O'zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Istanbulda bo'lib o'tgan Islom hamkorlik tashkiloti tashqi ishlar vazirlari Kengashining 51-sessiyasida ishtirok etdi. Delegatsiya Islom olamida barqarorlikni mustahkamlash, iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish va gumanitar hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan qator tashabbuslarni taqdim etdi.
Yalpi Majlis doirasida savdo-iqtisodiy sheriklikni kengaytirish, innovatsion loyihalarni qo'llab-quvvatlash, ilmiy-ta'lim almashinuvini jadallashtirish va a'zo davlatlar o'rtasida madaniy hamkorlikni faol rivojlantirish bo'yicha aniq takliflar bildirildi. Mintaqaviy barqarorlik va inklyuziv rivojlanishni mustahkamlashga qaratilgan qo'shma dasturlarni ishga tushirish uchun yuqori salohiyat qayd etildi.
Tashrif davomida vazir Baxtiyor Saidov bir qator a'zo davlatlar hamkasblari bilan bir qator ikki tomonlama uchrashuvlar o'tkazdi. Muzokaralar siyosiy muloqotdan tortib savdo, energetika, ta'lim, adolat va xavfsizlik sohalarida hamkorlikning amaliy mexanizmlarigacha bo'lgan keng ko'lamli masalalarni qamrab oldi.
Iordaniya bosh vazirining o'rinbosari va tashqi ishlar vaziri Ayman safadi, Iroq bosh vazirining o'rinbosari va tashqi ishlar vaziri Fuad Huseyn, Ozarbayjon tashqi ishlar vaziri Jayhun Bayramov, Afg'oniston tashqi ishlar vaziri vazifasini bajaruvchi Mavlaviy Amir Xon Muttaki, Mozambik Adliya, konstitutsiyaviy va diniy ishlar vaziri Metyu saiz bilan uchrashuvlar, Suriya tashqi ishlar vaziri Asad Hasan Al-Shayboniy, shuningdek, Bangladesh tashqi ishlar bo'yicha maslahatchisi Touhid Huseyn.
Pokiston bosh vazirining o'rinbosari va tashqi ishlar vaziri Muhammad Ishoq darning muzokaralariga alohida e'tibor qaratildi. Uchrashuv doirasida tomonlar o'zaro tushunish va strategik sheriklikning yuqori darajasini tasdiqladilar. Ikki mamlakat hukumatlari o'rtasida imzolangan harakatlar rejasi hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarini belgilab berdi va qo'shma tashabbuslarni amaliy amalga oshirish vositasi bo'ladi.
O'zbekistonning sessiyadagi ishtiroki IHT doirasida faol hamkorlik qilish majburiyatini tasdiqladi va Islom dunyosi mamlakatlariga nisbatan muvozanatli, o'zaro manfaatli va barqaror rivojlanishga yo'naltirilgan tashqi siyosatni shakllantirish istagini ta'kidladi.

Министр иностранных дел Республики Узбекистан Бахтиёр Саидов принял участие в 51-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества (ОИС), проходившей в Стамбуле. Делегация представила ряд инициатив, направленных на укрепление стабильности, развитие экономических связей и углубление гуманитарного сотрудничества в исламском мире.
В рамках пленарного заседания были озвучены конкретные предложения по расширению торгово-экономического партнёрства, поддержке инновационных проектов, интенсификации научно-образовательного обмена и активному продвижению культурного взаимодействия между странами-членами. Отмечен высокий потенциал для запуска совместных программ, направленных на укрепление региональной устойчивости и инклюзивного развития.
В ходе визита министр Бахтиёр Саидов провёл серию двусторонних встреч с коллегами из ряда стран-членов ОИС. Переговоры охватывали широкий спектр вопросов: от политического диалога до практических механизмов сотрудничества в сферах торговли, энергетики, образования, правосудия и безопасности.
В числе ключевых контактов — встречи с заместителем премьер-министра и министром иностранных дел Иордании Айманом Сафади, заместителем премьер-министра и министром иностранных дел Ирака Фуадом Хусейном, министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым, исполняющим обязанности министра иностранных дел Афганистана Мавлави Амир Ханом Муттаки, министром юстиции, конституционных и религиозных дел Мозамбика Мэтью Саизом, министром иностранных дел Сирии Асаадом Хасаном аль-Шайбани, а также советником по иностранным делам Бангладеш Тоухидом Хусейном.
Особое внимание было уделено переговорам с заместителем премьер-министра и министром иностранных дел Пакистана Мухаммадом Исхаком Даром. В рамках встречи стороны подтвердили высокий уровень взаимопонимания и стратегического партнёрства. Подписанный между правительствами двух стран План действий обозначил приоритетные направления сотрудничества и станет инструментом практической реализации совместных инициатив.
Участие Узбекистана в сессии подтвердило приверженность активному взаимодействию в рамках ОИС и подчеркнуло стремление к формированию сбалансированной, взаимовыгодной и ориентированной на устойчивое развитие внешней политики по отношению к странам исламского мира.