AQSh prezidenti Donald Tramp NATO davlatlari tomonidan kelishilgan mudofaa xarajatlari bo'yicha yangi maqsadni qo'llab-quvvatlashdan bosh tortgani uchun Ispaniyani qattiq tanqid qildi. Gaagada bo'lib o'tgan sammit doirasida Trump, agar Madrid ittifoq kelishuvidan chetga chiqishda davom etsa, Ispaniya eksportiga ikki baravar tariflarni joriy etish niyatida ekanligini bildirdi.
"Siz to'lamaydigan yagona davlatsiz. Muammo nima ekanligini tushunmayapman", dedi Trump Ispaniya rahbariyatining mudofaani moliyalashtirish bo'yicha pozitsiyasini sharhlab. Uning qo'shimcha qilishicha, bunga javoban AQSh ikki tomonlama savdo shartnomasining bir qismi sifatida "[Ispaniyani] ikki baravar to'lashga majbur qiladi". Ushbu bayonotlar Ispaniyaning IBEX 35 fond bozori indeksining 1,5 foizga pasayishiga olib keldi. Prezident nutqidan oldin pasayish 1,3% ni tashkil etdi.
Evropa Ittifoqining barcha 27 mamlakati nomidan savdo siyosati uchun mas'ul bo'lgan Evropa komissiyasi Vashington bilan muzokaralarni davom ettirib, 9 — iyulgacha, blokning AQShga eksportining katta qismi uchun ko'tarilgan tariflar — 50% gacha kuchga kirgunga qadar shartnoma tuzishga harakat qilmoqda. Evropa Ittifoqining hisob-kitoblariga ko'ra, amaldagi bojlar taxminan ta'sir qiladi €380 milliard ($439 milliard) etkazib berish, bu mintaqaning AQShga eksportining taxminan 70 foiziga teng.
Ispaniya iqtisodiyot va savdo vaziri Karlos Kuerpo Trumpning tahdidlarini rad etib, Madrid to'g'ridan-to'g'ri savdo muzokaralarini olib bormasligini ta'kidladi. "AQSh bilan muzokaralar butun Evropa jarayonidir. Barcha qarorlar Evropa komissiyasi tomonidan qabul qilinadi", dedi u EFE agentligiga bergan sharhida.
Ispaniya bosh vaziri Pedro Sanches avvalroq mamlakat mudofaa xarajatlarini YaIMning 2,1 foizigacha oshirishini, ammo NATOning yangilangan tashabbusi doirasida taklif qilingan 5 foizlik maqsaddan voz kechishini aytgan edi. U Madridning boshqa majburiyatlarni bajarishga tayyorligini tasdiqladi, shu jumladan qurol-yarog ' etkazib berish va to'liq moliyaviy yukni o'z zimmasiga olmasdan yangi missiyalarda qatnashish.
Trump ma'muriyati Evropa mahsulotlarining keng doirasiga tariflarni oshirish siyosatini davom ettirmoqda. Oq uy Avtomobillar uchun 25 foizlik va po'lat va alyuminiy uchun 50 foizlik bojlardan tashqari, farmatsevtika, yarimo'tkazgichlar va fuqaro aviatsiyasi bo'yicha chora-tadbirlarni ko'rib chiqmoqda.
Ilgari kiritilgan cheklovlarga javoban, Evropa Ittifoqi AQSh tovarlari uchun 21 milliard evro miqdorida oyna bojlarini tasdiqladi, shu jumladan soya, parranda go'shti, mototsikllar va siyosiy jihatdan sezgir Shtatlar mahsulotlari, shu jumladan Luiziana — vakillar palatasi spikeri Mayk Jonsonning uyi. Shuningdek, 95 milliard evrogacha bo'lgan mahsulotlar uchun qo'shimcha tariflar ro'yxati tayyorlandi, ular a'zo davlatlar va sanoat lobbichilarining pozitsiyasiga qarab sozlanishi mumkin.
Trump vaziyatni sharhlab, Ispaniya bilan shaxsan muzokaralar olib borish niyatida ekanligini aytdi. "Men o'zim to'g'ridan-to'g'ri kelishaman. Ular to'laydilar va ko'proq pul to'laydilar", dedi u.

US President Donald Trump has sharply criticized Spain for refusing to support a new defense spending target agreed by NATO countries. During the summit held in The Hague, Trump announced his intention to impose double tariffs on Spanish exports if Madrid continues to deviate from the union agreement.
"You are the only country that doesn't pay. I don't understand what the problem is," Trump said, commenting on the position of the Spanish leadership on the issue of defense financing. He added that in response, the US would "force [Spain] to pay twice as much" under a bilateral trade agreement. These statements caused the Spanish IBEX 35 stock market index to fall by 1.5%. Before the president's speech, the decline was 1.3%.
The European Commission, which is responsible for trade policy on behalf of all 27 EU countries, is continuing negotiations with Washington in an attempt to conclude an agreement before July 9, when increased tariffs — up to 50% — on most of the bloc's exports to the United States will take effect. The EU estimates that the duties already in place affect about 380 billion euros ($439 billion) of shipments, equivalent to about 70% of the region's exports to the United States.
Spanish Economy and Trade Minister Carlos Cuerpo rejected Trump's threats, stressing that Madrid does not conduct trade negotiations directly. "Negotiations with the United States are a pan-European process. All decisions are made by the European Commission, " he said in a comment to the EFE news agency.
Spanish Prime Minister Pedro Sanchez said earlier that the country will increase defense spending to 2.1% of GDP, but refuses the target of 5% proposed as part of the updated NATO initiative. He reiterated Madrid's readiness to meet other obligations, including the supply of weapons and participation in new missions, without taking on the full financial burden.
The Trump administration continues its policy of raising tariffs on a wide range of European products. In addition to the existing 25 percent tariffs on automobiles and 50 percent on steel and aluminum, the White House is considering measures for pharmaceuticals, semiconductors and civil aviation.
In response to earlier restrictions, the European Union has approved mirror duties on goods from the United States worth €21 billion, including soybeans, poultry, motorcycles and products from politically sensitive states, including Louisiana — the home state of House Speaker Mike Johnson. An additional list of tariffs for products worth up to €95 billion has also been prepared, which can be adjusted depending on the position of member countries and industry lobbyists.
Trump, commenting on the situation, said that he intends to personally negotiate with Spain. "I'll arrange it directly myself. They will pay — and they will pay more, " he stressed.