Hindiston davlat banki (State Bank of India, SBI) 3 milliard dollarlik aksiyalarni joylashtirish uchun oltita investitsiya bankini tanladi. maslahatchilar orasida Citigroup Inc. ning hind bo'linmalari ham bor edi. va HSBC Holdings Plc, shuningdek ICICI Securities, Kotak Capital, Morgan Stanley va SBI Capital. Vaziyat bilan tanish bo'lgan manbalar bu haqda xabar berishdi.
Yaqin kelajakda investitsiya bo'yicha maslahatchilar bilan shartnomalarning rasmiy rasmiylashtirilishi kutilmoqda. Joylashtirish iyul oyining oxiriga rejalashtirilgan. HSBC vakillari izoh berishdan bosh tortdilar va sbi va boshqa banklar vakillari nashr etilgan paytda ommaviy axborot vositalarining so'rovlariga javob bermadilar.
Ma'lumotlarga ko'ra, aktsiyalarni joylashtirish o'tgan oy bank direktorlar kengashi tomonidan tasdiqlangan. Bu 2017 yildan beri birinchi shunday keng ko'lamli kapitalni jalb qilish. Bozorga kirish to'g'risidagi qaror qulay bozor sharoitlari bilan bog'liq-hind banklarining aktsiyalari narxlari rekord darajaga yaqin, bu esa yuqori baholarga ko'ra joylashtirishga imkon beradi.
Yil boshidan beri Hindistonning to'rtta davlat banki malakali institutsional investorlar (Qualified Institutional Placement, QIP) o'rtasida xususiy joylashtirish orqali jami 720 million dollar yig'di. Shunga o'xshash rejalar xususiy banklar, shu jumladan Axis Bank Ltd tomonidan ko'rib chiqiladi. и IDFC First Bank Ltd.
Sbi-ning oldingi yirik aktsiyalari 2017-2018 moliya yilida bo'lib o'tdi, bank QIP orqali 150 milliard INR (taxminan 1,8 milliard dollar) yig'di. Kapitalni jalb qilishning yangi bosqichi so'nggi etti yil ichida eng katta bo'ladi va bankning ichki va xalqaro bozorlardagi mavqeini sezilarli darajada mustahkamlashi mumkin.

The State Bank of India (SBI) has selected six investment banks for a $3 billion equity offering. The consultants included the Indian divisions of Citigroup Inc. and HSBC Holdings Plc, as well as ICICI Securities, Kotak Capital, Morgan Stanley and SBI Capital. This was reported by sources familiar with the situation.
Formal agreements with investment consultants are expected in the near future. The placement is scheduled for the end of July. Representatives of HSBC declined to comment, while representatives of SBI and other banks did not respond to media inquiries at the time of publication.
According to the information, the placement of shares was approved by the bank's board of Directors last month. This is the first such large-scale capital raising since 2017. The decision to enter the market is due to favorable market conditions — stock prices of Indian banks are close to record levels, which allows the placement to be carried out at high valuations.
Since the beginning of the year, India's four state-owned banks have raised a combined total of about $720 million through private placements with Qualified Institutional Placement (QIP) investors. Similar plans are being considered by private banks, including Axis Bank Ltd. and IDFC First Bank Ltd.
The previous major placement of SBI shares took place in the 2017-2018 financial year, when the bank raised 150 billion Indian rupees (about $1.8 billion) through QIP. The new stage of raising capital will be the largest in the last seven years and can significantly strengthen the bank's position in the domestic and international markets.