Hindiston davlat banki (State Bank of India, SBI) 3 milliard dollarlik aksiyalarni joylashtirish uchun oltita investitsiya bankini tanladi. maslahatchilar orasida Citigroup Inc. ning hind bo'linmalari ham bor edi. va HSBC Holdings Plc, shuningdek ICICI Securities, Kotak Capital, Morgan Stanley va SBI Capital. Vaziyat bilan tanish bo'lgan manbalar bu haqda xabar berishdi.
Yaqin kelajakda investitsiya bo'yicha maslahatchilar bilan shartnomalarning rasmiy rasmiylashtirilishi kutilmoqda. Joylashtirish iyul oyining oxiriga rejalashtirilgan. HSBC vakillari izoh berishdan bosh tortdilar va sbi va boshqa banklar vakillari nashr etilgan paytda ommaviy axborot vositalarining so'rovlariga javob bermadilar.
Ma'lumotlarga ko'ra, aktsiyalarni joylashtirish o'tgan oy bank direktorlar kengashi tomonidan tasdiqlangan. Bu 2017 yildan beri birinchi shunday keng ko'lamli kapitalni jalb qilish. Bozorga kirish to'g'risidagi qaror qulay bozor sharoitlari bilan bog'liq-hind banklarining aktsiyalari narxlari rekord darajaga yaqin, bu esa yuqori baholarga ko'ra joylashtirishga imkon beradi.
Yil boshidan beri Hindistonning to'rtta davlat banki malakali institutsional investorlar (Qualified Institutional Placement, QIP) o'rtasida xususiy joylashtirish orqali jami 720 million dollar yig'di. Shunga o'xshash rejalar xususiy banklar, shu jumladan Axis Bank Ltd tomonidan ko'rib chiqiladi. и IDFC First Bank Ltd.
Sbi-ning oldingi yirik aktsiyalari 2017-2018 moliya yilida bo'lib o'tdi, bank QIP orqali 150 milliard INR (taxminan 1,8 milliard dollar) yig'di. Kapitalni jalb qilishning yangi bosqichi so'nggi etti yil ichida eng katta bo'ladi va bankning ichki va xalqaro bozorlardagi mavqeini sezilarli darajada mustahkamlashi mumkin.

Государственный банк Индии (State Bank of India, SBI) отобрал шесть инвестиционных банков для проведения размещения акций на сумму $3 млрд. В число консультантов вошли индийские подразделения Citigroup Inc. и HSBC Holdings Plc, а также ICICI Securities, Kotak Capital, Morgan Stanley и SBI Capital. Об этом сообщили источники, знакомые с ситуацией.
Официальное оформление соглашений с инвестиционными консультантами ожидается в ближайшее время. Проведение размещения запланировано на конец июля. Представители HSBC отказались от комментариев, а представители SBI и других банков на момент публикации не ответили на запросы СМИ.
Согласно информации, размещение акций было одобрено советом директоров банка в прошлом месяце. Это первое столь масштабное привлечение капитала с 2017 года. Решение о выходе на рынок связано с благоприятной рыночной конъюнктурой — котировки акций индийских банков находятся вблизи рекордных уровней, что позволяет провести размещение по высоким оценкам.
С начала года четыре государственных банка Индии уже привлекли в совокупности около $720 млн через частные размещения среди квалифицированных институциональных инвесторов (Qualified Institutional Placement, QIP). Аналогичные планы рассматриваются и частными банками, включая Axis Bank Ltd. и IDFC First Bank Ltd.
Предыдущее крупное размещение акций SBI состоялось в 2017–2018 финансовом году, когда банк привлёк 150 млрд индийских рупий (порядка $1,8 млрд) через QIP. Новый этап привлечения капитала станет крупнейшим за последние семь лет и может существенно укрепить позиции банка на внутреннем и международном рынках.