Kompaniya Meta mualliflik huquqi va generativ sun'iy intellektni o'rgatish uchun ma'lumotlardan foydalanish bilan bog'liq asosiy jarayonlardan birida g'alaba qozondi. AQSh federal okrug sudi sudyasi Vins Chabriya 13 muallifdan iborat guruhning, shu jumladan yozuvchilarning sinfiy da'vosini rad etdi Sara Silverman va Ta-Nehisi Koutsa, kompaniyani til modelini o'qitishda o'z asarlaridan noqonuniy foydalanishda ayblagan Llama.
Sud Meta harakatlari doktrinada ekanligini tan oldi fair use - Amerika mualliflik huquqi printsipi, agar u transformativ maqsadlarga ega bo'lsa, mualliflik huquqi egasining roziligisiz himoyalangan materiallardan cheklangan foydalanishga imkon beradi.
Sudyaning ta'kidlashicha, "umuman olganda, himoyalangan asarlarni ruxsatsiz nusxalash noqonuniy hisoblanadi", bu holda da'vogarlar bozorga zarar etkazilganligini isbotlay olmadilar yoki bunday zararning jiddiy xavfi. Qarorda mualliflar keltirgan dalillar "noaniq" va "qarama-qarshi"bo'lganligi ko'rsatilgan.
Chubbria Meta kitoblardan foydalanganligini aniqladi asl shaklida emas, va Fair use himoyasiga kiradigan yangi tarkibni o'zgartirish va yaratish maqsadida. Uning ta'kidlashicha, kompaniya uning amaliyoti bozorga o'xshash sezilarli ta'sir ko'rsatishi haqidagi da'volarni rad etdi.
Meta sud qarorini mamnuniyat bilan qabul qilishini aytdi va rasmiy bayonotda ta'kidladi:
"Ochiq AI modellari innovatsiyalar va mahsuldorlikning asosidir. Adolatli foydalanishning huquqiy kontseptsiyasi ushbu texnologiyalarni rivojlantirishda muhim rol o'ynaydi."
Shunga qaramay, sudya buni ta'kidladi sun'iy intellektni o'qitishda mualliflik huquqi matnlaridan foydalanishning bozor zarari haqidagi savollar ochiq qolmoqda. Xususan, u Meta-ning himoyalangan ma'lumotlardan to'lovsiz foydalanishni taqiqlash jamoat manfaatlariga jiddiy zarar etkazishi haqidagi pozitsiyasini tanqid qildi.
"Meta ta'kidlashicha, bu generativ modellarning rivojlanishini to'xtatadi. Bu bema'nilik", dedi Chabriya.
Sudya, shuningdek, qaror qabul qilinganligini aniqladi universal emas:
"Bu sinf da'vosi emas va qaror faqat jarayonda ishtirok etgan 13 muallifga tegishli. Bu meta mualliflik asarlaridan umuman sun'iy intellektni o'rgatish uchun foydalanish qonuniy degani emas."
Shuningdek, farmon matni quyidagilarni eslatib turadi da'volardan biri hal qilinmagan - bu mumkin bo'lgan narsalar haqida torrent tarmoqlari orqali himoyalangan matnlarni noqonuniy tarqatish, unda Meta ham ayblanmoqda.
Ushbu ish fonida kompaniyaga qarshi parallel sud jarayoni davom etmoqda Anthropic, Claude modelini ishlab chiquvchi. Ushbu haftada yana bir federal sud sun'iy intellektni o'rgatish uchun kitoblardan foydalanish fair use doktrinasiga ham mos kelishi mumkinligini tan oldi, ammo kompaniya asarlarning millionlab pirat nusxalarini yuklab olishi mumkinligi sababli ish sudda ko'rib chiqilishi kerakligini ta'kidladi.
"Agar Anthropic keyinchalik internetdan yuklab olingan kitoblarning nusxalarini sotib olgan bo'lsa, bu uni javobgarlikdan ozod qilmaydi, garchi bu kompensatsiya miqdoriga ta'sir qilishi mumkin", dedi sudya qo'shimcha qarorda.

Компания Meta одержала победу в одном из ключевых процессов, касающихся авторского права и использования данных для обучения генеративного искусственного интеллекта. Судья федерального окружного суда США Винс Чаббрия отклонил коллективный иск группы из 13 авторов, включая писателей Сару Сильверман и Та-Нехиси Коутса, которые обвиняли компанию в незаконном использовании их произведений при обучении языковой модели Llama.
Суд признал, что действия Meta находятся в рамках доктрины fair use — принципа американского авторского права, допускающего ограниченное использование защищённых материалов без согласия правообладателя, если это преследует трансформативные цели.
Судья отметил, что, хотя «в общем случае копирование защищённых произведений без разрешения незаконно», в данном случае истцы не смогли доказать наличие ущерба для рынка или существенного риска такого ущерба. В решении указано, что аргументы, приведённые авторами, были «неубедительными» и «противоречивыми».
Чаббрия уточнил, что Meta использовала книги не в их изначальном виде, а с целью трансформации и генерации нового контента, что подпадает под защиту fair use. Он подчеркнул, что компания опровергла обвинения в том, что её практика создаёт значительный рынокоподобный эффект.
В Meta заявили, что приветствуют решение суда, отметив в официальном заявлении:
«Открытые ИИ-модели являются основой инноваций и продуктивности. Правовая концепция добросовестного использования играет ключевую роль в развитии этих технологий».
Несмотря на это, судья указал, что вопросы о рыночном вреде от использования авторских текстов в обучении ИИ остаются открытыми. В частности, он раскритиковал позицию Meta о том, что запрет на использование защищённых данных без оплаты якобы серьёзно повредит общественным интересам.
«Meta утверждает, что это остановит развитие генеративных моделей. Это — абсурд», — отметил Чаббрия.
Судья также уточнил, что вынесенное решение не является универсальным:
«Это не коллективный иск, и решение касается только 13 авторов, участвовавших в процессе. Оно не означает, что использование Meta авторских произведений для обучения ИИ в целом является правомерным».
В тексте постановления также содержится напоминание о том, что одна из претензий остаётся нерешённой — речь идёт о возможном незаконном распространении защищённых текстов через торрент-сети, в котором также обвиняется Meta.
На фоне этого дела продолжается параллельный судебный процесс против компании Anthropic, разработчика модели Claude. На этой неделе другой федеральный суд признал, что использование книг для обучения ИИ также может соответствовать доктрине fair use, однако отметил, что дело должно быть рассмотрено в суде, поскольку компания могла загрузить миллионы пиратских копий произведений.
«Если Anthropic позже приобрела копии книг, ранее скачанных из интернета, это не освобождает её от ответственности, хотя может повлиять на размер компенсации», — указал судья в сопроводительном решении.