O'zbekiston va Germaniya ixtisoslashtirilgan idoralari vakillarining yashil iqtisodiyotni rivojlantirish, qayta tiklanadigan energiya manbalariga o'tish va energiya samaradorligini oshirish masalalariga bag'ishlangan ikki tomonlama uchrashuvi bo'lib o'tdi.
Muzokaralarda Germaniya iqtisodiyot va energetika federal vazirligining energetika siyosati, yashil energetikaga o'tish va energiya samaradorligi departamenti boshlig'i Urs Daniel Engels hamda O'zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va moliya vazirining o'rinbosari Umid Abidxajayev ishtirok etdi.
Uchrashuvda Germaniyaning O'zbekistondagi elchisi o'rinbosari Mixael Vimmer, Germaniya energiya samaradorligi agentligi (DENA) Markaziy Osiyo, Turkiya va Janubiy Kavkaz loyihalari direktori Yelena Metzger, Iqtisodiyot va moliya vazirligi bo'lim boshlig'i Shohzod Islomov, yashil iqtisodiyot loyihalari markazi loyiha ofisi direktori Temur Malik Narzikulov hamda makroiqtisodiy va mintaqaviy tadqiqotlar instituti vakillari ishtirok etdi va boshqa tegishli tashkilotlar.
Muzokaralarning asosiy mavzulari:
- O'zbekiston hududida yashil energetika infratuzilmasini rivojlantirish;
- Zamonaviy texnologik echimlarni joriy etish orqali energiya samaradorligini oshirish;
- Energiya tejaydigan tizimlarni ijtimoiy infratuzilma binolariga, shu jumladan maktablar, kasalxonalar va bolalar muassasalariga integratsiya qilish;
- Iqlim neytral shaharlarning shakllanishi va dekarbonizatsiya jarayonlarining tezlashishi.
Tomonlar o'zaro ekspert baholarini almashdilar, hamkorlikning potentsial yo'nalishlari va qo'shma loyihalarni amalga oshirish mexanizmlarini muhokama qildilar. Germaniya vakillari O'zbekistonning barqaror iqtisodiy o'sishga bo'lgan ilg'or yondashuvlarini ta'kidlab, mintaqada qayta tiklanadigan energetikani rivojlantirishga ko'maklashish va uglerod neytral shaharsozlik modeliga o'tishni qo'llab-quvvatlashga tayyorligini ta'kidladilar.
Uchrashuv yakunida muntazam axborot almashishni davom ettirish, sheriklik tashabbuslarini kengaytirish va yashil transformatsiya sohasida barqaror muloqotni yo'lga qo'yish bo'yicha kelishuvga erishildi.

Состоялась двусторонняя встреча представителей профильных ведомств Узбекистана и Германии, посвящённая вопросам развития зелёной экономики, перехода на возобновляемые источники энергии и повышения энергоэффективности.
В переговорах приняли участие Урс Даниэль Энгельс, начальник Департамента энергетической политики, перехода на зелёную энергетику и энергоэффективности Федерального министерства экономики и энергетики Германии, и Умид Абидхаджаев, заместитель министра экономики и финансов Республики Узбекистан.
Во встрече также участвовали заместитель посла Германии в Узбекистане Михаэль Виммер, директор проектов по Центральной Азии, Турции и Южному Кавказу Германского агентства по энергоэффективности (DENA) Елена Мецгер, начальник отдела Министерства экономики и финансов Шохзод Исламов, директор проектного офиса Центра проектов зелёной экономики Темур Малик Нарзикулов, а также представители Института макроэкономических и региональных исследований и других профильных организаций.
Ключевыми темами переговоров стали:
- Развитие инфраструктуры зелёной энергетики на территории Узбекистана;
- Повышение энергоэффективности за счёт внедрения современных технологических решений;
- Интеграция энергосберегающих систем в здания социальной инфраструктуры, включая школы, больницы и детские учреждения;
- Формирование климатически нейтральных городов и ускорение процессов декарбонизации.
Стороны обменялись экспертными оценками, обсудили потенциальные направления сотрудничества и механизмы реализации совместных проектов. Представители Германии отметили прогрессивные подходы Узбекистана к устойчивому экономическому росту, подчеркнув готовность содействовать развитию возобновляемой энергетики в регионе и поддержать переход к углеродно-нейтральной модели городского развития.
По итогам встречи было достигнуто согласие на продолжение регулярного обмена информацией, расширение партнёрских инициатив и выстраивание устойчивого диалога в области зелёной трансформации.