O ' zbekiston Respublikasi Senati yalpi majlisda 1963-yil 21-maydagi "o' zbekiston Respublikasini yadroviy zarar uchun fuqarolik javobgarligi to ' g 'risidagi Vena konvensiyasiga qo' shish to ' g 'risida" gi qonunni tasdiqladi. Xalqaro huquqiy hujjatga qo'shilish fuqarolik yadroviy inshootlarida sodir bo'lgan voqealar oqibatlari uchun javobgarlik masalalarini tartibga solish uchun aniq huquqiy bazani o'rnatishga qaratilgan.
Konvensiyada yadroviy qurilma operatorining radiatsiyaviy avariyalar natijasida yetkazilgan zarar uchun fuqarolik javobgarligi rejimini belgilash nazarda tutilgan, shuningdek, jabrlanganlarga kompensatsiya berishning moliyaviy kafolatlarini ta'minlash uchun minimal talablarni belgilaydi. Hodisa yuz bergan taqdirda ham alohida fuqarolarga, ham umuman davlatga etkazilgan zararni qoplash tartibi ko'zda tutiladi.
Qonun sug'urta va kompensatsiya mexanizmlarini joriy etish, yadro xavfsizligining huquqiy kafolatlarini mustahkamlash va atom energetikasi sohasidagi milliy tartibga solish tizimiga bo'lgan ishonch darajasini oshirishga qaratilgan. Hujjatga ko'ra, O'zbekiston yadro xavfsizligi sohasidagi huquqiy tartibga solishning asosiy xalqaro mexanizmlaridan foydalanish huquqiga ega bo'lib, atrof-muhit va aholi muhofazasini ta'minlash bo'yicha xalqaro standartlarga rioya qilishi shart.
Konvensiyaga qo'shilish, shuningdek, xalqaro atom energiyasi agentligi (IAEA) bilan hamkorlikni chuqurlashtirish va qo'shma dasturlarni, shu jumladan atom energetikasi va yadro texnologiyalarini rivojlantirish bo'yicha istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun asos yaratadi. Ushbu qaror me'yoriy-huquqiy bazani rivojlantirishni jadallashtirishi va O'zbekistonning xalqaro yadroviy javobgarlik va nazorat tizimiga integratsiyalashuvini osonlashtirishi kutilmoqda.
Muhokama yakunlari bo'yicha qonun loyihasi Senat a'zolari tomonidan bir ovozdan qo'llab-quvvatlandi.

The Senate of the Republic of Uzbekistan at its plenary session approved the law "On Accession of the Republic of Uzbekistan to the Vienna Convention on Civil Liability for Nuclear Damage" dated May 21, 1963. Accession to the international legal act is aimed at establishing a clear legal framework for regulating liability for the consequences of incidents at civilian nuclear facilities.
The Convention provides for the establishment of a regime of civil liability of the operator of a nuclear installation for damage caused as a result of radiation accidents, and also defines minimum requirements for providing financial guarantees of compensation to victims. In the event of an incident, there will be a procedure for compensation of damage to both individual citizens and the state as a whole.
The law is aimed at introducing insurance and compensation mechanisms, strengthening legal guarantees of nuclear safety and increasing confidence in the national regulatory system in the field of nuclear energy. According to the document, Uzbekistan gets access to key international mechanisms of legal regulation in the field of nuclear safety and will be obliged to comply with international standards for ensuring the protection of the environment and the population.
Accession to the Convention also provides a basis for deepening cooperation with the International Atomic Energy Agency (IAEA) and implementing joint programs, including promising projects for the development of nuclear energy and nuclear technologies. It is expected that this decision will accelerate the development of the regulatory framework and simplify the integration of Uzbekistan into the international system of nuclear responsibility and control.