O'zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o'rinbosari-iqtisodiyot va moliya vaziri Jamshid Kuchkarovning citi Bank delegatsiyasi bilan mijozlar bilan ishlash bo'yicha direktor Devid Livingston boshchiligida uchrashuvi bo'lib o'tdi. Muhokama ikki tomonlama hamkorlik istiqbollariga, joriy loyihalarni baholashga va mamlakatda davom etayotgan iqtisodiy o'zgarishlar kontekstida asosiy ustuvorliklarni muvofiqlashtirishga qaratilgan.
Tomonlar keng ko'lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni izchil amalga oshirish, jumladan, xususiylashtirishni jadallashtirish, davlat korxonalarini qayta qurish va ularning raqobatbardoshligini oshirish muhimligini ta'kidladilar. Infratuzilma xizmatlari sifatini yaxshilash, xususan, aholini barqaror elektr ta'minoti va toza ichimlik suvidan foydalanish bilan ta'minlash muhim yo'nalishlar qatoriga kiradi. Bunday loyihalarni amalga oshirishda davlat-xususiy sheriklik mexanizmining ahamiyati ta'kidlandi.
Muzokaralar davomida xususiy sektorni barqaror iqtisodiy o'sish dvigatellaridan biri sifatida faol qo'llab-quvvatlash zarurligi muhokama qilindi. Bozor mexanizmlarini yanada mustahkamlash va tadbirkorlik faoliyatini rag'batlantirish hukumatning joriy siyosati markazida qolayotgani ta'kidlandi.
Uchrashuv ishtirokchilari xalqaro suveren reyting agentliklari bilan hamkorlik qilish, shuningdek, O'zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a'zo bo'lishiga ko'maklashish masalalari yuzasidan fikr almashdilar. Inflyatsiyani nazorat qilish va global o'zgaruvchanlik sharoitida makroiqtisodiy barqarorlikni saqlash yondashuvlari muhokama qilindi.
Citigroup Inc moliyaviy xolding tarkibiga kiruvchi Citi Bank., AQShning eng yirik tijorat banklaridan biri bo'lib, global kapital bozorlarida faol ishtirok etadi. O'zbekiston bilan hamkorlik doirasida bank investitsiyalarni jalb qilish va moliyaviy vositalarni rivojlantirish masalalari bo'yicha texnik va maslahat yordamini taqdim etadi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligi matbuot xizmati ma'lumotlariga ko'ra, tomonlar hamkorlikni kengaytirish va milliy iqtisodiyot barqarorligini mustahkamlash va uni xalqaro moliya tizimiga integratsiyalashga qaratilgan yangi loyihalarni amalga oshirishga o'zaro qiziqish bildirdilar.

Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan — Minister of Economy and Finance Jamshid Kuchkarov met with a delegation of Citi Bank headed by David Livingston, Director of Customer Relations. The discussion focused on the prospects of bilateral cooperation, assessment of current projects and coordination of key priorities in the context of the ongoing economic transformation in the country.
The parties stressed the importance of consistently implementing large-scale socio-economic reforms, including accelerating privatization, restructuring state-owned enterprises and increasing their competitiveness. Among the key areas mentioned are improving the quality of infrastructure services — in particular, providing the population with a stable electricity supply and access to clean drinking water. The importance of the mechanism of public-private partnership in the implementation of such projects is emphasized.
During the talks, the need for active support of the private sector as one of the engines of sustainable economic growth was discussed. It was noted that further strengthening of market mechanisms and stimulating entrepreneurial activity remain at the center of the Government's current policy.
The participants of the meeting exchanged views on cooperation with international sovereign rating agencies, as well as on promoting Uzbekistan's accession to the World Trade Organization. Approaches to controlling inflation and maintaining macroeconomic stability in the face of global volatility are discussed.
Citi Bank, part of the financial holding company Citigroup Inc., is one of the largest commercial banks in the United States with an active presence in the global capital markets. Within the framework of cooperation with Uzbekistan, the bank provides technical and advisory support on attracting investment and developing financial instruments.
According to the press service of the Ministry of Economy and Finance, the parties expressed mutual interest in expanding the partnership and implementing new projects aimed at strengthening the stability of the national economy and its integration into the international financial system.