmlaridan foydalanish huquqiga ega bo'lib, atrof-muhit va aholi muhofazasini ta'minlash bo'yicha xalqaro standartlarga rioya qilishi shart.
Konvensiyaga qo'shilish, shuningdek, xalqaro atom energiyasi agentligi (IAEA) bilan hamkorlikni chuqurlashtirish va qo'shma dasturlarni, shu jumladan atom energetikasi va yadro texnologiyalarini rivojlantirish bo'yicha istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun asos yaratadi. Ushbu qaror me'yoriy-huquqiy bazani rivojlantirishni jadallashtirishi va O'zbekistonning xalqaro yadroviy javobgarlik va nazorat tizimiga integratsiyalashuvini osonlashtirishi kutilmoqda.
Muhokama yakunlari bo'yicha qonun loyihasi Senat a'zolari tomonidan bir ovozdan qo'llab-quvvatlandi.

Сенат Республики Узбекистан на пленарном заседании утвердил закон «О присоединении Республики Узбекистан к Венской конвенции о гражданской ответственности за ядерный ущерб» от 21 мая 1963 года. Присоединение к международному правовому акту направлено на установление чёткой юридической базы для регулирования вопросов ответственности за последствия инцидентов на гражданских ядерных объектах.
Конвенция предусматривает установление режима гражданской ответственности оператора ядерной установки за ущерб, причинённый в результате радиационных аварий, а также определяет минимальные требования к обеспечению финансовых гарантий компенсации пострадавшим. В случае инцидента будет предусмотрена процедура возмещения ущерба как отдельным гражданам, так и государству в целом.
Закон направлен на внедрение механизмов страхования и компенсации, укрепление юридических гарантий ядерной безопасности и повышение уровня доверия к национальной системе регулирования в сфере ядерной энергетики. Согласно документу, Узбекистан получает доступ к ключевым международным механизмам правового урегулирования в области ядерной безопасности и будет обязан соблюдать международные стандарты по обеспечению защиты окружающей среды и населения.
Присоединение к Конвенции также создаёт основу для углубления сотрудничества с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) и реализации совместных программ, включая перспективные проекты по развитию атомной энергетики и ядерных технологий. Ожидается, что это решение ускорит развитие нормативной базы и упростит интеграцию Узбекистана в международную систему ядерной ответственности и контроля.