AQSh milliy yo'l harakati xavfsizligi boshqarmasi (NHTSA) Texas shtatining Ostin shahrida kompaniyaning o'z-o'zini boshqaradigan taksilarida pullik sayohatlar boshlanganidan bir kun o'tmay Teslani tekshirishni boshladi. Buning sababi yangi robotaxi dasturida ishtirok etayotgan avtomobillar tomonidan yo'l harakati qoidabuzarliklarini qayd etgan video materiallar edi.
Rasmiy sharhda NHTSA rasmiylari hujjatlashtirilgan hodisalar haqida ma'lumot to'plashlarini va Tesla bilan aloqada bo'lishlarini tasdiqladilar. Agentlik barcha ishlab chiqaruvchilar transport vositalarining xavfsizligi bo'yicha federal standartlarga rioya qilish uchun mas'ul ekanligini esladi va tekshiruvlar va tekshiruvlar ma'lumotlarni tahlil qilish va yuzaga kelishi mumkin bo'lgan xavflarni baholash asosida amalga oshiriladi.
Boshqaruv yangi avtomobil texnologiyalarini oldindan sertifikatlash bilan shug'ullanmasligini ta'kidladi. Amerika qonunchiligiga ko'ra, avtomobil ishlab chiqaruvchilari mahsulotlarning xavfsizlik talablariga muvofiqligini mustaqil ravishda tasdiqlaydilar, NHTSA esa nuqson belgilari mavjud bo'lganda keyingi tekshiruvlarni o'tkazadi. To'plangan ma'lumotlarga asoslanib, bo'lim yo'l harakati qatnashchilarining xavfsizligini ta'minlash uchun tuzatish choralarini ko'radi.
Tesla haydovchisiz taksilarini o'z ichiga olgan tijorat transporti yakshanba kuni boshlangan va hozirgacha Janubiy Ostin hududida cheklangan miqdordagi mijozlar mavjud. Bu Tesla avtonom haydash texnologiyasini pullik foydalanuvchilar ishtirokida Real hayotda birinchi marta qo'llashdir.
Ish Full Self-Driving (FSD) tizimining versiyasini o'z ichiga oladi, uning o'zini o'zi boshqaradigan taksilarda ishlatiladigan ichki arxitekturasi jamoatchilik uchun qisman yopiq bo'lib qolmoqda. Doimiy haydovchi nazoratini talab qiladigan FSD ishlab chiqarish versiyasidan farqli o'laroq, Ostindagi o'zini o'zi boshqaradigan avtomobillar o'zgartirilgan konfiguratsiyadan foydalanadi. Biroq, har bir sayohat paytida oldingi yo'lovchi o'rindig'ida avtomobilning xatti — harakatlarini kuzatuvchi "xavfsizlik nazorati" mutaxassisi joylashgan.
Ishga tushirish fonida Tesla avtonom mashinalarining xavfli manevrlarini ko'rsatadigan ko'plab videolar paydo bo'ldi. Xususan, yaqinlashib kelayotgan qatorga chiqish va tezlikni oshirish holatlari qayd etildi.
Tergov NHTSA nazorati ostida qolmoqda. Regulyatorning yakuniy choralari taqdim etilgan ma'lumotlarni tahlil qilish natijalariga bog'liq bo'ladi.

Национальное управление безопасности дорожного движения США (NHTSA) инициировало проверку в отношении Tesla менее чем через сутки после запуска платных поездок на беспилотных такси компании в городе Остин, штат Техас. Причиной стали видеоматериалы, зафиксировавшие нарушения ПДД автомобилями, участвующими в новой программе robotaxi.
В официальном комментарии представители NHTSA подтвердили, что ведут сбор информации о задокументированных инцидентах и находятся в контакте с Tesla. Агентство напомнило, что все производители несут ответственность за соблюдение федеральных стандартов безопасности транспортных средств, а проверки и расследования проводятся на основании анализа данных и оценки потенциальных рисков.
Управление подчеркнуло, что не занимается предварительной сертификацией новых автомобильных технологий. В соответствии с американским законодательством, автопроизводители самостоятельно заявляют о соответствии продукции требованиям безопасности, в то время как NHTSA проводит последующие расследования при наличии признаков дефектов. На основе собранной информации ведомство принимает корректирующие меры для обеспечения безопасности участников дорожного движения.
Коммерческие перевозки с участием беспилотных такси Tesla начались в воскресенье и пока доступны ограниченному числу клиентов на территории южного Остина. Это первый случай применения технологии автономного вождения Tesla в реальных условиях с участием платных пользователей.
В работе задействована версия системы Full Self-Driving (FSD), чья внутренняя архитектура, используемая в беспилотных такси, остаётся частично закрытой для общественности. В отличие от серийной версии FSD, требующей постоянного контроля со стороны водителя, беспилотные автомобили в Остине используют модифицированную конфигурацию. Однако во время каждой поездки на переднем пассажирском сиденье находится специалист — «контролёр безопасности», отслеживающий поведение автомобиля.
На фоне запуска появились многочисленные видеоролики, демонстрирующие опасные манёвры со стороны автономных машин Tesla. В частности, фиксировались случаи выезда на встречную полосу и превышения скорости.
Расследование остаётся на контроле NHTSA. Окончательные меры регулятора будут зависеть от результатов анализа предоставленных данных.