IT Park Ventures jamg'armasi versiyasiga ko'ra "yilning venchur fondi" maqomini oldi Nexus Awards, tashkilot tomonidan tashkil etilgan ScaleAI, investitsiya forumi doirasida Baku Investment Day (BakuID) 2025. Ushbu mukofot jamg'armaning O'zbekistonda barqaror startap-ekotizimni shakllantirish borasidagi sa'y-harakatlarini va uning xalqaro investitsiya maydonidagi faol rolini aks ettiradi.
Bakuid forumi Markaziy Evroosiyo startaplari va investorlari o'rtasidagi o'zaro aloqalar uchun asosiy platforma sifatida paydo bo'ldi. Tadbirda investitsiya kompaniyalari, texnologik tadbirkorlar va soha mutaxassislarining 100 dan ortiq vakillari ishtirok etdi. MENA va Osiyo mamlakatlarining texnologik loyihalariga alohida e'tibor qaratildi fintech, SaaS, B2B xizmatlari va iste'mol texnologiyalari.
It Park Ventures direktori o'rinbosari Dalerxon Nodirov tanlov hakamlar hay'ati tarkibiga kirdi Startup Pitch, unda 12 ta istiqbolli startaplar namoyish etildi. Ular orasida:
- In2 -20 dan ortiq mamlakatlarda qo'llaniladigan bulutga asoslangan fitnes biznesini boshqarish platformasi;
- FromFolio - avtomobil dizaynerlari uchun professional platforma;
- Xpence - startaplar va kichik biznes uchun ixtisoslashtirilgan neobank;
- Clopos - HoReCa segmenti uchun Real vaqtda analitik pos tizimi;
- TASS Vision -1000 dan ortiq savdo nuqtalariga birlashtirilgan chakana savdo uchun AI tahlil tizimi.
TASS Vision, o'zbek startapi fonddan 200 ming dollar sarmoya oldi Sabah.fund, bu loyihaning xalqaro ekspansiyasi yo'nalishida sezilarli qadam bo'ldi.
Forumning yana bir muhim ishi-bu o'zaro kelishuv IT Park Ventures va startap Push30, Ozarbayjonda tashkil etilgan va O'zbekistonda faoliyatini kengaytirmoqda. Jamg'arma loyihaga 300 ming dollar sarmoya kiritdi. Push30 sport zallariga universal obuna modelini taklif etadi, bu esa foydalanuvchilarning shaharning turli tumanlaridagi fitnes klublari tarmog'iga kirishini ta'minlaydi. Ushbu investitsiyalar push30-ning moslashuvchan fitness xizmatlari sohasidagi mavqeini oshirishga va xizmatni kengaytirishga qaratilgan.
IT Park Ventures kompaniyasining Nexus mukofotlari doirasida tan olinishi fondning mintaqaviy venchur landshafti uchun strategik ahamiyatini tasdiqlaydi. Faol investitsiya faoliyati, texnologik startaplarni qo'llab-quvvatlash va xalqaro hamkorlikni chuqurlashtirish O'zbekistonning global texnologik tadbirkorlik xaritasida istiqbolli o'yinchi maqomini mustahkamlamoqda.

Фонд IT Park Ventures получил статус «Венчурного фонда года» по версии Nexus Awards, учреждённой организацией ScaleAI, в рамках инвестиционного форума Baku Investment Day (BakuID) 2025. Эта награда отражает усилия фонда по формированию устойчивой стартап-экосистемы в Узбекистане и его активную роль на международной инвестиционной арене.
Форум BakuID выступил как ключевая платформа для взаимодействия стартапов и инвесторов Центральной Евразии. В мероприятии приняли участие более 100 представителей инвестиционных компаний, технологических предпринимателей и отраслевых экспертов. Особое внимание было уделено технологическим проектам из стран MENA и Азии, в сферах fintech, SaaS, B2B-сервисов и потребительских технологий.
Заместитель директора IT Park Ventures Далерхон Нодиров вошёл в состав жюри конкурса Startup Pitch, в котором были представлены 12 перспективных стартапов. Среди них:
- In2 — облачная платформа для управления фитнес-бизнесом, используемая в более чем 20 странах;
- FromFolio — профессиональная платформа для автомобильных дизайнеров;
- Xpence — специализированный необанк для стартапов и малого бизнеса;
- Clopos — POS-система с аналитикой в реальном времени для сегмента HoReCa;
- TASS Vision — система AI-аналитики для розничной торговли, интегрированная более чем в 1000 торговых точек.
TASS Vision, узбекский стартап, получил инвестиции в размере $200 000 от фонда Sabah.fund, что стало заметным шагом в направлении международной экспансии проекта.
Другой значимый кейс форума — сделка между IT Park Ventures и стартапом Push30, основанным в Азербайджане и расширяющим деятельность в Узбекистане. Фонд вложил в проект $300 000. Push30 предлагает модель универсальной подписки на спортзалы, обеспечивая доступ пользователей к сети фитнес-клубов в различных районах города. Эти инвестиции направлены на усиление позиций Push30 в секторе гибких фитнес-услуг и масштабирование сервиса.
Признание IT Park Ventures в рамках Nexus Awards подтверждает стратегическое значение фонда для регионального венчурного ландшафта. Активная инвестиционная деятельность, поддержка технологических стартапов и углубление международного сотрудничества укрепляют статус Узбекистана как перспективного игрока на карте глобального технологического предпринимательства.