Samarqandda birinchi marta Markaziy Osiyoda o'tkazilgan BMT davlat xizmati forumi (United Nations Public Service Forum — UNPSF 2025) o'z ishini yakunladi. Tadbir davlat xizmatini rivojlantirish, boshqaruvni raqamlashtirish va davlat xizmatlari sohasidagi barqaror islohotlar masalalari bo'yicha eng yirik xalqaro maydonchalardan biriga aylandi.
Forum Yevropa, Osiyo, Lotin Amerikasi va Afrikaning o'nlab mamlakatlaridan 1000 dan ortiq delegatlarni to'pladi. Davlat ma'muriyatlari vazirlari va rahbarlari, xalqaro tashkilotlar vakillari, davlat boshqaruvi, fuqarolik jamiyati, ilmiy doiralar va xususiy sektor sohasidagi ekspertlar ishtirok etdi.
Forumning tantanali yopilish marosimi 25 iyun kuni bo'lib o'tdi. O'zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov asosiy murojaat bilan chiqdi. O'z nutqida u forumning barcha ishtirokchilariga davlat xizmatlarini modernizatsiya qilishning yangi yondashuvlarini muhokama qilish va rivojlantirishga qo'shgan hissasi uchun minnatdorchilik bildirdi.
Vazirning so'zlariga ko'ra, Unpsfni Samarqandda o'tkazish ramziy ahamiyatga ega, chunki shahar ming yillar davomida madaniyatlar, g'oyalar va tsivilizatsiyalar chorrahasi rolini o'ynagan. Bugungi kunda u kelajak haqida muloqot qilish uchun maydonga aylandi — raqamli, barqaror va inklyuziv boshqaruv.
Forumning asosiy natijasi birgalikda qabul qilish edi Samarqand Vazirlar deklaratsiyasi - davlatlarning davlat xizmatlarini ko'rsatishning yanada shaffof, arzon va samarali modellarini yaratishga bo'lgan umumiy istagini aks ettiruvchi strategik hujjat. Deklaratsiya GovTech tashabbuslarini rivojlantirish, raqamli ta'limni kengaytirish, ochiq platformalarni joriy etish va davlat sektorida kadrlar salohiyatini oshirish bo'yicha ustuvor yo'nalishlarni o'z ichiga oladi.
Tadbir doirasida panel sessiyalari, tematik seminarlar va amaliy ishlarning taqdimotlari o'tkazildi. Raqamli xizmatlardan adolatli foydalanish, raqamli tengsizlikka qarshi kurashish va inqirozga chidamli davlat tizimlarini qurish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Vazirning ta'kidlashicha, O'zbekiston xalqaro hamkorlik uchun ochiq va davlat sektorini raqamli transformatsiya qilish sohasida to'plangan tajribasini baham ko'rishga tayyor.
Forum yakunida Gruziya delegatsiyasi 2026 yilda BMTning navbatdagi Davlat xizmati forumini o'tkazish huquqiga ega bo'ldi.
Shermatov qabul qilingan Samarqand deklaratsiyasi nafaqat yakuniy hujjat, balki davlat boshqaruvini modernizatsiya qilish sohasidagi aniq harakatlar va xalqaro hamkorlik uchun asos bo'lishi kerakligini ta'kidladi.

В Самарканде завершил свою работу Форум государственной службы ООН (United Nations Public Service Forum — UNPSF 2025), который впервые был проведён в Центральной Азии. Мероприятие стало одной из крупнейших международных площадок по вопросам развития государственной службы, цифровизации управления и устойчивых реформ в сфере госуслуг.
Форум собрал более 1000 делегатов из десятков стран Европы, Азии, Латинской Америки и Африки. Участие приняли министры и руководители государственных администраций, представители международных организаций, эксперты в области государственного управления, гражданского общества, научных кругов и частного сектора.
Торжественная церемония закрытия форума состоялась 25 июня. С основным обращением выступил министр цифровых технологий Узбекистана Шерзод Шерматов. В своей речи он выразил признательность всем участникам форума за вклад в обсуждение и разработку новых подходов к модернизации государственных служб.
По словам министра, проведение UNPSF в Самарканде имеет символическое значение, поскольку город на протяжении тысячелетий играл роль перекрёстка культур, идей и цивилизаций. Сегодня он стал пространством для диалога о будущем — цифровом, устойчивом и инклюзивном управлении.
Ключевым результатом форума стало совместное принятие Самаркандской министерской декларации — стратегического документа, отражающего общее стремление государств к созданию более прозрачных, доступных и эффективных моделей оказания госуслуг. Декларация включает приоритеты по развитию GovTech-инициатив, расширению цифрового образования, внедрению открытых платформ и повышению кадрового потенциала в государственном секторе.
В рамках мероприятия прошли панельные сессии, тематические семинары и презентации практических кейсов. Особое внимание было уделено вопросам справедливого доступа к цифровым услугам, борьбе с цифровым неравенством и построению государственных систем, устойчивых к кризисам.
Министр отметил, что Узбекистан открыт для международного сотрудничества и готов делиться накопленным опытом в сфере цифровой трансформации государственного сектора.
В завершение форума делегация Грузии получила право на проведение следующего Форума государственной службы ООН в 2026 году.
Шерматов подчеркнул, что принятая Самаркандская декларация должна стать не просто итоговым документом, а основой для конкретных действий и дальнейшего международного взаимодействия в сфере модернизации госуправления.