Nvidia aktsiyalari kompaniyaning yarimo'tkazgichlar va sun'iy intellekt bo'yicha global yetakchi sifatidagi mavqeini mustahkamlab, yangi tarixiy cho'qqiga chiqdi. Chorshanba kuni bo'lib o'tgan savdolar natijasida aktsiyalar 4,3 foizga ko'tarilib, sessiyani 154,31 dollarga yakunladi. Kompaniyaning bozor kapitallashuvi 3,77 trillion dollarga yetdi, bu esa Microsoft Corp. ni ortda qoldirishga imkon berdi. 3,66 trillion dollarga baholangan va ushbu ko'rsatkich bo'yicha davlat kompaniyalarining jahon reytingida birinchi o'rinni egallagan.
Nvidia aktsiyalari qiymatining o'sishi 2024 yil boshidan beri 15% dan oshdi va o'tgan ikki yil ichida boshlangan kuchli ko'tarilish harakatini davom ettirdi. 2023 yilda kompaniya hujjatlari deyarli 240 foizga, 2024 yilda esa 170 foizdan oshdi. Joriy yilning aprel oyidan boshlab Nvidia kapitallashuvi deyarli 1,5 trillion dollarga oshdi.
Kompaniyaning so'nggi chorakda e'lon qilingan moliyaviy natijalari Xitoyga ilg'or chiplarni eksport qilish cheklovlariga qaramay, o'sishning asosiy haydovchisi bo'ldi. Bloomberg hisob-kitoblariga ko'ra, Nvidia daromadlarining 40% dan ortig'i sun'iy intellekt infratuzilmasiga sarmoya kiritishda davom etayotgan Microsoft, Meta, Alphabet va Amazon kabi texnologiya gigantlari tomonidan ta'minlanadi.
Nvidia bosh direktori Jensen Xuang aktsiyadorlarning yillik yig'ilishida mahsulotlarga talab yuqori bo'lib qolayotganini aytdi. U sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bilan bog'liq kompyuter sanoatini keng miqyosda modernizatsiya qilishning yangi bosqichi boshlanishi haqidagi ilgari aytilgan pozitsiyani tasdiqladi. Yaqinda professional doiradan tashqarida kam tanilgan Nvidia bugungi kunda texnologiya sohasidagi eng nufuzli kompaniyalardan biriga aylandi va fond bozorida "AI davri" ning ramzi bo'ldi.
Tez o'sishiga qaramay, kompaniya nisbatan o'rtacha darajada baholanmoqda. Ma'lumotlarga ko'ra, Nvidia aktsiyalari 12 oy ichida kutilgan foyda uchun 31,5 multiplikator bilan savdo qilmoqda — so'nggi 10 yil ichida o'rtacha ko'rsatkichdan past va Nasdaq 100 indeks multiplikatoridan (27) biroz yuqoriroq. PEG koeffitsienti (narx va foyda o'sish sur'ati nisbati) 0,9 ni tashkil etadi — bu eng yirik texnologik kompaniyalarning "muhtasham ettitasi" deb nomlangan eng past ko'rsatkich.
Bank of America ma'lumotlariga ko'ra, uzoq muddatli strategiyaga ega institutsional investorlarning 74 foizi allaqachon NVIDIA aktsiyalarini o'z portfellarida ushlab turishgan. Bu Amazon, Apple va Microsoft-dan kam, ularning fondlaridagi ulushi 91% gacha. Aytish joizki, Bloomberg ma'lumotlariga ko'ra, tahlilchilarning deyarli 90 foizi NVIDIA aktsiyalarini sotib olishni tavsiya qiladi, garchi joriy narx analitik konsensus tomonidan belgilangan o'rtacha maqsaddan 12 foizga past bo'lsa ham.
Qisqa muddatda tahlilchilar kompaniya uchun ijobiy baholarni saqlab qolishadi. Biroq, aktsiyalarning keyingi dinamikasi mijozlarning AI investitsiya sur'ati qanchalik barqaror bo'lishiga bog'liq bo'ladi. Infratuzilma xarajatlari sekinlashganda, tuzatish harakatlari va o'zgaruvchanlikning oshishi mumkin.

Nvidia shares hit a new all-time high, solidifying the company's position as a global leader in semiconductors and artificial intelligence. Following the results of trading on Wednesday, the shares rose by 4.3%, ending the session at $154.31. The company's market capitalization reached $3.77 trillion, which allowed it to overtake Microsoft Corp., estimated at $3.66 trillion, and take the first place in the world ranking of public companies by this indicator.
Nvidia's stock price has risen more than 15% since the beginning of 2024, continuing the strong upward movement that began in the previous two years. In 2023, the company's securities rose in price by almost 240%, and in 2024-by more than 170%. Since April of this year, the capitalization of Nvidia has increased by almost $1.5 trillion.
The company's financial results released in the last quarter were a key driver of growth, despite restrictions on the export of advanced chips to China. According to Bloomberg estimates, more than 40% of Nvidia's revenue comes from tech giants such as Microsoft, Meta, Alphabet and Amazon, which continue to increase investment in artificial intelligence infrastructure.
Nvidia CEO Jensen Huang said at the annual meeting of shareholders that demand for products remains high. He confirmed the previously announced position on the beginning of a new phase of large-scale modernization of the computer industry related to the introduction of AI technologies. Nvidia, until recently little known outside the professional circle, has now become one of the most influential companies in the technology sector and a symbol of the "AI era" in the stock market.
Despite its rapid growth, the company remains relatively moderately valued. According to the data, Nvidia shares are trading at a multiplier of 31.5 to expected earnings for 12 months-below the average value for the last 10 years and only slightly higher than the Nasdaq 100 index multiplier (27). The PEG ratio (price-earnings growth ratio) is 0.9 — the lowest indicator among the so-called "Magnificent Seven" of the largest technology companies. companies.
According to Bank of America, 74% of institutional investors with a long-term strategy already hold Nvidia shares in their portfolios. This is less than that of Amazon, Apple and Microsoft, whose share in the funds reaches up to 91%. At the same time, according to Bloomberg, almost 90% of analysts recommend buying Nvidia shares, despite the fact that the current price is 12% below the average target level set by the analytical consensus.
In the short term, analysts maintain positive assessments of the company. However, the further dynamics of the stock will depend on how stable the investment rates of clients in the field of AI will be. If infrastructure costs slow down, there may be corrective movements and increased volatility.